Ana sayfa Borsa Warren Buffett’ın 2001 yılında hissedarlarına yazdığı mektup

Warren Buffett’ın 2001 yılında hissedarlarına yazdığı mektup

38
0

Ünlü yatırımcı Warren Buffett 2001 yılında büyük bir darbe alıyor. Tarihinde ilk kez net varlığında azalma oldu. Warren Buffett’ın 40-50 yıl boyunca ilk kez zarar ettiği seneyi değerlendirmesini içeriyor mektup.

Şirketin büyük satın alması General Re, 11 Eylül saldırılarında çok büyük zarara uğradı ve büyük sigorta ödemeleri yapmak zorunda kaldı. Warren Buffett tabii ki buna köpürdü çünkü bu onun için parasının karşılığı alınmadan alınan bir riskti.

Berkshire Hathaway Inc. Hissedarlarına:

2001 yılında Berkshire’ın net zararı 3.77 milyar dolar oldu ve hisse başı defter değeri hem A tipi hem de B tipi için %6.2 azaldı. Başkanlığı devraldığımız 37 yıldan beri hisse başı defter değerimiz 19 dolardan 37,920 dolara çıktı ve yıllık bileşik %22.6 arttı.

Hisse başı gerçek değer 37 yıl boyunca defter değerinden daha çok büyüdü ve 2001 yılında muhtemelen daha az azaldı.

İki yıl önce, 1999 raporunda, tarihimizdeki en kötü karşılaştırmalı ve kesin performansımızı yaşamıştık. Bu karşılaştırmalı sonuçların, bizi asıl endişelendiren şey olduğunu belirtmiştim ve bu 5 Mayıs 1956 yılından bu yana oluşturduğum bir bakış açısıydı. 1956 yılında  limitli ortaklığı kurduğumda yedi ortakla toplantı yaptım ve onlara “Temel Kurallar” isimli kitapçığı bıraktım. Kitapçıkta şu yazıyordu: “Yaptığımız iyi veya kötü işler genel varlık performansı ile ölçülmelidir.” İlk başta Dow Jones Endüstriyel’i kullanıyorduk fakat sonra daha çok kullanılan S&P 500 endeksine geçtik. 1965 yılından  itibaren karşılaştırmalı performansım ilk sayfada bulunuyor; geçen sene Berkshire’ın karşılaştırmalı avantajı %5.7 oldu.

Bazı insanlar karşılaştırmalı rakamlara odaklanmamıza karşı çıkıyor ve “karşılaştırmalı performansı yiyemezsin” diyorlar. Fakat beklediğiniz gibi, Berkshire Başkan Yardımcısı Charlie Munger ve ben, S&P 500’ü uzun dönemde yenmenin ve küçük avantajlar elde etmenin uzun dönemde ödüllendirici olması gerektiğini görüyoruz. Rakamlar ne kadar dalgalı olursa olsun, sezon satışları yapan See’s (yazın para kaybeder)’den para kazanabileceğiniz gibi, ortalamaları geçen yatırımlardan da kendinize ziyafet çekebilirsiniz.

Şirketimizin geçen yılki performansı tatmin edici olsada benimki tatmin ediciden başka her şeydi. Berkshire’ın hisse senedi portföyünü ben yönetiyorum ve benim sonuçlarım son birkaç yıldır zayıf. Daha da önemlisi, tehlikenin sonuçlarını bilememe rağmen General Re’nin koruyucu olmadan işlem yapmasına izin verdim ve bu hata bizi 11 Eylül’de yakaladı. Size bu hatadan ve düzeltmek için ne yaptığımızdan daha sonra bahsedeceğim.

1956 yılı temel kurallarım hala geçerli: “Ortaklara sonuçları söz veremem.” Fakat sizin sonuçlarınız ile bizimkilerin aynı olacağının sözünü verebilirim: bizim sonuçlarımızı sizinkilerden daha iyi yapacak nakit tazminat, hisse opsiyonu gibi şeyler almayacağız.

Ek olarak, net varlığımın %99’unu Berkshire’da tutmaya devam edeceğim. Karım ve ben hiç hisse satmadık ve satmayı da düşünmüyoruz. Charlie ve ben, geçen sene çok yaygın olan CEO’ların, kurucuların hissedarları büyük zarar yaşarken alışılmadık şekilde varlıklı olarak çekip gitmesinden tiksiniyoruz. Doğrusu, bu kişiler yatırımcıların hisseleri almasını teşvik ederken kendileri bazen gizleyerek hisselerini satıyorlardı. Kendi utançlarına bu işletme liderleri, hissedarları ortak olarak değil de kurban olarak görüyorlardı.

Enron hissedarların sömürülmesinin sembolü haline gelse de, şirketler Amerikasında berbat ilişkiler konusunda bir kıtlık yok. Duyduğum bir hikaye yöneticilerin hisse sahiplerine karşı çok yaygın olan davranışını gösteriyor: Çok güzel bir kadın, CEO’nun yanına yavaş yavaş yanaşarak parlak dudakları ile mırıldanır, “İstediğin herşeyi –herşeyi—yaparım. Sadece bana ne istediğini söyle.” Hiç zaman kaybetmeden CEO cevap vermiş “opsiyonlarımı yeniden fiyatlayın.”

Berkshire hakkında son bir düşünce: Gelecekte, geçmiş performansımızı tekrar edemeyeceğiz. Kesin olmak adına, Charlie ve ben ortalamanın üstünde performans göstermeye çalışacağız ve altı bizi tatmin etmeyecek. Fakat iki şey Berkshire’da eskisinden farklı: Varlıkları geçmişte şimdi olduğundan çok daha ucuza alabiliyorduk; daha da önemlisi, şimdi olduğundan çok daha az para ile işlem yapıyorduk. Birkaç yıl önce, 10 milyon dolarlık güzel bir fikir bizim için harikalar yaratırdı (1973’de The Washington Post’ta ve 1976’da GEICO’da yaptıklarımıza bakın. Şimdi, Şimdi böyle 10 tane fikir bulsak ve hepsinin değerini 3 ile çarpsak Berkshire’ın net değerini sadece %1’in bir bölü dördü kadar arttırır. Kayda değer getiri elde etmek için “fillere” ihtiyacımız var ve onları bulmak çok zor.

2001 Satın Almaları

…(Çatı ekipmanları üreticisi Mitech, treyler üreticisi XTRA, resim çerçevesi üreticisi Larson-Juhl, iç giyim firması Fruit of the Loom satın almaları tamamlandı.)

* * * * * * * * * * * *

Security Analysis’in kapak sayfasında, Ben Graham ve Dave Dodd Horace’nin sözünü tekrarlar: “Şimdi düşen çoğu ayağa kalkacaktır ve şimdi onurlu olanların çoğu da düşecektir.” Bu satırları okuduktan 52 yıl sonra, işletme ve yatırımcılık ile ilgili söyledikleri şeyler hakkında takdirim katlanarak artıyor.

* * * * * * * * * * * *

Konut Kaza Sigortası Ekonomisi

Sigortacılığın İlkeleri

Neden diye sorabilirsiniz, 11 Eylül’den önce gerçekleri göremedin? Cevap ise, üzülerek, evet gördüm. Fakat gördüklerimle harekete geçemedim. Nuh’un kuralını ihlal ettim: Yağmurun yağacağını tahmin etmek işe yaramaz, gemi yapmak yarar. Sonuç olarak Berkshire’ın tehlikeli seviyede riskle işlemesine izin verdim – özellikle de General Re’de. Bunu söylemekten dolayı üzgünüm ama ne yazık ki risklerin hepsini defterlerimizden hala kaldıramadık, fakat günden güne azaltıyoruz.

Not edilmeli ki Berkshire’da biz, bazı sigorta şirketlerinin bilerek aldığı risklerden çok daha fazlasını almaktayız. Kayıp oranını gösteren riske göre (ki bu sefer bunu yapamadık) düzgün bir ödeme aldıysak, tek bir olayda 2-2.5 milyar dolar ödemeye hazırız.

Büyük kayıpları tolere edebildiğimiz için büyük bir rekabetçi üstünlüğümüz var. Berkshire’ın büyük likit varlıkları, sürdürülebilir sigortacılık dışı gelirleri, iyi bir vergi pozisyonu ve kârda dalgalanmayı kabul edecek bir hissedar tabanı var. Bu özellikler en büyük rakibimizin bile iştahının ötesine giden riskler almamızı sağlıyor. Zamanla, bazı yıllar kötü sonuçları doğursa da, bu büyük riskleri almak kârlı olmalı.

Uzun lafın kısası, bu günlerde terörist saldırı ile alakalı olmayanlar da dahil büyük sigorta ödemeleri yapacağız. Fakat Berkshire’ın rahatça kaldırabileceğinden daha fazla kayıp riski almasını engelleyeceğiz. Rekabet ne yaparsa yapsın, toplam açıklığımızı kontrol edeceğiz.

Sigortacılık Operasyonlar 2001

 

1986’da geldiğinden beri Ajit’in yazdığı neredeyse her poliçenin detaylarını biliyorum ve hiçbir zaman tek bir durumda sigorta yaparken üç kuralımızdan birini ihlal ettiğini görmedim. Tabii ki olağanüstü disiplini, kayıpların hepsini önlemiyor; fakat aptalca kayıpları önlüyor. Anahtar olan da bu: yatırımcılıkta olduğu gibi sigortacılar olağanüstü uzun dönemli sonuçları öncelikle aptal kararlardan kaçınarak  elde ederler, zekice kararlar vererek değil.

 

Zarar Gelişimi ve Sigorta Muhasebesi

Raporlarnmış Kârın Kaynakları

Yatırımlar

2001 yılı sonunda piyasa değeri 500 milyon doların üstündeki varlıklar isimlendirilmiştir.

Hisse Adedi  Şirket Maliyet (000) Piyasa Değeri(000)
151,610,700 American Express Company 1,470 5,410
200,000,000 The Coca Cola company 1,299 9,430
96,000,000 The Gillette Company 600 000 3,206
15,999,200 H&R Block, Inc. 255 715,000
24,000,000 Moody’s Corporation 499,000 957,000
1,727,765 The Washington Post Company 11,000 916,000
53,265,080 Wells Fargo & Company 306,000 2,315
Diğer 4,103 5,726
Toplam 8,543 28,675

2001 yılı boyunca portföyde çok az değişiklik yaptık. Grup olarak büyük varlıklarımız son yıllarda kötü performans gösterdi ve bazılarının sebebi kötü işletme sonuçlarıydı. Charlie ve hala elimizdeki şirketlerin temelini seviyoruz. Fakat Berkshire’ın varlıklarının grup olarak değerinin altında olduğunu düşünmüyoruz.

Charlie ve ben Amerikan şirketlerinin zamanla iyi işler yapacaklarını düşünüyoruz fakat bu günün hisse senedi fiyatları yatırımcılara sadece ortalama bir getiri sunuyor. Piyasalar işletmelerden çok uzun bir zamandır iyi performans gösteriyor fakat bu durum sona ermeli. Fakat işletme ilerlemesine paralel ilerleyen piyasa bir çok yatırımcıyı hayal kırıklığına uğratma eğilimdedir, özellikle oyuna yeni girenleri.

Burada garip bir tesadüf var: Büyük Balon 10 Mart 2000’de sonlandı (fakat biz gerçeğin farkına aylar sonra vardık). O gün NASDAQ (şu an 1,731) 5132 ile en yüksek rakamına ulaştı. Aynı gün, Berkshire hisseleri 40,800 dolardan işlem görüyordu ve bu tutar 1997 ortasından beri en düşük fiyattı.

* * * * * * * * * * * *

2001 yılı boyunca, çöp tahvillerde daha aktiftik. Bu yatırım araçları halk için uygun değil çünkü genellikle isimleri gibi çöp oluyorlar. Hiç zaman yeni arz edilmiş bir çöp tahvili almadık ki bu her yatırımcının almaya istekli olduğu bir yatırım enstrümanı. Dahası bu alanda kayıp oluştuğunda, felaket oluyor: bir çoğunda fiyatlar aşırı düşüyor ve bazı durumlarda değersiz hale geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here