Browsing Category

İş Kurmak

işyeri açmak isteyen esnafa büyük kolaylık
İş Kurmak,

İşyeri açmak isteyen esnafa büyük kolaylık

no comment

İşyeri açmak isteyen Esnaf ve sanatkâr artık 6 gün içinde işyeri açma ruhsatı alabilecek. İnternet üzerinden işleyecek PERBİS ile plansız ve verimsiz yatırımların önüne geçilecek..

Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) adı verilen uygulama ile 317 belgeyi 37 günde toplayan, ortalama 12 bin lira harcayan esnaf ve sanatkâr, tek noktadan başvuru yapacak. İşyeri açmak isteyen esnaf ve sanatkâr 6 gün içinde iş yeri açma ruhsatı alacak. İnternet üzerinden işleyecek PERBİS ile plansız ve verimsiz yatırımların önüne geçilecek.

İŞYERİ AÇMAK İSTEYEN ESNAFALAR

Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci, üretimin artması için perakende sektörünün gelişmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu alanda istihdam edilen kişi sayısı da fazla. Perakende sektörü büyürse bu alanda istihdam sayısı artar. Üretim ve ihracatta güçlü olmak, marka oluşturmak istiyorsanız, bu sektöre önem vermek durumundasınız. Yeni markalar oluşturmamız, tüketiciyle buluşturmamız lazım. Markalar perakendeyle oluşuyor. Perakende, Türkiye ve ekonominin nabzını tutan en önemli sektörlerden” diye konuştu.

“BELGE SAYILARINI AZALTACAĞIZ”
Dünya çapında marka oluşturmanın önemine dikkat çeken Tüfenkci, marka oluşturmak için hükümetin teşvik vermeyi sürdüreceğini açıkladı. PERBİS’i, 2019’un başında hayata geçireceklerini kaydeden Tüfenkci, birçok kurumun işyeri açmak isteyen esnafı belgeye boğduğunu belirterek, “PERBİS’le belge sayılarını azaltacağız. Süreyi 6 güne, maliyetleri şu andaki sistemin onda birine çekelim. Perakende serkötürü cirosunun, orta vadede yılda ortalama yüzde 9 büyümesini bekliyoruz” diye konuştu.

Perakende, Türkiye’nin tüm sektör cirolarının yüzde 12’sini, tüm istihdamın yüzde 13’ünü teşkil ediyor, Türkiye’deki her 4 işletmeden biri bu sektör içinde faaliyet gösteriyor.

YEMEK KARTIYLA ALIŞVERİŞE SON
Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, yüksek komisyon ücretleri ve uzun ödeme süreleri tartışmalarıyla gündeme gelen yemek kartları sorununun çözümü için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini bildirdi. Tüfenkci, yaptığı yazılı açıklamada, düzenlemeye ilişkin maddeleri şöyle sıraladı:

“Yemek kartı müşterilerinin doğrudan, dolaylı veya gizli olarak iskonto almalarının önüne geçilecek. Yemek kartı şirketlerinin perakende işletmelerden alabileceği komisyon oranına tavan sınır getirilecek. Yemek kartlarının, market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılmasının önüne geçilecek.”

Milliyet

basit usulde işyeri açmak
İş Kurmak,

İşyeri açmak isteyenlerin basit usul hakkında bilmesi gerekenler

3 comments

Basit usulde hayat daha basit. Basit usule tabi mükelleflerin, başta defter tutmama ve bazı beyannameleri vermeme omak üzere birçok kolaylık sağlanmış durumda. Ancak burada gözden kaçmaması gereken bazı hususlar var.

Basit usule tabi mükelleflerin, bu ayın 25’ine kadar 2015 yılı gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. Bu mükelleflere, başta defter tutmama ve bazı beyannameleri vermeme omak üzere birçok kolaylık sağlanmış durumda. Ancak burada gözden kaçmaması gereken bazı hususlar var.

Faal mükellef sayıları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinde yer alıyor. Geçtiğimiz aralık ayı itibarıyla beyanname veren gelir vergisi mükelleflerin 1,83 milyonu gerçek usule , 744 bini ise basit usule tabi olarak faaliyet gösteriyor.

Bunlara bir de kira gelirleri dolayısıyla beyanname veren 1,67 milyon mükellefi eklersek, beyanname veren gelir vergisi mükelleflerinin sayısı 4,24 milyon kişiye ulaşıyor.

Basit usul, isim üzerinde; bakkal, terzi, taksici, kuaför gibi esnaf için oluşturulmuş daha basitleştirilmiş bir vergileme yöntemi. Bu mükelleflerin 2015 yılı gelirleri için beyan dönemi 1 Şubat’ta başladı ve 25’ine kadar sürecek. Bunlar dışındaki tüm gelir vergisi mükellefleri ise beyannamelerini önümüzdeki ay yani mart ayında verecekler.

Bu yazımızda basit usule tabi mükelleflere sağlanan kolaylıklara değindikten sonra, basit usulün şartları, bu usulden yararlanamayacak olan mükellefler ile özellikli birkaç husus üzerinde duracağız.

BASİT USULDE KOLAYLIKLAR

Basit usulde vergilendirilen mükellefler;

 • Defter tutmuyor,
 • Muhtasar beyanname vermiyorlar,
 • Geçici vergi beyannamesi vermiyorlar ve geçici vergi ödemiyorlar,
 • Yaptıkları teslim ve hizmetler katma değer vergisinden istisna olduğundan, KDV beyannamesi vermiyorlar,
 • Ticari kazancın tespitinde amortismana kadar iktisadi kıymet alışları ve satışları dikkate alınmıyor,
 • Aldıkları ve verdikleri belgelerin kayıtları mükelleflerin bağlı oldukları meslek odalarındaki bürolarda tutuluyor (kayıtları isterlerse kendileri tutabilecekleri gibi muhasebeciye de tutturabilirler).

BİRFİİL İŞİN BAŞINDA

Basit usulün en önemli şartı, kendi işinde birfiil çalışmak veya bulunmak olduğu söylenebilir. Ama işlerinde yardımcı işçi ve çırak kullanabiliyorlar. Seyahat, hastalık, ihtiyarlık, askerlik, tutukluluk ve hükümlülük gibi zaruri ayrılmalar, birfiil işin başında bunuma şartını bozmuyor. Ölüm halinde, işi sahibinin dul eşi veya küçük çocukları namına işe devam olunması durumunda bunların birfiil işin başında bulunup bulunmamalarına bakılmıyor.

Birden fazla araçla veya birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunulması durumunda “kendi işinde birfiil çalışmak veya bulunmak” şartının ihlal edildiği kabul ediliyor ve basit usulden yararlanılamıyor.

KİRA YÜKSEKSE OLMAZ

İkinci şart kira bedeliyle ilgili. İşyeri kira ise yıllık bedelinin büyükşehir belediye sınırları içinde 6 bin, diğer yerlerde 4 bin lirayı aşmaması gerekiyor. İşyerinin mülkiyetine sahip olunması durumunda ise emsal kira bedeline bakılması gerekiyor ve emsal kira bu tutarlardan fazla ise basit usulden yararlanılamıyor.

SATIŞ TUTARLARI

Yukarıdaki şartların yanında bir de yıllık alık ve satış tutarlarına ilişkin şartlar var. Buna göre satın aldığı malları olduğu gibi ya da işlendikten sonra satan mükellefler için yıllık alış tutarı 84 bin lirayı veya yıllık satış tutarı 120 bin lirayı aşmayanlar özel şartı da sağlamış oluyorlar. Bu işlerin dışındaki işlerle uğraşanlar bile yukarıdaki işleri birlikte yapanlar içinse sadece hasılat şartı bulunuyor. Buna göre 2015 yılındaki hasılat sırasıyla 40 bin ve 84 bin lirayı aşan mükellefler basit usulden yararlanamıyorlar.

HERKES BASİT USULDEN YARARLANAMIYOR

Yukarıdaki şartların hepsini sağlamış olsalar dahi, yasada bazı mükelleflerin basit usulden yararlanamayacağına ilişkin hüküm bulunuyor. Ödünç para verme işleriyle uğraşanlar ve sarraflar ile kıymetli maden, mücevher, gayrimenkul, gemi alım satımı yapanlar, maden işletmecileri, şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar, sigorta prodüktörleri, ilan ve reklam işleriyle uğraşanlar ve aracılık işi yapanlar bu usulden yararlanamayacaklardan bazıları.

Ayrıca zirai mahsul toptan satıcıları, canlı hayvan alım satımı yapanlar, radyo, televizyon, kamera, bilgisayar, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi gibi elektrikli eşyaların (doğrudan elektrikli veya elektrikle şarj edildikten sonra çalışan) alım satımı ve üremiyle uğraşan mükellefler de basit usulden yararlanamıyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE

Büyükşehir belediye sınırları içerisinde (2012 ve 2013 yıllarında büyükşehir olan 14 il hariç) faaliyette bulunan aşağıdaki mükellefler tüm şartları sağlasalar da basit usulden yararlanamıyorlar. Bunlar;

a. Emtia alım-satımı ve/veya imalatı ile uğraşanlar,

b. İnşaat ile ilgili işlerle uğraşanlar,

c. Motorlu taşıtların bakım ve onlarım işleriyle uğraşanlar

d. Lokanta ve benzeri hizmet işlerini işletenler,

e. Eğlence ve istirahat yerlerini işletenlerdir.

Örneğin diğer şartları sağlayan bakkallar basit usulden yararlanabilirken, büyükşehir belediye sınırları içerisindeyse bu usulden yararlanamıyorlar.

İNTERNETTEN SATIŞ

Basit usule tabi mükellefler alım satım faaliyetlerini internet üzerinden yaparlarsa basit usulde vergilendirilmelerinin mümkün olmadığını hatırlatmak isteriz.

NAYLON FATURA

Halk arasında naylon fatura olarak biliniyor. Mevzuattaki simi sahte veya muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı belge. Yapılan denetimlerde bu belgeleri düzenledikleri ve kullandıkları tespit edilen bazı basit usule tabi mükellefler gerçek usulden vergilendirilmeye başlanıyor. Hem de bu hususun kendilerine tebliğ tarihini takip eden aybaşından itibaren. Aman, bu tür belgeleri kullanmaya tenezzül etmeyin. Sonuçları bunla sınırlı değil, daha ağır yaptırımları da var.

KDV DAHİL BELGE

Yukarıda da belirtmiştik. Basit usulde verilendirilen mükelleflerin teslim ve hizmetleri katma değer vergisinden istisna olduğundan, bu mükellefler KDV beyannamesi vermiyorlar. Dolayısıyla satın aldıkları mal ve hizmetlere ilişkin ödedikleri KDV’yi de indirmeyip gider veya maliyet olarak dikkate alıyorlar.

Ancak düzenledikleri belgelerde hâlâ KDV göstermeye veya “KDV dahildir” ibaresine yer vermeye devam eden mükellefler olduğunu görüyoruz. Ne olacak deyip geçmeyin. Bu durumdaki mükellefler belgelerde gösterdikleri veya iç yüzde yoluyla hesaplanan KDV’yi takip eden ayın 24’üne kadar beyan edip, 26’sına kadar ödemek zorundalar. Basit usule tabi mükelleflerin belge düzenlerken bu hususa dikkat etmelerinde fayda var.

YENİLİKLER

Yeni bir yasa var. 10 Şubat’ta yürürlüğe girdi. Yasa uyarınca, basit usule tabi mükellefler beyan ettikleri kazançlarının 2016 yılı için 8 bin lirasını beyannamede indirim olarak gösterebilecekler. Buna göre 8 bin liradan az bir gelir beyan edilmişse vergi ödenmeyecek, gelir 8 bin liradan fazla ise 8 bin lirayı aşan tutar üzerinden vergi hesaplanacak. Bu tutar her yıl yeniden değerleme oranında artacak.

Ancak bu düzenleme 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilde edilen gelirlerin beyanında geçerli olacak. Bu ay içerisinde 2015 yılında elde edilen gelirler beyan edileceğinden bu indirimden yararlanma imkanı olmadığını belirtelim.

Aynı yasada genç girişimciler için getirilen bir kazanç istisnası da var. 29 yaşını doldurmamış kişilerin faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç yıl süreyle elde ettikleri gelirlerin 75 bin lirası gelir vergisinden istisna olacak. Bu istisnadan yararlanan genç girişimcilerin basit usule tabi olmaları durumunda, ayrıca basit usule tanınan istisnadan yararlanama imkanları bulunuyor.

BEYAN VE ÖDEME

Gelir sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançtan oluşan mükelleflerin beyannamelerini şubat ayının 25’ine kadar vermeleri gerekiyor. Beyanname, kayıtlı olnan vergi dairesine elden verilebileceği gibi postayla da gönderilebilir. Problem yaşamamak için kayıtlı posta (taahhütlü, APS veya kurye) ile gönderilmesinde fayda var. Beyannamenin yetki alan mali müşavir veya YMM’ler aracılığıyla elektronik olarak gönderilebilmesi de mümkün.

Beyannamedeki vergi iki taksitte ödenebiliyor. İlki 29 Şubat’a, ikincisi ise 30 Haziran’a kadar.

İŞYERİ AÇARKEN RESMİ KURUMLARDAN İSTENEN BELGELER

 1. VERGİ DAİRESİNDEN İSTENEN BELGELER
 2. İLGİLİ BELEDİYEDEN İSTENEN BELGELER
 3. ESNAF VE SANATKAR SİCİL MÜDÜRLÜĞÜ’ NDEN İSTENEN BELGELER
 4. İLGİLİ MESLEK ODASINDAN İSTENEN BELGELER
 5. BAĞ-KURDAN İSTENEN BELGELER

İŞYER AÇARKEN VERGİ DAİRESİNDEN İSTENEN BELGELER

 1. Bildirim Formu
 2. Kira Kontratı veya Tapu Fotokopisi
 3. İşe ilk başlayan kişinin noter tasdikli imza sirküsü
 4. İkametgah İlmühaberi
 5. Nüfus Cüzdanı Örneği Belgeler tamamlandıktan sonra yoklama memuru verilen bilgileri denetler ve doğruluğu onaylandıktan sonra vergi levhası alınır.

İLGİLİ BELEDİYEDEN İSTENEN BELGELER

10.08.2005 tarih 25902 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik hükümleri gereğince ilgili belediyeden temin edinecek olan ve aşağıda örnekleri bulunan beyan formlarının doldurulması gerekmektedir.

EK BELGELER

 1. SIHHÎ İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATI BAŞVURU / BEYAN FORMU (ek-1)
 2. GAYRİSIHHÎ MÜESSESE AÇMA RUHSATI BAŞVURU/BEYAN FORMU (ek-2)
 3. BİRİNCİ SINIF GAYRİSIHHÎ MÜESSESELERE AİT AÇILMA İZNİ RAPORU FORMU