Ana sayfa Girişim Zengin olmak istiyorum diyorsanız bunları mutlaka yapın!

Zengin olmak istiyorum diyorsanız bunları mutlaka yapın!

130
1

Zengin olma hayaliyle yanıp tutuşmayan birileri var mı? Yüzyıllar boyunca herkes “nasıl zengin olunur” sorusunun cevabını aramamış mıdır? Zenginlik kelimesi sizler için ne ifade ediyor?

Zengin olma hayaliyle yanıp tutuşmayan birileri var mı? Yüzyıllar boyunca herkes “nasıl zengin olunur” sorusunun cevabını aramamış mıdır? Zenginlik kelimesi sizler için ne ifade ediyor?

Birçok insanın kafasını meşgul eden bir soru olarak “nasıl zengin olunur” sorusu ile ilgili birçok ince ayrıntıyı, gelmiş geçmiş tüm zenginlerin sırlarını derleyerek sizlerle paylaşıyoruz…

Zengin olacağınıza inanın
Zengin olmak hiçbir zaman hayal değildir! Bunun kanıtı ise günümüzde dünyanın en zengin isimlerinin birçoğunun servetini doğuştan değil, sonradan elde etmeleridir. Çok çalışmak, tutumlu olmak, yatırım yapmak ve para ile ilgili konulara hakim olmak zengin olmak için atacağınız en büyük adımdır. Günün birinde zengin olma konusunda istikrarlı olun ve sürekli çalışıp çabalayın. Sürekli yeni keşifler yapın ve hiçbir zaman vazgeçmeyin.

Erken kalkan yol alır!
Ne kadar erken yaşta parayla ilgilenmeye başlarsanız, o kadar iyi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Yani aileniz size küçükken paranızı nasıl kullanmanız, tasarruflu olmanız ve para biriktirme konusunda bilgi vermişse o kadar şanslısınız. Lise döneminde para biriktirmeye başlarsanız, lisans hayatınızdan sonra kendi işinizi kurabilecek kadar birikiminiz olduğunu göreceksiniz. Bu da birikimi olmayan kişilere göre hayata 1-0 önde başladığınız demektir.

Gençken çalışmak için kendinizde gerekli enerjiyi bulacaksınız. Ayrıca okul yıllarında fazlaca boş vaktiniz olduğunu da kabul etmelisiniz. Tüm bu zamanı para kazanmak için kullanabilir, para ile ilgili bilgi edinerek, piyasaları araştırarak geçirebilirsiniz. Para kazanmaya ne kadar erken başlarsanız, o kadar çok yol alacağınızı unutmayın!

Para ile iyi ilişkiler kurun
Para hakkında ne kadar çok bilginiz varsa, işiniz o kadar kolay demektir. Sıfırdan zengin olan birçok kişi paraya kıskanç bir sevgili gibi davranmanızı ve onunla ilgilenmenizi tavsiye ediyor. Zengin olmak istiyorsanız, mutlaka para hakkında iyi bir bilginiz olmalıdır. Nasıl kullanacağınız, nasıl tasarruf edip birikim sahibi olacağınızı, paranızın değerini nasıl arttıracağınızı bilmeniz demektir. Bu nedenle önce para hakkında konuları severek işe başlamalısınız.

Parayı ilgilendiren hemen her konuya hakim olmanız gerekiyor. Ekonomi ve finans konuları hakkında kendinizi geliştirebileceğiniz kursların yanı sıra okuyabileceğini birçok kitap vardır. Bu kitaplar size hem para yönetimi hakkında bilgi verecektir, hem de paranıza nasıl değer katabileceğinizi gösterecektir.

Borçlarınızdan kurtulun
Borcunuz varsa ve ödeme konusunda başarısızsanız, zengin olma hayalinden vazgeçmenizi öneririm. Borcunuz olduğu sürece zengin olamazsınız. Kredi kartı borçlarınızdan kurtulmanız, finansal özgürlüğünüzü elinize almanız için gereklidir. Hele ödemeleri düzgün bir şekilde yapamıyorsanız, yüksek faiz oranları ile boğuşur durursunuz. Günün birinde zengin olmak istiyorsanız, bütçelemenizi yaparken listeye borçlardan kurtulma ibaresini de mutlaka ekleyin.

Çok çalışın ve boşa zaman geçirmeyin
Çalışmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin. Çok çalışmanın size hiçbir zararı olmayacaktır. Elbette hayatınızı bu çalışma programına göre düzenlemek de, önemli noktalardan birisini oluşturuyor. Mevcut işinizle yetinmeyin ve arta kalan zamanlarınızda da para kazanmak için yapabileceğiniz birçok iş olduğunu bilin. Tembellik hiçbir zaman para kazandırmamıştır ve yatarak para kazanamazsınız.

Çok çalışmanın uykunuzdan veya beslenmenizden fedakarlık etmek olduğunu da düşünmemelisiniz. Eğer düzenli bir beslenmeniz yoksa fazla başarılı olamazsınız ve sağlığınızın yerinde olması gerekiyor. Uyku ve beslenme düzeninizi mutlaka kurun ve arta kalan vakitlerde boş boş televizyon veya bilgisayar başında oturmak yerine para kazanabileceğiniz ekstra işler yapabilirsiniz. Ayrıca bu işleri hobilerinizi kullanarak yaparsanız son derece kaliteli bir zaman geçirir ve eğlenerek para kazanmış olursunuz.

Para biriktirin
İnsanı zengin edecek en iyi alışkanlık, para biriktirmektir. Birçok kişinin para biriktirmemek için bahaneleri vardır. Bu bahanelerden kurtulmak atacağınız ilk adımdır. İstedikten sonra herkes para biriktirebiliyor ve bunun birçok kanıtı var. Bir an önce gelir ve gider tablonuzu yaparak iyi bir bütçeleme oluşturun, tasarruf edebileceğiniz noktaları tespit edin ve biriktirmeye başlayın.

Para biriktirmek için önce belli bir miktar belirleyin ve elinize para geçtiği zaman biriktireceğiniz kısmı hemen ayırın. Geriye kalan parayla geçinmeye çalışın. Bunun imkansız olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada da tasarruflu bir kişi olmanızın önemi ortaya çıkıyor. Tasarruf ettiğiniz sürede geri kalan parayla geçinebilirsiniz.

Yatırım yapın
Yatırımlarınız yoksa zengin olmanın hayalini kurmayın. Warren Buffett dünyanın en zengin ikinci ismi ve servetini kendi elde eden zenginlerdendir. İş hayatını ve yaptığı yatırımlarla bu parayı kazandığını açıkça görebilirsiniz. Daha 5 yaşında parayla ilgilenmeye başlayan ve 11 yaşında ilk hisse senedini alan birisidir. Kazandığı paralarla yatırım yapmaya devam etmiş ve bir noktaya geldikten sonra Coca – Cola gibi şirketlere yatırım yapmaya başlamıştır. Sonuç ise 74,4 milyar dolarlık bir servet!

Günümüzde yatırım yapmaya korku dolu gözlerle bakmanıza gerek yoktur. Günün hemen her saatini online olarak geçirdiğimizi düşünecek olursak; bu vakitlerde başarılı yatırımlar yapabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu süreçte sosyal ağlarınızda boş zaman geçirmek yerine dünya ekonomisini takip ederek fırsatları yakalayabilir ve yatırımlarınızdan yüksek kazanç elde edebilirsiniz. İlk bakışta zorlu bir iş olarak görülse bir saatlik öğle aranızda bile para kazandığınızı gördükten sonra eğlenceli bir aktiviteye dönüşecektir.

Emeklilik hesabı oluşturun
Hem para biriktirmenizi kolaylaştıran hem de geleceğinize yatırım yapmayı sağlayan bir aktivite de bireysel emeklilik hesabı oluşturmaktır. Henüz ülkemizde tam olarak anlaşılmayan emeklilik hesapları, yurtdışında hak ettiği önemi görüyor. Emekliliğin imkansız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; ama kendi emekliliğini için yapacağınız birikimler işinizi gerçekten kolaylaştıracak ve emeklilik için hayali kurduğunuz yaşama kavuşabileceksiniz.

Kendiniz hareket edin
Zengin olma yolunda yalnızsınız ve kimseden yardım beklemeyin. Elbette aileniz dışında. Ailenizle bu konuda iş birliği yapmanız önemli bir yük paylaşımı olacaktır. Gerek maddi anlamda gerekse manevi anlamda aile desteği büyük bir önem taşıyor. Yalnız yaşayan bireyler de olabilirsiniz.

Kimsenin aklınızı çelmesine izin vermeyin. Kendinize zengin olma yolunda belirlediğini hedeflerinizden asla vazgeçmeyin ve vazgeçirmek isteyen kişilerden de uzak durun. Aklınızı çelecek aktivitelerden de uzak durmanız gerekiyor. Örneğin televizyonda reklamlarda gördüğünüz bir kampanya sizi cezbedebilir. Avantajlı gibi görünün bir gereksiz bir alışveriş yapmayın. Gerçekten ihtiyacınız olan ve elzem ürünler için alışveriş yapın. Kendinize bir akıl hocası edinmenizde de fayda var. Bu kişinin fiziki olarak yanınızda olmasına gerek yoktur. Dünyada birçok başarı hikayesi ve bunun başrol oyuncuları var. Bu hikayelerden birisi mutlaka size yol gösterici olacaktır.

Hedeflerinize odaklanın
Hayatta bir hedefinizin olması, en büyük motivasyon kaynağınızdır. Belirlediğiniz hedef ne olursa olsun, önceliğiniz olmalıdır. Örneğin daha büyük bir ev mi almak istiyorsanız; yatın kalkın bunu düşünün, bu yolda neler yapabileceğinizi belirleyin ve bu yoldan sizi caydıracak her şeyden uzak durun. Hedefe kilitlenin ve ulaşana kadar vazgeçmeyin. Günlük hayatın koşturması hedeflerinizden uzaklaşmanıza neden olabilir. Yapmanız gereken ise hedefinizi aklınızdan hiç çıkarmamak için buna zaman ayırmalısınız. Hedefinize ulaşmanızı sağlayacak küçük hedefler koyun. Küçük hedeflerinizi tamamladıkça hayalinize biraz daha yakınlaşacağınızı bilin. (askmen)

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here