Ana sayfa Kimdir Rusya’nın en zengin iş adamı kim?

Rusya’nın en zengin iş adamı kim?

124
0

Rusya’nın en zengin işadamı Vladimir Potanin oldu.

Vladimir PotaninForbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde, 15,3 milyar dolarlık servetiyle 60. sırada yer aldı.

Bir önceki yıl en zengin 8. Rus işadamı olan Interrosa Başkanı Potanin, 2014 listesinde, Alfa Group Denetleme Kurulu Başkanı Mihail Fridman (14,6 milyar dolar), USM Holdings patronu Alişer Usmanov (14,4 milyar dolar) ve Renova Grubu sahiplerinden Viktor Vekselberg’i (14,2 miyar dolar) geçmeyi başardı.

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde ilk 100’e ayrıca Severostal Genel Müdürü Aleksey Mordaşov (13 milyar dolar) ve Lukoil Başkanı Vagit Alekperov da girmeyi başardı.

En zengin 10 Rus işadamı arasında ayrıca NLMK sahibi Vladimir Lisin, Volga Group sahibi Gennadiy Timçenko, Onexim Gropu sahibi Mihail Prohorov ve Alfa Group sahiplerinden Germen Han da bulunuyor.

Kim bu Vladimir Potanin nasıl zengin oldu?

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde, 15,3 milyar dolarlık servetiyle 60. sırada yer al alan Vladimir Potanin elit bir aileden geliyor. 1991’de 7 bin 500 dolarla kariyerine başlıyor. Devletin iflas ettiği bankacılık alanında çalışmaya başlıyor. Uneximbank’ın başkanlığına getiriliyor. Prohorov ile ortaklık kurarak hisse karşılığı borç yöntemiyle devlete borç verip, büyük nikel şirketi Norilsk Nikel’in kontrol hisselerini ele geçiriyorlar. Potanin, Moskova’da kurduğu özel bir mahallede yaşıyor. Evinin önünde özel bir kayak pisti bile var. Kurduğu fonla eğitim ve kültüre yatırım yaptığı için “entel” lakabıyla anılıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here