Browsing Tag

kokoreç dükkanı açmak

kokoreç satmak
İş Fikirleri,

Kokoreç En Karlı İşler Arasında Yer Alıyor

Standartları yükseldikçe daha fazla kişiye ulaşan kokoreç, iyi gelir bırakan bir iş alanı haline geldi. Kokoreç satıp para kazanmak iyi bir iş fikri..

Standartları yükseldikçe daha fazla kişiye ulaşan kokoreç, iyi gelir bırakan bir iş alanı haline geldi.

Hızlı bir gecenin arından ya da fazla uzamış bir mesainin sonunda çalışma arkadaşlarıyla yenilen temek besin maddesidir kokoreç. Ya da gündüz vakti sadece canınız istediği için yersiniz, karınınız çok aç olmasına bile gerek yoktur.

Beden yapıldığı öğrenildiğinde surat ekşiltilse de deneyenler mutlaka devamını getirir. Geçmişte çoğunlukla belli bir noktaya konuşlanmış ve yıllardır aynı yerde hizmet veren kokoreççiler bugün orta büyüklükteki dükkanlarda hizmet veriyor. Dükkanların çoğuysa yavaş yavaş zincir restoranlar haline gelmeye başlıyor. Yani sektördeki pek çok işletme büyüyor.

Elbette kokoreçte zincir restoranlar deyince akla ilk Şampiyon Kokoreç geliyor. Bugün İstanbul genelinde yayılmış 28 şubesi bulunan işletmenin ayrıca Ankara, İzmir ve Eskişehir gibi sekiz ilde şubesi bulunuyor. Ancak Şampiyon bu alanda tek değil. Her şeyden önce daha kenar semtlerde kalan seyyarlar ve küçük dükkanlarda büyük işletmelerin önemli rakipleri. Zira bu dükkanlar müşteri sadakati konusunda büyüklere oranla çok daha şanslı.

Küçük bir arabayla satış yapanlardan biri de İzmit’te Bursa yolunun hemen yanı başında satış yapan Sedat Bakar. Bütün ailesini 17 Ağustos depreminde kaybettiğinde henüz 12 yaşında olan Sedat yaklaşık sekiz yıl önce babasının işi olan seyyar kokoreç satışına başladı. “Geceleri yaklaşık sekiz saat satış yapıyorum. Ve bana günlük 300 ile 400 lira arasında net kâr kalıyor. Bu sayede kendime araba, ev ve bir dükkan almayı başardım. Yaptığım işi çok seviyorum” diyor Sedat Bakar.

Şurası bir gerçek ki kokoreç, büyük küçük her işletme için son derece kârlı bir iş. Ortalama bir şiş 2,5 – 3 kilo geliyor ve yaklaşık 22 adet yarım ekmek çıkıyor. Ürününü kendi üretmeyip dışarıdan alan bir satıcı için tek bir şişin maliyeti 35 lira civarında bulunuyor. Yani yarım ekmek kokoreçin maliyeti her şey dahil 2,5 lira civarında bulunuyor. Ancak piyasada 4,5 liradan 12 liraya kadar çeşitli fiyat aralıklarında ürün bulunuyor. Kira giderinin düşük olduğu olduğu semtte 3,5 Beşiktaş gibi yüksek olduğu yerlerde 5 liradan yarım ekmek satışı yapan Gala Kokoreç’in ortaklarından Fahrettin Orhan, “12 lira çok yüksek bir rakam bu fiyattan satanların kâr marjı bir hayli yüksek kalıyor” diyor.

Adana’dan İstanbul’a geldikten sonra seyyar bir araba ile başlayan Fahrettin Orhan bugün ortakları ile beraber 12 şubeli Gala Kokoreç’i işletiyor ve aylık ortalama 6 bin şiş kokoreç satıyor. “Eskiye nazaran daha fazla ilgi görüyor” diyor Orhan ve devam ediyor: “Müşteri kitlesi gençleştikçe bu alanda faaliyet gösteren bizim gibi işletmeler hijyen ve hizmet konularında daha fazla dikkat etmeye başladı

İşletmeler hijyen konusuna dikkat etmelerinde düzenlemelerin de önemli payı buluyor. Avrupa Birliği’nin uyum sürecinde kokoreçin yasaklanacağı konuşulsa da aslında süreç içerisinde gelen fabrikada üretim gibi hijyen koşullarıyla kokoreç çok daha yaygın bir hale gelmiş gibi görünüyor.

Kokoreç nasıl yapılır?

Kokoreç nasıl pişirilir?

Lezzetli kokoreç yapmanın püf noktaları nelerdir?

Kokoreç için hangi malzemeler kullanılır?

Kokoreçte hangi baharatlar kullanılır?