Ana sayfa Borsa VIX endeksi yeniden yükselecek mi?

VIX endeksi yeniden yükselecek mi?

38
0

Wall Street’te ne zaman bir yatırım fikri üzerine konuşulsa şu klasik söz tekrarlanır; “Ağzın neredeyse paranı da oraya koy

Son aylarda Tahvil Kralı’ndan Fed Başkanı’na piyasanın görüş önderleri risk uyarılarında bulunurken kimliği henüz bilinmeyen bir trader, korku endeksinin yükseleceği spekülasyonuna dev bir pozisyon aldı.

Gizemli trader, korku endeksinin gelecek üç ay içerisinde iki katından fazla yükselmesi halinde 265 milyon dolar kar edecek.

bill gross
Haziran ayında “Piyasa riski 2008 zirvesinde” diyen “Tahvil Kralı” lakaplı milyarder fon yöneticisi Bill Gross, merkez bankalarının dünyayı resesyona sürüklemesinden endişe ediyor. Bloomberg Invest New York konferansında konuşan Tahvil Kralı, “Düşükten alıp yüksekten satmak yerine yüksekten alıp dua ediyorsunuz” dedi.

TARİHİ DİPTEN DÖNÜŞ BEKLİYOR

S&P500 hisse opsiyon fiyatları üzerinden hesaplanan ve piyasada korku endeksi olarak blinen VIX, 9 ile Aralık 1993’ten bu yana en düşük seviyelerde. Bu aynı zamanda VIX’in 10 seviyesi altında oluşturduğu tarihteki en uzun seri.

Gizemli traderın pozisyonu ise Ekim ayına kadar 25’e yükseleceği yönünde ve endeks, Haziran 2016’da İngiltere referandumundan Brexit kararı çıktığı sırada piyasada yaşanan korkudan bu yana ise hiç bu seviyeyi görmedi.

265 MİLYON DOLAR KAR EDECEK

Analistler, Chicago Board Options Exchange’s Volatility Index’te gözlenen üç bacaklı 1 milyon opsiyonluk pozisyonunun VIX’in bu seviyeye ulşaması halinde 265 milyon dolar kar edeceğini hesaplıyor.

Pozisyonda alım yönlülerin yanında satım yönlü opsiyonlar üzerine de işlem bulunuyor ve bu da  VIX sadece düşük kalmaya devam ederse değil 25’i aşarsa da traderın para kaybedeceği anlamına geliyor.

TRADERLAR: “BÖYLESİNİ GÖRMEDİK”

Chicago’daki birçok trader daha önce böyle büyük bir pozisyon görmediklerini söylüyor.

Bu açıdan gelecek aylar bu büyük pozisyonun kaderini belirlerken, piyasada yeni bir efsane çıkıp çıkmayacağının da yanıtı olacak gözüküyor.

Citi’nin son anketi, kurumsal yatırımcıların “boğazına kadar malda” olduğunu gösterirken böyle bir pozisyonun karda kapanması yatırımcılar için hiç iyi haber olmayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here