Ana sayfa İnşaat Sektörü Rusya’da İş Yapan Türk İnşaat Şirketleri

Rusya’da İş Yapan Türk İnşaat Şirketleri

375
0

Rusya’da iş yapan inşaat şirketleri 1988’den beri büyük inşaat ve taahhüt işleri yapmaktadırlar. Ülkede iş yapan inşaat firmaları bugüne kadar 1400’ün üzerinde proje gerçekleştirmişlerdir.

rusya türk inşaat şirketleri

Son yıllarda Rusya’da konut yatırımlarının artışı hükümet politikasıyla ilgili oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2030’a kadar herkesi konut sahibi yapmayı planlıyor. Rusya’da iş yapan firmalar bu politika doğrultusunda işlerini arttırdılar ve Rusya inşaat sektöründe uzun yıllardır varlığını koruyan ve en çok proje geliştiren aynı zamanda işçi çalıştıran ülkelerden biri oldu.

Türk inşaat şirketlerinin Rusya’da yapmış oldukları büyük ve başarılı projeler Türkiye’nin tanıtımı, Türk iş dünyasının prestiji ve birçok firmanın önünün açılması anlamında büyük bir katkı yapmıştır.

Türk inşaat firmaları açısından da Rusya pazarı son derece önemli bir pazar konumundadır. 1972 yılından 2018 yılına kadar Türk müteahhitleri 120 ülkede 9300 civarında proje üstlenmiş, bu projelerin tutarı ise yaklaşık 360 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

Türk inşaat firmalarının yurt dışında ve özellikle Rusya’daki proje ve faaliyetleri Türkiye’nin tanıtımı ve Türk iş dünyasının başarıları açısından çok önemli bir yere sahip olmuştur.

İŞTE RUSYA’DA İŞ YAPAN İNŞAAT TAAHHÜT FİRMALARI

ANT YAPI

Rusya inşaat sektörünün önemli oyunculardan olan Ant Yapı Rusya’da bir çok projeye imza attı. 700 milyon dolarlık yatırım yapılarak inşaa edilen Rusya’nın ilk özel havalimanı Domodedovo’nun inşaatını tamamlayan Ant Yapı’nın Rusya’da gerçekleştirdiği projelerle dikkat çeken bir inşaat taahhüt firması.

Rusya’daki taahhüt işlerinin toplam değeri 2.3 milyar doları buluyor. 1991 yılında girdikleri Rusya pazarından 1998-1999 krizine rağmen ayrılmayan firma toplam 7 milyar doları aşan 98 projede imzası var.

Dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde geçen yıl 86. sırada yer alan ilk 10 Türk firmasından biri olan biridir.

Yurt içinde ve yurt dışında bugüne kadar 10 milyon metrekare alana sahip projeyi gerçekleştiren ve halen 3.2 milyar dolarlık inşaat projesini yürüten ANT Yapı, Moskova’nın en yüksek binası olan Oko Tower projesini tamamladı.

Rusya’da iş yapan inşaat firmaları bir çok altyapı ve üstyapı projesinde aktif rol oynamaktadır. Türk müteahhitleri Rusya’da 1008’den bu yana üstlendiği 1920’nin üzerinde projenin toplam bedeli yaklaşık 62 milyar dolar. Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre, yurtdışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında Rusya %19.4’lük payla lider konumda.

ENKA İNŞAAT

1988 yılında ENKA İnşaat’ın Kızıl Meydan’ın karşısındaki tarihi Petrovskiy Pasajı’nı restore etmesi ile başlayan Türk inşaat şirketlerinin Rusya’daki faaliyetleri önemli bir büyüme göstermiş ve birçok yeni firmanın varlık göstermesine kapı aralamıştır.

Türkiye ve Rusya arasında 1984’te imzalanan ve 1987’de yürürlüğe giren anlaşmaya göre Türkiye 25 yıl boyunca Rusya’dan gaz satın almayı taahhüt etmiş, buna karşılık verilen paranın yüzde 70’inin Rusya tarafından Türk şirketlerinin mal ve hizmetlerine ödenmesi öngörülmüştür. ENKA İnşaat bu anlaşma kapsamında Rusya kapılarını açmış, çok önemli işlere imza atmış ve birçok Türk şirketinin önünü açmıştır.

RÖNESANS İNŞAAT

1993 yılında Dr. Erman Ilıcak tarafından Rusya’nın St. Petersburg kentinde kurulan Rönesans İnşaat, dünyanın en büyük uluslararası müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde 38’inci sırada yer almaktadır.

Rönesans Endüstri Tesisleri, hidrokarbon, elektrik, metalürji ve madencilik ve işleme tesislerinde, Rusya, Türkmenistan ve Irak ve Mozambik gibi çekirdek pazarlarda önemli projelerin ihalelerini kazanmıştır.

Rönesans İnşaat, Rusya’nın en büyük ve dünyanın sayılı doğalgaz işleme tesisinden biri olacak Amur Gaz İşleme Tesisi’nin inşaat işleri için Maire Tecnimont ile 1.3 milyar Euro’luk bir sözleşmeye imza attı.

Rönesans İnşaat, Engineering News Record’un “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri” 2019 listesinde 2018’e göre üç sıra birden yükselerek 33’üncü oldu.  Rönesans İnşaat Avrupa’nın da en büyük 9’uncu müteahhitlik şirketi oldu.

POLİMEKS İNŞAAT

Polimeks İnşaat, Erol Tabanca, Cem Siyahi ve Abdullah Gözener tarafından 1995 yılında kuruldu. Şirket, kuruluşundan bu güne geçen 18 yıllık sürede toplam 120 projeye imza attı.

İnşaat sektörünün en prestijli yayınlarından uluslar arası Enginnering News Record (ENR) Dergisi tarafından “En büyük 225 Uluslararası Müteahhit” sıralamasında yer alan Polimeks İnşaat Rusya’nın en büyük 10 kenti arasında yer alan Kazan’daki Shamov Hastanesi’ni alan Polimeks, bu tarihi yapıyı kentin ilk 5 yıldızlı oteline çeviriyor.

SEMBOL İNŞAAT

Türkiye ve yurtdışında tamamladığı sıradışı yapıları ve etkileyici projeleriyle bilinen Sembol İnşaat, 2000 yılında kuruluşundan bu yana, önemli eserler inşa etmiş, faaliyetlerini dünyanın farklı bölgelerine taşıyarak, karmaşık ve zorlu projeleri belirlenen bütçeler dahilinde ve kısıtlı süre içerisinde gerçekleştirmeyi başarmış bir kurumdur.

Sembol İnşaat; Türkiye, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Hırvatistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Libya’da, toplam inşaat alanı 1.3 milyon metrekareyi aşan beş yıldızlı otel ve tatil köyü projeleri, alışveriş ve eğlence merkezleri, spor salonları, kültürel ve eğitimsel şehir simgeleri, iş ve medya kuleleri, kongre ve konferans merkezleri ve diğer çok amaçlı projeleri tamamlamıştır.

Sembol İnşaat, Rusya’nın Soçi şehrinde gerçekleştirilen “Soçi Olimpiyat Oyunları’na yaptığı katkılarından dolayı üstün hizmet madalyasına layık görüldü.

ALARKO İNŞAAT

1990 yılında Alarko İnşaat, Rusya ve CIS ülkelerinde faaliyetlerine başladı. Rusya, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan’da önemli, alt yapı, inşaat ve endüstriyel tesis işleri gerçekleştirdi.

2013 yılında 2003 Baku Tiflis Ceyhan ham petrol boru hattı projesini üstlenen Alarko İnşaat, 2012 yılında Ukrayna’nın Kiev kentinin artan yolcu sayısına hizmet vermek üzere Kiev Boryspil Havaalanı projesini tamamladı.

ESTA Construction (Esta İnşaat)

2006 yılında Moskova’da Bahattin Demirbilek tarafından kurulan ve uluslararası inşaat piyasasında genel yüklenici ve proje tasarımcısı olarak faaliyet gösteren ESTA Construction, kuruluş gününden bu yana, yaklaşık 1 milyon metrekarelik bir alanı faaliyete geçiren ve halen 500.000 metrekarelik bir alanda inşa süreçlerine devam etmektedir.

Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan ESTA Construction dünyanın en büyük 159. inşaat şirketi.

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz Daimler’in Rusya’daki en büyük yatırımı ve ilk otomobil fabrikası özelliği taşıyan fabrikanın inşaatı tamamlayan ESTA Construction Genel Müdürü Erdal Güner, “100 bin metrekarelik bir fabrika inşaatından bahsediyoruz ve gerçekten hem Rusya koşulları, hem işverenimiz Mercedes-Benz’in kendine özel şartlarının olduğu bir projeydi. Türk işçilerinin, Türk inşaat mühendislerinin, elektrik, mekanik mühendislerinin çalıştığı bir proje oldu ve bizden övgüyle bahsedildi. Bundan dolayı da mutlu ve gururluyuz. Rusya inşaat piyasası, Türk inşaatçıları olmadan, Türk inşaatçıları olmadan da Rusya İnşaat piyasası olmaz gibi bir durum var. Yani uzun yıllara dayanmış bir geçmişi var Rusya ve Türkiye inşaat sektörü ilişkilerinin. Piyasa koşulları Tabii ki her geçen süre ağırlaşmakta çeşitli coğrafyalarda farklı uygulamalar olmak da. Ama Türk inşaat sektöründe çalışanlar bu işleri güzel bir şekilde başarabilmekteler ve piyasada alınmış bütün işlerinde hepsinin de damgaları var. Bu açıdan da mutlu oluyoruz tabii ki.” dedi.

LİMAK İNŞAAT

Rusya’nın Çelyabinks kentindeki havaalanının yeni yolcu terminalinin yapımını üstlenen Limak İnşaat daha önce Rusya’da Vologograd ve Rostov havalimanlarında bazı projeleri yapmıştı.

Limak İnşaat, Rusya’da büyümeye devam ediyor. Rostov Havalimanı inşaatını tamamlayan ve Rusya pazarında Volgograd Havalimanı terminal binası ve Ufa otoyol projesi inşaatlarına devam eden Limak, Rusya’da yeni inşaat projelerini de yakından takip ediyor.

Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden sonra Türk müteahhitlik şirketleri tarafından bu ülkede yapılacak olan en büyük iş olma özeliği taşıdığını söyleyen Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız, “Limak olarak gittiğimiz coğrafyalarda kalıcı olmayı hedefleyen bir firmayız. Bu yatırım kamu-özel yatırım projesi olması açısından da Rusya’da uzun vadede kalıcı olduğumuzun bir göstergesi” dedi.

 • Makyol İnşaat
 • Yamata İnşaat
 • Tepe İnşaat
 • Berksan Muhendislik Elektrik San. ve Tic. Ltd. Şti.
 • Tria Morya İnşaat
 • Marash Stroy
 • Beta Tek İnşaat
 • SML İnşaat
 • Atlas İnşaat
 • Akort İnşaat
 • Ekinciler İnşaat
 • Accon İnşaat
 • ATK İnşaat
 • Üçgen İnşaat
 • Odak İnşaat
 • Sefa İnşaat
 • Ulu İnşaat
 • Tepe İnşaat
 • Magnet İnşaat
 • Nova İnşaat
 • Troy İnşaat
 • Palmire İnşaat
 • Kasa Stroy – Kasa İnşaat – Monotek İnşaat
 • Koçtek İnşaat
 • Cenk İnşaat

RUSYA’DAKİ TÜRK FİRMA SAYISI 3 BİNİ GEÇTİ

 1. Rusya’da 3 bin dolayında Türk şirketi faaliyet gösteriyor.
 2. 5 milyon doların üstünde yatırımı olan Türk şirketlerinin sayısı ise 500’ün üstünde.
 3. Sovyet Rusya’nın dağılmasının ardından bugüne kadar ülkede 37 milyar dolara yaklaşan taahhüt işi yapıldı.
 4. Şoçi Olimpiyatları’nın altyapı projelerinde Türkler aktif rol oynadı.
 5. 20 milyar dolarlık Mersin Akkuyu ihalesi Ruslara verildi.
 6. Rus bankası Sberbank, Denizbank’ı bir kalemde 3.6 milyar dolar ödeyerek satın aldı.
 7. Rusya’dan özellikle Antalya bölgesine gelen 3.5 milyon dolayındaki Rus turist turizm sektörünün can damarı konumunda.
 8. İŞKUR verilerine göre son beş yılda İŞKUR aracılığı ile Rusya’ya 81 bin civarında işçi gönderildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here