Ana sayfa Haber Sağlıklı ürün trendi işlenmiş et sektörüne sıçradı

Sağlıklı ürün trendi işlenmiş et sektörüne sıçradı

47
0

Sağlıklı yaşam trendi sonunda işlenmiş et ürünleri sektörünü de etkisi altına aldı.

Sağlıklı yaşam trendi sonunda işlenmiş et ürünleri sektörünü de etkisi altına aldı. Sektörün büyük oyuncuları, füme gibi farklı kategorilerin yanı sıra tuzu ve yağı azaltılmış ürünlerle rekabeti kızıştırıyor. Bu ürünlerin pazar payının birkaç yıl içinde yüzde 5’in üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Şirketler de bu tahminler doğrultusunda yeni yatırım ve büyüme planları yapıyor.

Tüketicinin bilinçlenmesiyle hızla yükselen sağlıklı yaşam trendi pek çok sektörü derinden etkilemeye başladı. Türkiye’de tüketici için vazgeçilmez ürünlerden olacak sucuk, salam, sosis gibi ürünleri kapsayan işlenmiş et ürünleri de bu trendin etkisinde kalan sektörlerden biri oldu. Son yıllarda artan et fiyatları ile hijyen ve üretimle ilgili sorunlar nedeniyle küçülen pazarı hareketlendirmek isteyen sektörün önemli oyuncuları, tüketicinin talebini de dikkate alarak bu alanda yatırıma girişti. Polonez, Pınar Et, Şahin Sucukları gibi markalar yağı ve tuzu azaltılmış, dinlendirilmiş küçük ambalajlı yeni ürün gruplarıyla pazarda rekabet etmeye başladı.

Nielsen verilerine göre, işlenmiş et ürünleri sektörü 2014 yılını yaklaşık 69 bin tonluk üretim ve 1,5 milyar TL ciro ile kapattı. Geçen yıl pazar artan et fiyatları ve hijyen ile alakalı müşteri kaygıları gibi nedenlerden dolayı yüzde 4 civarında küçüldü. 2015 yılında ise füme, jambon gibi kategorilerin büyümesi, yap ve tuzu azaltılmış ürünler ile dilimli ürünler olarak adlandırılan düşük gramajlı ürünlerin payının artmasıyla, pazarın tekrar büyüme ivmesine girmesi bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here