Ana sayfa İnşaat Sektörü Rönesans İnşaat 7 bin eleman alacak

Rönesans İnşaat 7 bin eleman alacak

58
0

Rönesans İnşaat, kriz döneminde yatırımlarını yeni ülkelere yönlendirirken, 8 bin olan istihdam sayısını da yıl sonuna kadar 15 bin eleman alımı yapmayı planlıyor. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde yeni projeler aldıklarını belirten Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Bahreyn, Libya, Türkmenistan ve İran’da gerçekleştirecekleri projelerle dünya sıralamasında ilk 30 şirket arasına girmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Rönesans İnşaat’a iş başvurusu yapacak adayların İnsan kaynakları prensiplerini okuyup CV (Öz Geçmişlerini ) Rönesans İnşaat’ın internet sitesinde bulunan iş başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Rönesans’ın Mimarı

Erman Ilıcak, tecrübesiz bir mühendis olarak gittiği Rusya’da 1,7 milyar dolarlık inşaat şirketi yarattı. 26 yaşında kurduğu Rönesans İnşaat, önümüzdeki dört yılda Türkiye ve Rusya’da 5,5 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Soğuk Rus Topraklarına 1992 Yılında Ayak Bastığında 24 yaşında olan Erman Ilıcak, elinde ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden aldığı diplomasından başka bir varlığı olmayan tecrübesiz bir mühendisti. Üstelik seçtiği meslek çok bilinçli bir tercihin sonucu değildi. Sınav sisteminin savurmasıyla kendini inşaat mühendisliğinde okurken bulmuştu. İkinci yıl sınıfta kalmasına rağmen başka çaresi olmadığını düşünerek eğitimine devam etmiş ve nihayet mezun olabilmişti. O mühendis bugün 1 milyar 700 milyon dolarlık serveti olan ve her yıl milyarlarca dolarlık yatırım yapan bir işadamı.

Erman Ilıcak, Rusya’ya ilk adımını Enka ile attı. Bir buçuk yıl Enka’nın projelerinde çalıştıktan sonra “Bu şirkette bana gelecek yok” diye düşünmeye başladı. Genç adam, Enka’nın devasa yapısının içinde kaybolacağını düşünerek kendi yolunu çizme telaşına düştü. İlk iş olarak yine Enka’da çalışan iki iş arkadaşının -kendi deyimiyle- “kanına girdi”. Onları da Enka’dan ayrılarak kendi şirketlerini kurmaya ikna etti. Üç ortak 100 bin dolarlık sermaye ile yeni bir inşaat şirketi kurma kararı aldılar. Ancak Ilıcak için her şey yolunda gitmedi. Birlikte yola çıktığı iki ortağı henüz ilk adımlarda tecrübesiz mühendisi tek başına bıraktı. Erman Ilıcak, dilini bile bilmediği bu ülkede, yanında tercümanıyla işe koyuldu. Moskova rekabetin yoğun olduğu, Türk firmalarının yoğunlaştığı bir yer. St. Petersburg ise potansiyeli yüksek üstelik rekabetin çok az olduğu bir şehir. Henüz 26 yaşında olan bu genç işadamı adayı, Enka’da çalışırken biriktirdiği 30 bin dolarıyla Rönesans İnşaatı’da bu şehirde kurdu.

Rusya’da imzaladığı ilk kontrat 40 bin dolar olan Rönesans İnşaat, 2007 yılını 920 milyon dolar ciroyla kapattı. Ilıcak’ın 2008 yılı için öngördüğü ciro 1 milyar 700 milyon dolar. Ancak rakamlar arasındaki farkın büyüklüğü sizi yanıltmasın. Şirketin sadece 14 yılda sıfırdan 920 milyon dolarlık ciroya ulaşması bu hedefin de ulaşılabilir olduğunun açık bir kanıtı. Rönesans, bugüne kadar çoğunluğu Rusya’da olmak üzere 410 proje tamamladı. Bu rakam, şirketin yılda ortalama 30 proje tamamladığı anlamına geliyor. Tamamlanan projelerin değeri ise 3,3 milyar doları buluyor. Halihazırda devam ettirdikleri 32 projenin toplam değeri ise 2,2 milyar dolar.

Erman Ilıcak kısa sürede zirveye taşımayı başardığı Rönesans’ta oldukça farklı bir yönetim stratejisi uyguluyor. Kendi deyimiyle Rönesans’ta artık fiilen hiçbir şey yapmıyor. Mesaisinin önemli bir kısmını Rönesans’ta çalışmak isteyen beyaz yakalılarla görüşmekle geçiriyor. Şirketin inşaat alanında 21, gayrimenkul alanında ise sekiz yönetici ortağı var. Şirketin projelerini bu kişiler yürütüyor. Yönetici ortaklar Rönesans’ın elde ettiği kardan yüzde 2,5’la yüzde 0,5 aralığında değişen oranlarda pay alıyor. Erman Ilıcak kurduğu bu sistemle Ankara’dan, Rusya’nın 21, Ukrayna’nın da üç kentinde faaliyet gösteren şirketi kolaylıkla yönetebiliyor.

Erman Ilıcak her ne kadar işe müttehitlikle başlasa da asıl büyümesini gayrimenkule yaptığı akıllıca yatırımlara borçlu. Rönesans, sahip olduğu 200 bin metrekare kiralanabilir alanıyla St. Petersburg’un en büyük ofis yatırımcısı. Şirketin Rusya ve Türkiye’de bulunan ofis ve alışveriş merkezlerinden (AVM) elde ettiği kira geliri, 2007 yılında 47 milyon dolar. Bu rakam 2008 yılında 160 milyon dolara çıkacak. Kira gelirlerinde 2012 hedefi ise 650 milyon dolar. Rönesans’ın 2012 için konulan bu hedefe ulaşmak için dört yılda yapacağı yatırım tutarı ise 5,5 milyar dolar. Bu yatırımların 2,5 milyar dolarlık kısmı Rusya’da gerçekleştirilecek. 2012’ye kadar Türkiye’de yapmayı planladığı yatırım miktarı ise iki milyar 750 milyon dolar. Ilıcak, planlanan yatırımların yaklaşık üçte birinin kendi öz kaynaklarıyla, kalanının da borçlanarak gerçekleştirileceğini söylüyor, Türkiye’de gerçekleştirilecek 15 proje ile bir milyon metrekare kiralanabilir alana ulaşmayı planlayan Ilıcak, bu yatırımların yüzde 50’sinin İstanbul’a yapılacağını, kalan yüzde 50’sinin ise Ankara, izmir, Malatya, Gaziantep, Adana ve İskenderun’da hayata geçirileceğini söylüyor.
Ilcak’ı oldukça heyecanlandıran bir diğer yatırım ise Zeytinburnu’nda yapılması planlanan Seaport projesi. Proje, İstanbul’u Akdeniz kruvaziyer turizminde ana liman yapacak büyüklükte bir kruvaziyer limanı ve bin yat kapasiteli megayat marinası ile dikkat çekiyor. Gerekli bütün izinler alınmış durumda. Ancak Seaport projesi, Mimarlar Odası’nın açtığı dava nedeniyle şimdilik askıda. Rönesans’ın, Rusya’da bugüne kadar gerçekleştirdiği cironun yüzde 98’i özel sektör yatırımcılarıyla yaptığı projelerden geliyor. Devletle çalışmama prensibini Türkiye’de Seaport’la bozan Ilıcak, çıkan bu pürüz nedeniyle devletle iş yapmaktan bir kez daha soğumuşa benziyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here