Ana sayfa Borsa Yabancı yatırımcıların en çok net alım ve satım yaptığı hisseler

Yabancı yatırımcıların en çok net alım ve satım yaptığı hisseler

112
0

Son dönemde Borsa İstanbul zirve yaptıkça yabancı oranının da yüksek seviyelerde kaldığı dikkat çekiyor. Borsanın olumlu trendlerinde genelde yabancı takas oranı yükseliyor. Borsanın olumlu trendlerinde genelde yabancı takas oranı yükseliyor. Nitekim endeksin 120 bin 845 puan ile en yüksek kapanışını yaptığı Ocak sonunda yabancı takas oranı da borsadaki yükselişle uyumlu şekilde yüzde 65.97 seviyesine ulaşmıştı. Yabancı takas oranı Şubat başı itibariyle yüzde 65.50 oldu.

Ocak ayında yabancıların net alım miktarı 9 milyar 559 bin 819 dolara ulaşırken analistlerde yabancıların alım yaptığı bu kapsama 19 hisseyi dikkat çekiyor.

Yabancı yatırımcıların en çok net satım yaptığı hisseler

 

Yabancı yatırımcıların en çok net alım yaptığı hisseler

 

“YABANCI YATIRIMCI ORANI ÖNEMLİ”

Türkiye’de kurumsal yatırımcılardan ziyade bireysel yatırımcıların, yabancı yatırımları iyi takip etmesi gerektiğini belirten Kapital FX Araştırma Müdürü Yardımcısı Enver Erkan, yabancı yatırımcıların ilk önce makroekonomi araştırması sonrasında yatırım yapılabilir ülkeleri, sonrasında ise ülke içerisinde yatırım yapılabilir sektörleri belirlediğini hatırlatıyor.

Yabancı yatırımcıların bir ülkeye yatırım yapmadan önce ince eleyip sık dokuduğunu bu nedenle yabancı yatırımcıların daha sübjektif olduğuna dikkat çekerek yerli yatırımcıların yatırım yaparken yabancı yatırım oranının göz önünde bulundurmasını öneriyor.

Erken, yabancı yatırımcıların gözdesi olan ve “AL” verdiği Turkcell, Vakıfbank, Koç Holding, Tofaş Otomobil, Anadolu Efes, Halkbank, AvivaSA, Türk Telekom, Tekfen Holding ve Sabancı Holding hisselerine dikkat çekiyor.

“YERLİ YATIRIMCI İÇİN BİR KRİTER”

Borsa İstanbul’da yabancı payının toplam pay içerisinde 2/3 oranını kapsadığına dikkat çeken Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş ise bu nedenle özellikle yabancı yatırımcıların oranında gerçekleşen yükseliş ve düşüşlerin trendi belirlediğini söylüyor. Yabancıların genellikle endeks 30 ve 100 hisselerinde pozisyon aldığı için bu hisselere gelen yabancı alış ve satışlarının da endeks üzerinde de etkili olduğunu hatırlatıyor.

Yabancı yatırımcıların hisse alım kriterleri

  • Daha çok likit hisseleri tercih ederler.
  • Yabancılar bizim gibi gelişmekte olan ülke piyasalarını portföylerinde değerlendirirken, öngörülemez riskler ve volatilite yerine stabilize olmuş bir piyasa görünümü tercih ederler.
  • Yabancılar her zaman alım yapmak için fırsat kollar.
  • Bu piyasada en kötü fiyatlamanın yapılıp dibin görülmesi durumunda da olabilir, endeksin yukarı yönlü trendin gideceği yer olduğu anlaşıldığında da olur.
  • Genelde iskontolu ve piyasa fiyatlaması altında kalmış hisseler veya hikayesi olan sektör hisselerini seçerler.
  • Yabancı yatırımcı piyasaya güvenirse uzun vadeli yatırım yapar, yani elde tutma süreleri artar.
  • Şirket değerlenmesinde yükseliş potansiyeli, ileriye dönük yatırım projeleri ve bunları hayata geçirebilme becerisi olan şirketleri tercih ederler.

İdil TARAKLI / PARA DERGİSİ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here