Ana sayfa Tarım ve Hayvancılık Hayvancılıkta yatırım fırsatları

Hayvancılıkta yatırım fırsatları

33
0

Türkiye’de hayvancılık yatırımları, sektörde verilen prim ve teşviklerle adeta patlama yaptı.

Türkiye’de hayvancılık yatırımları, sektörde verilen prim ve teşviklerle adeta patlama yaptı. Son 10 yılda Anadolu’nun her köşesinde açılan çiftlikler sayesinde et üretimi yüzde 125, süt üretimi yüzde 73 arttı. Köklü firmaların binlerce hayvanlık çiftlik yatırımlarının yanı sıra, henüz 7-8 yıl önce kurulan girişimci Anadolu firmalarının ciroları da 100 milyon TL’lere çıktı. Süt ve besi çiftliklerinin gelişmesi için son 10 yılda 10 milyar TL destek veren hükümet 2015’te 3 milyar TL daha destek verecek.Çiftlik yatırımlarının önümüzdeki beş yılda miyar dolarlara ulaşması bekleniyor.

YÜZDE 80’E VARAN HİBE
Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı desteklemeler

Anadolu’daki hayvancılık yatırımlarının artmasında verilen hibe destekleri, primler ve teşvikler belirleyici oluyor. Özellikle hayvan yetiştiriciliği konusunda verilen hibe destekleri, sektör için adeta ‘can suyu’ niteliğinde. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz projeleri kapsamındaki 35 ilde, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yatırımların yüzde 50 ile 80 oranıdna hibe desteği veriliyor.

KİMLER HAYVANCILIK DESTEKLERİNDEN YARARLANABİLİR?

Gerçek veya tüzel kişilerce kurulacak işletmeler uygulanacak hibe desteğinden bir kez yararlandırılıyor ve yatırım tutarının desteklemeye esas üst sınırı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirleniyor. Yatırım tutarının üst sınırı aşan kısmı ayni katkı olarak yatırımcıdan karşılanıyor. Her bir proje sahibi sadece bir proje için hibe desteğinden yararlanabilirken, kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları yararlanamıyor.

2015’in başında, daha önce mart ayı sonuna kadar kabul edileceği açıklanan hibe projeleri için başvuru süresi bir ay uzatıldı. Hayvancılık hibe desteğinden yararlanmak için başvuracak yatırımcıların projeleri 30 Nisan 2015 tarihine kadar kabul edilecek.

4 projedeki 35 ile hibe desteği var

Doğu Anadolu Projesi (DAP): Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van.

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP): Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak.

Konya Ovası Projesi (KOP): Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray

Doğu Anadolu Projesi (DOKAP): Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Bayburt ve Gümüşhane.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here