Ana sayfa Şirketler Suriye sermayeli firma sayısı 10 bini aştı!

Suriye sermayeli firma sayısı 10 bini aştı!

34
0

Türkiye’de faaliyet gösteren Suriyeli firmaların sayısı 10 bini aştı. Suriyelilerin ilgi alanında inşaat, otel-lokanta ve tekstil sektörleri ilk sıralarda yer alıyor.

Ağırlıkla toptan ticaret işi yapan Suriyelilerin ilgi alanında inşaat, otel-lokanta ve tekstil sektörleri ilk sıralarda yer alıyor.

İç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin yarattığı göçmen sorunu madalyonun bir yüzü. Madalyonunu diğer yüzünde ise “Türkiye’deki Suriye ekonomisi” var. Resmi verilere göre Türkiye’de faaliyet gösteren Suriye sermayeli firma sayısı 3 bine yaklaştı ve hızla da artıyor. Ancak, Türk ortaklı ve kayıt dışı çalışanlar da dikkate alındığında, bu sayının 10 bini aştığı tahmin ediliyor.

Gelen Suriye sermayesinin Türkiye’ye kalıcı olarak yerleştiği belirtiliyor. Asıl merak edilen ise “Türkiye’deki Suriye ekonomisi”nin büyüklüğü…

Konuyla ilgili olarak Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) 18 kenti kapsayan bir çalışam yürütüyor.  Raporun ekim ayında tamamlanarak kamuoyun ile paylaşılması bekleniyor.

SURİYELİ FİRMALARIN YOĞUNLAŞTIĞI SEKTÖRLER

kayıtlı suriye sermayeli firmalar

Resmi kayıtlara göre, Suriyeli firmaların yüzde 60’ından fazlası İstanbul’da faaliyet gösteriyor. İstanbuldaki sayı 1709. İstanbul’un 471 firma ile Gaziantep, 250 firma ile Hatay izliyor. Suriyeli sermayedarlar, en fazla toptan ticaret işi yapıyor. İkinci sırada tamircilik ve üçüncü sırada ise inşaat sektörü geliyor.

Resmi rakamlara göre hangi sektörde kaç Suriyeli firma faaliyet gösteriyor?

suriyeli firmaların sektörleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here