Ana sayfa Girişim Zengin olmak için en doğru strateji nedir?

Zengin olmak için en doğru strateji nedir?

197
0

Sıfırdan başlayıp zengin olmak mümkün mü?” sorusunun cevabı önce kendi kişiliğiniz, yeteneğiniz ve azminizde gizli… Arkasından doğru zamanda doğru kararları alabilmek gerekiyor. Evet, doğru karar alabilmek lafta kolay görünüyor ama uygulamada çok zor.

Bazen doğru bir karar için bir ömür süren tecrübeye sahip olmak gerekirken bazen de şans faktörü bir anda oyunun kurallarını değiştirebiliyor. Her yatırımcı ve girişimci servetini artırabilmek için kendi formülünü ortaya çıkartmak zorunda.

Türkiye’nin en zengin kişileri ve başarılı girişimcilerinin yazılı hafızasında dolaşarak servet sahibi olma formüllerini derledik…

en zengin iş adamları
İşte Türkiye’nin en zengin iş adamları ve servetleri

ZENGİN OLMANIN 100 YOLU

 1. Kenan Şahin (TIAX Yönetim Kurulu Başkanı): Personel değişim oranlarınız yüksek olduğunda şaşırmayın çünkü insanları, kendi değerlerini para cinsinden ölçmeleri için eğitiyorsunuz. Dolayısıyla başka bir firma daha yüksek para verdiğinde çalışanımızı alabilir ne kadar yüksek veriyor olsanız bile. Çünkü biz söylüyoruz işin gayesi para diye.
 2. Hüsnü Özyeğin – Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Bazen başarısız gibi görünen işlerin içinde dahi değer yaratmanız mümkün.
 3. Murat Ülker – Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Felsefem; yaptığımız işte en iyi ve lider olmak. Eğer mevcut koşullar o an birinciliği mümkün kılmıyorsa, o zaman kuvvetli bir ikinci olmaktır. Çünkü zamanı gelince zaten ikinci olan birinciyi geçecektir.
 4. Ahmet Çalık – Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Gençlere tavsiyem bir işe iyi niyetle başlamak, aklımızı kullanmak, çalışmak, çalışmak, çalışmak…
 5. Güler Sabancı – Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Aile için doğru olan, iş için iyi olmayabilir ama iş için iyi olan kesinlikle aile için de iyidir. Aile işleri ile iş meselelerini birbirinden ayırmalıyız.
 6. Henry Kravis – KKR CEO: Her zaman bir sanayici gibi yatırım yapmayı, davranmayı, düşünmeyi amaçladık.
 7. Fuat Tosyalı – Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Oyunumu oynarım ama hiçbir zaman skor levhasına bakmam. Eğer ‘maç kaç kaç, kaç gol atılmış’ falan diye bakacak olursam, o beni rehavete sürükleyebilir.
 8. Melih Abdulhayoğlu MaveCap Yönetim Kurulu Başkanı: 2001’de de büyük pastaya giren küçük oyuncuydum. O zaman ne yaptım, küçük manevralarla büyükleri hep yumrukladım. Onlarla böyle savaşılır çünkü kolay manevra yapamazlar. Ne kadar büyükse o kadar iyidir. Büyükler beni korkutmaz, onlar iyi birer yemektir.
 9. Muhtar Kent – Coca Cola Company eski Başkanı: Hayat düz bir eğri değildir. Özel hayatınızda, kariyerinizde hep inişler ve çıkışlar olacaktır. İnişlerden ders çıkarıp fırsatlara daha iyi odaklanın. Her vakit uzun vadeli düşünün. Cebinizde nakit taşıyın ve nakde saygılı olun. Özel hayatınızda ve kariyerinizde bütçenizi her zaman denk tutun.
 10. Hamdi Akın – Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Bana göre şirketler kurulur, büyütülür ve hisseleri bir başka yatırımcıya satılmak üzere hazırlanır. Sahiplerinin devamlı aynı olması o şirketleri ikinci ya da üçüncü nesilde batırır. Halbuki şirketlerimizin yüzyıllarla ölçülen ömre sahip olması çok önemlidir. Bu yüzden hiçbir zaman şirketlerle duygusal bir bağ kurmadım. Kendimi sadece onun hisselerine sahip bir ortağı olarak gördüm. Bu ortaklık yapısının da hep değişebileceğini ilke edindim. Değişmezse şirketin kendini yenileyemeyeceğini düşündüm.
 11. Mehmet Ali Aydınlar Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı: Gerçekten sizi başarıya götüren şey hayalinizi nasıl geçekleştirdiğinizde yani yönteminizde yatıyor. Bunun bir formülü yok ama bazı kriterleri var. Öncelikle kalbinizi ve zihninizi serbest bırakmalısınız. Ayrıntıcı, akılcı ve araştırmacı olmak da gerekiyor ki, fark yaratan fikirler oluşsun.
 12. Nevzat Aydın Yemeksepeti Kurucu CEO: 2001’de, Silikon Vadisi’ndeki MBA eğitimimi yarıda bırakıp Yemeksepeti’ni hayata geçirmek için henüz Internet’in emekleme aşamasında olduğu Türkiye’ye döndüğümde; öyle bir risk almıştım ki, benim için samimiyetle endişelenen de kararımla dalga geçen de çoktu. Ama ben inanmıştım.
 13. Mehmet Kutman Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Ayağınızı yorganınıza göre uzatın ve bunun yanında hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin. Dünyadaki yenilikleri çok yakından takip edin, sektörel mega trendleri kaçırmayın hatta ilk aşamalarında yakalamaya çalışın.
 14. Tuncay Özilhan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı: Bence merak, soyut düşünce ve sorgulama kabiliyetinin manifestosudur; yenilikçiliğin ve girişimciliğin özüdür; insana her zaman fethedilecek yeni ufukları aratır. “Yapılamaz” denilene içsel bir başkaldırıştır, “neden” ve “nasıl yaparım” diye sorgulatır ve gerçekliği olasılıklar üzerinden zihninizde yeniden kurgulamanızı sağlar. Yani hayal etmenizi mümkün kılar.
 15. Boyner – Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Stres iyidir. Endişe iyidir. Heyecan, korku iyidir. Sıcak ve soğuk iyidir. Bunlar bizi diri tutar, yeni hayaller ve farklılık getirir. Yeniliklerin önünü açar. Cem
 16. Nihat Özdemir Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Ticarette kar da zarar da kardeştir. Kar etmek için işinizden ödün vermeye başlarsanız, uzun vadede zarar edersiniz.
 17. Jeff Bezos – Amazon Kurucu Başkan: Çalışanlarımızı çıkmaz sokaklara girmeye ve deneyler yapmaya teşvik ediyorum.
  Jeff Bezos’un Başarısız Olduğu 10 Girişim
 18. Ahmet Okumuş – Okumuş Fund Management Kurucusu: Yatırım ‘değer yaratmak’ demektir. En verimli yatırım bir insanın en iyi bildiği alanda ilerlemesidir.
 19. Rahmi Koç – Koç Holding Onursal Başkanı: Risk almadan hiçbir yerde para kazanamazsınız. Risk alacaksınız tabii. Riskin derecesini ölçebilmek mühim. Gidin İsviçre’de devlet tahvili alın. Size yüzde 0,70 verir. Rahat edersiniz, vergi de ödemezsiniz. Ama risk almadan hiçbir şey olmaz.
  Her girişimcinin öyle ya da böyle alması gereken 5 risk
 20. Bülent Eczacıbaşı Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Yaratıcılıkla girişimciliği birleştirenlerin, iş yaşamında başarı sağlayabildiklerini gösteren sayısız örnek vardır. Kendimizi tekrarlayarak, mevcut durumu sürdürmeye çalışarak, beklenti ve hayallerimizi konfor alanımıza hapsederek başarılı olmayı umamayız.
 21. Şevket Sabancı – Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Aile şirketlerinde devamı sağlayabilmek marifettir. Bir nesil, iki nesil, dört nesil neyse devamlılığı sağlayabilmek için de basit ölçüler var. Aile fertleri işe hazırlanmadan evvel aile dışında başka yerlerde çalışmalı. Oralarda tam bir profesyonel çalışma düzeninin sahibi olmalı.
 22. Ahmet Nazif Zorlu Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Girişimci ve yatırımcılar mutlaka sahaya inmeli. Ancak orada öğrenebilirler. Yaşam okulda öğretilenlere her zaman benzemez. Bir kere pazarın kokusunu çok iyi almaları gerekiyor. Sezgileri güçlü olacak. Pes etmeden, yılmadan çok ama çok çalışmalılar. Ayrıca dünyayı çok iyi tanımalılar. Girecekleri pazarların dinamiklerini iyi öğrenmeliler.
 23. Jack Welch- General Electric eski CEO’su: Herkes hata yapar ve bazıları gerçekten büyük hatalardır. İşte bu hatalar, büyümek için fırsatların peşinden koşmayı öğretir.
 24. Şarık Tara – ENKA Şirketler Grubu Kurucusu: Ben bilmediğim işe adım atmam. Ne zaman öyle yaptıysam kaybetmişimdir.
 25. Dr. Erman Ilıcak Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Kolej yıllarında basketbol oynardım. Bu bana, hiç kimsenin tek başına süper star olamayacağını, birlikte kazanılıp birlikte kaybedileceğini öğretti.
 26. Yüksel Yıldırım Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Bugüne kadar yaptığımız yatırımlarda ya tam ya da çoğunluk hissedarı olarak yer aldık. Çünkü başarının ön koşulu, doğru zamanda, doğru yerde, doğru kararları hızlı şekilde uygulamak… Bu formülü uygulayabilmek de kontrol başkalarındayken mümkün değil.
 27. Bill Gates – Microsoft Kurucu: Önümüzdeki 100 yılda, insanlar yeniliklerin gücüne inanmalı ve devrimsel fikirlerin üzerine risk alabilmeli.
  Bill Gates günde 14 milyon dolar kazanıyor
 28. Osman Kibar – Samumed Kurucu: Sanırım birileri, kim olduğu fark etmez, yeniden kıkırdağın büyümesini sağlarsa, Apple’dan daha büyük olacaktır.
 29. Abdullah Kiğılı – Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı: Babamın tavsiyesi; “Elindeki kalemi iyi tut ki, hesabını kitabını iyi yap. İmzanı atacağın yere dikkat et, dikkatli karar ver. Pişman olma… Kolundaki saate iyi bak ki, zamanını doğru programla. Randevularına asla geç kalma. Saati saatine işini takip et” olmuştu. Hiçbir zaman göz ardı etmedim bu iki noktayı…
 30. Giorgio Armani – Armani Group Kurucu: İş hayatında, takımım çok önemli bir yer tutuyor. Karar veren ben olmama rağmen etrafımın fikir alışverişi yapabileceğim, yaratıcılık sürecine katkıda bulunacak insanlarla çevrili olmasını seviyorum.
 31. Aydın Şenkut – Felicis Ventures Kurucu: İlginçtir ki başvurduğum her işe uygun olmadığım söylendi. Insanlar özgeçmişime bakarak yeterli olmadığımı düşündü. Bu da benim itici gücüm oldu. İstediğimi elde etmek için hiç vazgeçmedim, şartları sonuna kadar zorladım ve bugün bulunduğum yerdeyim.
  Felicis Ventures’ın kurucusu Aydın Şenkut kimdir?
 32. Emin Hitay – Hitay Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Girişimcilikte yeni şir- ketler kurmak, istihdam yaratmak değer üretmek meziyetse çıkmayı bilmek de öyledir.
 33. Ali Nihat Gökyiğit Tekfen Holding Kurucu ve Onursal Başkan: Sorunlar karşısında başkalarını suçlamak ve her şeyi devletten beklemek yerine; “Ben, biz ne yapabiliriz?” diye kendimizi sorgulamayı hep tercih ettim. Bu tarz yaklaşım, çeşitli proje ve girişimlerin doğmasına yol açtı. Bunları şahsen veya kurucularından olduğum şirket, vakıf ve dernekler vasıtasıyla hayata geçirdim.
 34. Enver Yücel – Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı: Asla ‘İlk önce para kazanacağım’ diye iş yapmayın. ‘Bunu yaparsam çok para kazanırım’ diye bir işe girmeyin. Size keyif verecek ve bu süreçte hep öğreneceğiniz ve başkalarına artı değer katacağınız işler yapmaya özen gösterin.
 35. Asım Kibar – Kibar Holding Kurucu ve Onursal Başkanı: Teknolojiye ve geleceğe ne kadar teknik ve bilimsel yatırım yaparsanız yapın, sıkı sıkıya bağlı olduğunuz ilkeleriniz olmazsa yolculuğunuz beyhude bir çabadan öteye gidemez.
 36. Murat Vargı – MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Risk yoksa kazanç da yoktur, uzun vadeli düşünebilme ve varlık çeşitlendirilmesi riskin azaltılmasını sağlayıcı en önemli iki unsur.
 37. İbrahim Çeçen – IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Gereksiz spekülatif risklere girmeyin ve uzun vadeli düşünün.
 38. Birol Altınkılıç – Altınmarka Yönetim Kurulu Başkanı: Satmayı bilmediğin bir malın üretimine girme.
 39. Sina Afra – Girişimcilik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı: Mevsimden, mimariden ya da her türlü sebepten bağımsız olarak sürekli açık olarak bekleyen bir penceremiz var. Girişimciler olarak bu pencereye “fırsat penceresi” diyoruz. O pencere bugün itibarıyla açık. Özellikle de olağanüstü değişimler yaşadığımız bu dönemde ardına kadar açık.
 40. Numan Numan – 212 Kurucu Ortak: İyi gitmeyen bir girişimi çok rahat portföyde tutabiliriz ama bu doğru değil. İyi gitmiyorsa kapatmak ve enerjiyi iyi gidene yöneltmek gerek.
 41. Recep Konuk – Pankobirlik Genel Başkanı: Daha önce başkalarının yapmaması veya yapamaması o işin yapılamayacağı anlamına gelmez. Başkalarının bir işi yapması da yenilere yer yok demek değildir. Onlardan daha iyi yaparsak kendi alanımızı kendimiz açarız”.
 42. Lucien Arkas – Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Pozitif düşüncenin olmadığı yerde yaratıcılık da, başarı da olmaz.
 43. Suat Günsel – Yakın Doğu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı: Servet ancak ekonomik süreç dışındaki faktörlerin yarattığı zorluklara teslim olmayarak elde edilebilir.
 44. Ahmet Yahya Kiğılı – Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Hayatta sadece maddeyi hedeflemeyin, para sizin tek amacınız olmasın.
 45. Çağatay Özdoğru – Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO: İyi şirketler yaratmaya kendimizi adadık. Eğer şirketiniz iyiyse konjonktürden bağımsız olarak dünyanın her yerinden talep gelir. Biz bunu yaşıyoruz.
 46. Sani Şener – TAV Grubu CEO: Girişimcilik, bildiğiniz ve anladığınız işte olmalı.
 47. Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil – Harvard Üniversitesi Genetik ve Metabolizma Profesörü: Yanlış yapmak, yanlış olmak ve hatta bundan keyif almayı öğrenmek, bir bilim insanı için bence en önemli özellik. Kendi fikirlerine fazla hayran olmak bilimin zehri gibidir. Aslında bu sadece bilim ve bilim insanı için değil tüm insanlar için tahrip gücü yüksek olabilecek ama vazgeçmesi de bir o kadar zor olan bir alışkanlık.
 48. Erden Timur – Nef İcra Kurulu Başkanı: İnsanın gücünü azaltan, sonuç odaklı olmasıdır. Yaratıcılığı öldürüyor sonuç odaklı olmak. Amaca giderken dünyayı veya duyguyu en büyük öncelik yaptığında çok daha güzel işler ortaya çıkıyor.
 49. Dan Ariely – Duke Üniversitesi Davranışsal Ekonomi Uzmanı: Zengin olmanın anahtarı tasarruf ve erken tasarruftur.
 50. A. Gary Shilling – Shilling & Co. Başkanı: Tekerleği yeniden keşfet- meye çalışmayın. Çoğumuz sadece zaten bilinen şeyleri akıllıca ve verimli bir şekilde uygulayarak dünyaya azami katkıyı sağlayabiliriz.
 51. Fahri Diner – Sigma Partners Ortak: Deneyimim gösteriyor ki yapılması gereken, doğru şeyin ne olduğunu, gerçek sorunlara daha yakın olan girişimciler buluyor; şaşaalı bürolarında ahkam kesen ve diğer meslektaşlarının düşüncelerine bel bağlayan risk sermayecileri değil.
 52. Ali Altınbaş – Altınbaş Holding Onursal Başkanı: Eczacıdan, dişçiden yeteri kadar olduğunu söylüyorlar ama Türkiye coğrafyasını düşünmemek lazım. Dünyada küçük sermayelerle büyük işler yapacak çok ülke var. Gençler bunu anlamalı. Biz böyle yaptık.
 53. Abdülrezzak Sancak – Sancak Grup Yönetim Kurulu Başkanı: Para yuvarlaktır. Eğer, ‘emek, bilgi ve itibara önem verir ve başarılı olursanız, tahterevallinin bir ucundan para size doğru yuvarlanır.
 54. Murat Ağırnaslı – Agime Capital Yönetim Kurulu Başkanı: İnşaatın gün be gün ilerlemesinin takibi, sürekli devam eden pazarlama çalışmaları ve toplantılar… Hangi marka buzdolabının nereye konacağına kadar konuşmak gerekiyor. Dolayısıyla erken kalkmak lazım, babamım dediği gibi ‘rızk erken dağıtılır’, kalkıp hazır olmazsanız size düşeni alamazsınız.
 55. Erdal Aksoy – Aksoy Holding Kurucu Başkan: Para zorla değil, zamanla kazanılır. Planlamayla, teknolojik üstünlükle, doğru uluslararası ortak ve doğru zamanlamayla kazanılır.
 56. Dr. Özgür Akın – Akınsoft ve Akın Robotics Yönetim Kurulu Başkanı: Dün de güldüler bize, ‘yahu Konya’da yazılım şirketi mi olur’ dediler. Şimdi Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden biri Konya’da.
 57. Warren Buffett – Berkshire Hathaway CEO: Bir numaralı kural asla para kaybetmemektir. İkinci kural da bir numaralı kuralı asla unutmamaktır!
  Ünlü yatırımcı Warren Buffett zenginliğin sırrını açıkladı
 58. Mahmut L. Ünlü – Ünlü & Co. Yönetim Kurulu Başkanı: Güvenemediğiniz ve/veya ahlaki değerlerinden şüphe duyduğunuz kişilerle sonucu ne kadar cazip görünürse görünsün asla ve asla iş yapmayın.
 59. Hasan Aslanoba Aslanoba Capital Kurucu: İnternetten korkma, geç kalmaktan kork.
 60. Fehmi Yıldız – Yıldız Entegre Yönetim Kurulu Başkanı: Ya farklı iş yapın ya da işinizi farklı yapın!
 61. Meredith Whitney MW Advisory Group Kurucu: Parada duygusallığa yer yoktur. Satın alacağınız ya da sahip olacağınız şey konusunda sağlam bir dayanağınız olması gerekir.
 62. Ahmet Tiryakioğlu – Tiryaki Agro Yönetim Kurulu Başkanı: Bilgi, yeterli alt yapı, cesaret, ekip ve güvenin olmadığı yatırımlara asla girmeyin!
 63. Atilla Doğudan – Do&Co Yönetim Kurulu Başkanı: Müşterinizi dolandırmaz, her zaman yüzde 120 kalite sunarsanız, kötü zamanlarda işinizin daha azınızı kaybedersiniz.
 64. Bekir Okan – Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Bizim oralarda bir laf vardır. Ilk önce ağzındaki cevizi kır.
 65. Craig Donato – Roblox Baş İşletme Yöneticisi: Bir geliştirici parasallaşma konusunda çok agresifse çocuklar o oyunu oynamıyor. Harika bir fikirleri varsa hemen kopyalanacaktır.
 66. Andrew Anagnost – Autodesk CEO: 3D baskıyla üretilmiş beton temeller, sürücüsüz araçların dünyasında kentsel tasarım, Etsy sanatkarları için mikro fabrikalar. Bu, bilimkurgu değil, hepsini 10 yıl gibi kısa bir süre içinde göreceksiniz.
 67. Sir John Templeton – Templeton Fonu Kurucu: Yatırımda en tehlikeli üç sözcük şudur: “Bu sefer farklı”.
 68. Benjamin Franklin: Bilgiye yapılan yatırım en yüksek faizi getirir.
 69. Çağdaş Çağlar – Çağdaş Holding CEO: Şu an piyasada kabul görmüş, borsalara girmiş 2 binin üzerinde coin ve token var. Bunlar içinden sadece 20 kadarının hayatta kalacağını düşünüyorum. Ancak pazara giren her yeni ürün Bitcoin’e yarayacak. Rakipler sadece onun hacmini artırabilir.
 70. Satya Nadella – Microsoft CEO: İnsanlar sonunda şunu söylemeye başladı: ‘Mesele sadece kendin için yarattığın değil. Etrafındaki dünyanın durumu ne?’
 71. Acun Ilıcalı – Acun Medya Kurucu: Bizim şirketin tabiatının içinde biraz da müsriflik var. Bizim mottomuz “tasarruf yapmamaktır.”
 72. Hasip Gencer – Doruk Group Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Mutlaka üreticiyi işin içinde tutarak, sermayeyle emeği bir araya getirip bilgiyle pişirerek sonuç üretmek lazım. Ancak bu model çalışır.
 73. David Passig – Yazar, Füturist: Çoğu kişinin gözünden kaçan, dünya nüfusunun genel yapısının, günümüzün sosyal ve finansal temel ilkelerini tamamen değiştirecek olması. Trendler günümüzdeki hızlarıyla devam ederlerse 2020 yılına gelmeden, beş yaş altındaki çocukların sayısı 65 yaşın üstündeki yaşlıların sayısına eşit olacak. Yüzyılın yarısına gelindiğinde insanoğlunun binlerce yıllık nüfus dağılımı tamamen değişecek.
 74. Cafer Mahiroğlu – Select Yönetim Kurulu Başkanı: Marka sahibi olmaya odaklanmıştım, başka bir şey düşünmüyordum, bir Türk ve göçmen olarak başarmak istiyordum. Mağazaların yanlış lokasyonlarda ve bakımsız olduğunu, hedef kitlenin ve tedarikçilerin de markadan uzaklaştığını farketmem bir hafta sürdü. Batağın derinliğini gördüğümde ‘eyvah’ dedim. Nasıl bir hata yaptım?
 75. James Dyson Dyson Kurucu: Coşku ve korkusuzluk önemli. Uzmanları ciddiye almamak ve bir şeye inandığın için çabalamayı sürdürmek önemli. Bunu gençken yapmak çok daha kolay.
 76. İzak Şenbahar – Alexico Group Kurucu: Servet yaratmanın yolu, obsesif derecede çalışmak ve başarana kadar diretmek ve sabırlı olmaktan geçer.
 77. Apple kurucusu Steve Jobs: Eğer bir satranç oyununu kaybettiyseniz, bu oyuna yeniden ve yeniden baştan başlayabilirsiniz. Girişimcileri başarıya taşıyan başarı sırları
 78. Burton Gordon Malkiel, klasikleşmiş finans kitabı A Random Walk Down Wall Street ile tanınan ekonomist ve yazar: Sürüyü takip etmenin cazibesine kapılmayın.
 79. Murat Ülker – Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Ben gerektiğinde 24 saat iş düşünebilen insanlarla çalışmak isterim. Her zaman değil ama bazen de iş, rüyasına girsin! Bunu niye söylüyorum? Çünkü benim rüyalarıma da giriyor.”
 80. Sizi kazıklayan ama hala iş yapmaya devam ettiğiniz şirketleri belirleyin. Bunları satın alın.
 81. Ahmet Nazif Zorlu Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Hep hayal kurdum ve hayallerimin peşinden gittim. Fakat hiçbir zaman hayalci olmadım. Hayallerimi gerçekleştirmek için çok çalıştım. O yüzden herkese hayal kurmasını, zorluklardan yılmayarak hayallerini gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa onu yapmasını tavsiye ederim.”
 82. Fuat Tosyalı – Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Hesap kitabımı, muska gibi cebimde gezdiriyorum. Şu anda kasamızda ne var söyleyebilirim. Kardeşlerime sorun onlar da öyledir. Paramızı milimetrik biliriz.”
 83. Portföyünüzde beklenmedik ani düşüşlerin önüne geçmek için yüzde 10 izlemeli zararı durdur emirleri verin.
 84. Karmaşıklığa zamanınız yoksa portföyünüzü sadece üç yatırım fonuyla çeşitlendirin.
 85. Melih Abdulhayoğlu MaveCap Yönetim Kurulu Başkanı: İstediğin şeyi yaptığın için mutlu olacaksın, mutlu olduğun için de başarılı olacaksın.
 86. Enflasyon endeksli tahviller enflasyondan korunma sağlar – yükselen faiz oranlarından değil.
 87. Kişisel finans gurularının yaptığı ürün tanıtımlarından sakının.
 88. Ahmet Çalık – Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Önce niyet edeceksin, gönlünü koyacaksın, sonra aklını kullanacaksın strateji belirleyeceksin. Ardından planladığını uygulayacaksın, yolundan dönmeyeceksin ve her zaman çok çalışacaksın.
 89. Temettü tuzaklarına -azalan nakit akışıyla desteklenen dolgun ödemelere- karşı dikkatli olun.
 90. Hamdi Akın – Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Malı ne kadar çabuk satarsanız, o kadar çabuk sermaye birikimi sağlarsınız çünkü ‘nakit kazanmak, vakit kazanmaktır.
 91. Yatırım fonu harç ve masraflarına dikkat edin ama bunu bir saplantıya dönüştürmeyin.
 92. Murat Vargı – MV Holding Yönetim Kurulu Başkanı: Vizyon sahibi ve başarılı bir işadamı olarak tanınıyorum. Ama acaba öyle miyim? Herkes başarı hikayelerini dinliyor. Halbuki kötü örnekleri de söylemek lazım. Bizim de böyle birçok başarısız girişimimiz var.
 93. Yüksek getirili yatırımların banka mevduatı gibi sunulmasına karşı uyanık olun.
 94. Jeff Bezos – Amazon Kurucu Başkanı: Enerjimizi işe yarasa bile küçük kalacak şeylere harcayamayız.
 95. Risk toleransınızı bilin. Geceleri uyumanıza imkan veren bir varlık dağılımını tercih edin, böylece hisselerinizi dibe vurduğunda panikleyip satmazsınız.
 96. Risk, yatırım yaptığınızda daimi zarar şansının ne olduğuna bağlıdır. Bilmeden yatırım yapmak, yatırımı gerçek değerinin çok altına gelmeden yapmak risktir.
 97. Numan Numan 212 Capital Kurucu Ortak: Ürünü satabildiğini görüyorsan, çık dışarı, açıl ve büyü!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here