Ana sayfa Borsa Warren Buffett’ın 1978 yılında hissedarlarına yazdığı mektup

Warren Buffett’ın 1978 yılında hissedarlarına yazdığı mektup

39
0

Warren Buffett’ın hissedarlarına 1978 yılında yazdığı mektupta sadece yatırım hakkındaki bilgilerin yer aldığı bölümleri okuyacaksınız.

Berkshire Hathaway Inc.’in Hissedarlarına;

İşletme gelirlerinde yakın dönemdeki ihtiyatımıza rağmen, sigorta şirketlerimizin elinde bulunan varlıkların uzun dönemli getirilerinden umutluyuz. Menkul kıymetler borsasının yönünün kısa dönemde ne olacağını tahmin etmeye çalışmadık çünkü kısa dönemde piyasanın nereye gideceğini ne bizim ne de bir başkasının doğru tahmin edebileceğine inanıyoruz. Fakat uzun dönemde, elimizde bulundurduğumuz varlıkların, ödediğimizden kayda değer şekilde daha fazla para edeceğini ve yatırım kazançlarınn sigorta işlerimizin işletme gelirlerine kayda değer oranda katkı yapacağını düşünüyoruz.

Gelir Kaynakları

Tekstil

Umarım böyle zor ekonomik karakterde olan daha başka işlerle yüzleşmek zorunda kalmayız. Fakat daha önce belirttiğimiz gibi, 1) tekstil işlerimiz bulundukları bölgede önemli işveren konumundalar, 2) yönetim sorunları bildirmede açık davrandı ve çözüm bulmak için saldırdı, 3) iş gücü ortak problemleri anlamada ve yüzleşmede işbirliği yaptı, 4) işletme yatırıma göre ortalama bir getiri sağladı. Bu şartlar devam ettiği sürece ki biz öyle olacağını düşünüyoruz, sermayemizi daha çekici başka işler olmasına rağmen tekstil işinde değerlendirmeye devam edeceğiz.

Sigortacılık

Sigorta Yatırımları

Sigorta bölümüzün hisse senedi yatırımlarında kayda değer şekilde iyimser olduğumuzu belirtmek isteriz. Tabii ki bu coşkumuz koşulsuz değil. Bazı durumlarda sigortacıların hisse senedi yatırımı yapması anlamsız olabilir.

Sigorta bölümündeki varlıklarımızı ancak aşağıdaki şartlar oluşunca hisse senetlerine yatırma konusunda heyecanlanıyoruz 1) ne iş yaptığını anlayabildiğimizde, 2) olumlu uzun dönemli beklentisi olduğunda, 3) yetenekli ve dürüst kişiler tarafından yönetildiğinde, 4) çok uygun fiyatlı olduğunda. Genellikle 1,2 ve 3. koşulları sağlayan çok az şirket buluyoruz fakat 4. koşulumuz harekete geçmemizi engelliyor. Örnek vermek gerekirse, 1971 yılında Berkshire Hathaway’in sigorta şirketlerinin elindeki hisse senedi yatırımları sadece $10.7 milyon maliyetliydi ve piyasa değeri $11.7 milyondu. Piyasada mükemmel olarak tanımlanabilecek şirketler vardı fakat çok azı uygun fiyatlıydı. (Karşı konulamaz not: 1971 yılında emeklilik fonu yöneticileri elinde bulundurdukları hisse senedi için kullanılabilecek fonların %122’sini hisse senetlerine yatırmışlardı, tam fiyatlardan hepsini alamamışlardı bile. 1974 yılında dibe vardığımızda, yatırım oranlarını rekor düşük seviye olan %21’e düşürmüşlerdi.)

Son bir kaç yıl bizim için başka bir hikayeydi. 1975 yılında sigorta şirketlerimiz maliyeti tamı tamına piyasa fiyatına eşit olan $39.3 milyon’luk hisse senedi bulunduruyorlardı. 1978’in sonuna geldiğimizde değiştirilebilir varlıklar da dahil olmak üzere bu senetlerimizin maliyeti $129.1 milyon’a, piyasa değeri ise $216.5 milyon’a çıktı. Aradan geçen üç yıl içinde vergi hariç $24.7 milyon kazancı da hisse senetlerinden realize ettik. Bu yüzden 3 yıldaki realize edilmiş ve edilmemiş vergiden önceki hisse senedi gelirlerimiz $112 milyon’a ulaştı. Bu süreçte Dow Jones Sanayi Endeksi 852’den 805’e düştü. Bu, hisselerini değer odaklı seçen bir yatırımcı için harika bir periyottu.

Sigorta portföyümüze; gerçekten sıradışı şirketlerin küçük porsiyonlarını, hisse senedi piyasasındaki müzayede işlemleri sonucu, şirketin bütününü satın alacağımızdaki müzakereler sonucu çıkacak fiyatlardan çok daha düşüğe bulmaya devam ediyoruz.

Bu, içinde çok az heyecan barındıran, işletmerin(hisse senetleri yoluyla)ufak parçalarını kelepir fiyatına almamız ile içinde bolca heyecan barındıran, şirketin tamamını satın alınması olayları keskin şekilde örtüşüyor. Bize öyle geliyor ki ya şirketler, müzakerelerde ya da devralmalarda, şirketin tamamını satın almak için yaptıkları fiyat değerlemelerinde çok belirgin bir hata yapıyorlar, ya da biz, hisse senedi piyasası yoluyla böyle şirketlerin hisselerini çok büyük indirimle alarak çok para kazanacağız. (İkinci not:  1978 yılında emeklilik fonu yöneticileri, mantık olarak en uzun yatırım perspektifine sahip olması gereken insanlar!, 1974 rekorunu kırarak ve 1977 ile eşit şekilde fonlarının sadece %9’unu hisse senetlerine yatırdılar!)

Hisse senedi piyasasının, kelepir olarak satıldığını düşündüğümüz şirketlerin fiyatlarını, keskin şekilde yukarı çekebileceğinden endişele duymuyoruz. Açıkçası, çoğu yılda, varlık piyasasında net alıcı olmak için yeterli fonlara sahip olmayı bekleyerek, tam tersini umuyoruz.

Politikamız, elimizdekilere odaklanmak yönünde. Mümkün olduğu kadar, sadece şirketin fiyatına ya da işlerine odaklandığımızda biraz ondan biraz bundan almamaya özen gösteriyoruz. Eğer alacaksak kaydadeğer bir oranda alma taraftarıyız.

31 Aralık 1978 itibariyle, sigorta şirketlerimizin elinde tuttukları $8 milyon üzeri hisse senedi varlıkları aşağıdaki gibidir:

Hisse Adedi Şirket Maliyet (000) Piyasa Değeri(000)
246 450 American Broadcasting Companies, Inc. $ 6,082 $ 8,626
1,294,308 Government Employees Insurance Company Common Stock $4,116 $9,060
1,986,953 Government Employees Insurance Company Convertable Prefered $19,417 $28,314
592 650 Interpublic Group of Companies, Inc. $4,531 $19,039
1,066,934 Kaiser Aluminum and Chemical Corporation $18,085 $18,671
453 800 Knight-Ridder Newspapers, Inc $7,534 $10,267
953 750 SAFECO Corporation $23,867 $26,467
934 300 The Washington Post Company $10,628 $43,445
Toplam $94 260 $163 889
Diğerleri $39 506 $57 040
Toplam Hisse Senedi $133 766 $220 929

Bazı durumlarda kârlılıktaki dolaylı payımız çok belirgin oluyor. Örnek olarak, 953 750 adet hissesine sahip olduğumuz SAFECO Corp. Amerika’daki en iyi yönetilen gayrimenkul ve kaza sigorta şirketi. Sigortacılık yetenekleri tek kelimeyle mükemmel, zarar rezervleri çok muhafazakar ve yatırım politikaları da mantıklı.

SAFECO’nun sigortacılık operasyonları bizimkilerin şu anki durumundan ya da geliştirebileceğimizden çok daha iyi,(her ne kadar sahip olduğumuz bazı segmentlerin piyasa ortalamasından yüksek olduğunu düşünsekte), benzer şekilde, müzakereler yoluyla şirkette kontrolü sağlayabileceğimiz payı almaktan da daha iyi. Üstelik, şu an piyasada oluşan satın alma fiyatlarından çok daha düşüğe, piyasadaki en iyi şirketin her 1 doları için 100 centten çok daha az ödeyerek sahip olduk. Ayrıca, şu anda yeni bir şirket açmaya kalksak imkanı yok bundan daha azına yapamayız.

Tabii ki, azınlık payımızla SAFECO’yu yönetme hakkımızı bırakın, etkileme imkanımız bile yok. Fakat bunu neden yapmak isteyelim ki? Kayıtlar gösteriyorki şirketlerini bizim kendi şirketlerimizi yönettiğimizden daha iyi yönetiyorlar. Arka sandaliyede oturup başkalarının işini yapmasını seyretmek ne kadar az prestiijli ve sıkıcı bir iş olsada, bunun iyi yönetilen bir şirketteki tek eksi yön olduğunu düşünüyoruz. Çünkü çok açık ki eğer SAFECO gibi düzgün bir şirketin başında olsaydım da oturup yönetimin işini yapmasını izlerdim.

Tamamına sahip olduğumuz şirketlerin, tüm kârlarını, eğer içeride daha iyi oranlarla değerlendirebileceklerine inanırsak, alıkoymalarından mutsuz olmayız. Neden küçük bir parçasına sahip olduğumuz şirketlerin de, kayıtlar sermayenin çok iyi kullanıldığını gösterdiği halde, tüm kârı şirket içinde bırakması konusunda farklı hissedelim (Tabii düşük sermaye gereksinimi olan şirketlerde ya da yönetim sermayeyi verimsiz kullanma konusunda ısrarlıysa sermaye hissedarlara dağıtılmalı ya da hisse geri alımında kullanılmalıdır ki bunlar bazen sermayenin kullanımının en çekici yollarıdır).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here