Ana sayfa Borsa Halka arz edilmesi beklenen şirketler

Halka arz edilmesi beklenen şirketler

60
0

2016 yılında halka arz edilmesi beklenen 10 büyük şirket yatırımcılar açısından merak uyandırıyor.

015’te bir kayıp yılı yaşayan Borsa İstanbul’da, halka arzlar da beklenen verimi sağlayamadı. Bu yıl ise 1 büyük şirketin halka arzının yatırımcılardan ne ölçüde ilgi göreceği merak ediliyor. Şirketlerin ertelediği halka arzların bu yıl içinde gerçekleşmesi beklenirken, aracı kurum yöneticileri yatırımcıları yeni arzlara karşı seçici olmaları yönünde uyarıyor.

HALKA ARZ EDİLMESİ BEKLENEN 10 HALKA ŞİRKET

Mevcut konjonktürde şirketler, yatırımcı bulmaktan çekindikleri için halka arza çok sıcak yaklaşmıyor. Önceki haftalarda Çuhadaroğlu Metal’in halka açılmasıyla, 2016 yılında halka arzlar da başlarken beklenen 10 büyük halka arz ise yatırımcılar açısından merak uyandırıyor.

Buna göre, Paşabahçe, TUSAŞ, STFA, TÜRKSAT, İGDAŞ ve Ziraat Bankası gibi şirketlerin 2016 yılı içinde halk arzı bekleniyor. Bunların yanında Vakıfbank, Türk Telekom, THY ve Carrefoursa’nın da ikinci halka arzları piyasalarda konuşuluyor.

FİYATLAR DİRENEMİYOR

SPK ve Borsa İstanbul Yönetimi tarafından halka arz özendirmeleri yapılsa da özellikle 2013 sonrasındaki iştahsızlık gözlerden kaçmıyor. Geçen yıl sadece dört şirket, pay piyasasında halka arz edildi. Venbey Yatırım Portföy Aracılığı Birim Müdürüğü Tonguç Erbaş’a göre son 2-3 yıl içerisinde gerçekleşen halka arz sayısında ve rakamsal büyüklüğündeki düşüşün nedeni, halka açılan küçük ölçekli şirketlerin neredeyse tamamının halka arz edilen fiyatların belli bir dönem aşağısında seyretmesi. Ayrıca blok olarak iskontolu satışlardan dolayı istenilen performansı gösterememesi. Erbaş, “Global ekonomik görünümün son yıllardaki sağlıklı bir durum sergilememesiyle risk alma iştahında yatırımcılar açısından bir azalma söz konusu oluyor” diyor. Erbaş, halka arz fiyatlarının ve şirket tanıtımlarında gösterilen değerlerin gerçekleri yansıtmadığı algısının yatırımcılar üzerinde etkili olduğunu dile getiriyor.

BÜYÜK ŞİRKETLER İŞTAHSIZ

2015 yılında Borsa İstanbul, yeni halka arzlardan istenilen seviyeleri ve getirileri elde edemedi. Piyasalardaki belirsizlik ve yaşanan ekonomik dalgalanma da büyük şirketlerin bile halka arza yanaşmamasına neden oldu. Diğer bir neden ise 2015 yılında TL varlıklarında yaşanan büyük kayıplarının döviz kuruna bağlı şirketleri derinden etkilemesi olarak gösterilebileceğini belirten Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, şirketlerin şeffaf yapıda olan halka arz piyasasında rol almanın iş süreçlerini sekteye uğratabileceği görüşünde olduğuna dikkat çekiyor. “ Ayrıca büyük şirketler yeni bir otoritenin denetimi ve gözetimi altına girmekten kaçınıyor. Büyük çaplı şirketlerin halka arza teşviki için SPK’nın tebliğlerde yayınladığı güçlü yaptırımların azaltılması gerekebilir” diyen Tufan, halka arz edilen şirketlerin de yıllık faaliyet raporlarının kârlılıkla sonuçlanmasının büyük montanlı şirketlerin iştahını artırabileceğini dile getiriyor.

Deniz Yatırım İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Melih Akosman da bu dönemde yatırımcıların orta/uzun vadede portföy yaratma dönemi başladığını ve bu bağlamda yeni arzların da görüleceğini söylüyor.

10 BÜYÜK HALKA ARZ GÜN SAYIYOR

Paşabahçe: T.Şişecam bünyesindeki Paşabahçe’nin de halka arzı aslında geçtiğimiz dönemlerde bekleniyordu. Malum konjonktür dolayısıyla Paşabahçe, bekleyen halka arzlar arasında.

TUSAŞ: Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ_TAI) de halka arz için hazırlıklarını tamamlayan şirketlerden. Koşulların uygun olması halinde şirketin de 2-3 ay içinde halka arz edilmesi bekleniyor.

STFA: Enerji ve inşaat alanında faaliyet gösteren STFA’nın arzı da büyük beklenti yaratıyor. Şirketin CFO’su Altan Dinç, hazırlıklarının tamamlanmasıyla birlikte 2016’da şirketin arzının sinyallerini veriyor.

Vatan Bilgisayar: Şirketin CEO’su Hasan Vatan, mayıs ayında Vatan Bilgisayar’ı halka arz etmeyi planladıklarını belirtiyor. Vatan, halka arzı yönetecek potansiyel danışmanlarla görüşmelere devam ederken, şirketin yüzde 20’sini halka arz etmeyi planlıyor.

İGDAŞ: İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, İGDAŞ’ın İBB’deki hisselerinin halka arz yöntemiyle özelleştirmesi hakkında teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Bu göre, İGDAŞ’ta İBB’ye ait hisselerin yüzde 51’e kadar olan kısmının halka arz yöntemiyle gerçekleştirilmesi onaylandı.

Ziraat Bankası: 2014 yılında önemin Maliye Bakanı, şimdinin Bakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ziraat Bankası için tam tarih vermese de bankanın halka açılacağını belirtmişti. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise Ziraat olarak halka arza her şekilde hazır olduklarını sölüyor.

Başkent Doğalgaz: Torunlar Grubu bünyesindeki şirketin de yıl içinde halka arzı bekleniyor. Arzın yabancı yatırımcılara cazip gelmesi için en az yüzde 25 hisse söz konusu olması getirdiğini belirtiliyor.

Global Tower: Söylenenlere göre Turkcell, baz istasyonu ve altyapı işlerini yapan şirketi Global Tower’ı halka arz etmeye hazırlanıyor. Yüzde 100 Turkcell iştiraki olan şirket, Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın ise üçüncü büyük kule ve altyapı operatörü konumunda bulunuyor.

Türksat: Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, “Türksat olarak halka arza hazırız. Uluslararası bir denetim şirketiyle anlaştık. Bazı bankalarla anlaşıp halka arzla ilgili ön rapor aldık” derken, 2015 sonuna kadar halka arz çalışmalarını bitireceklerini belirtmişti. Beklenti, halka açılmanın 2016 yılında olması.

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul’un halka arzı, Hazine’ye ait yüzde 49 oranındaki paylardan gerçekleştirilecek. Hazine’ye ait payların yüzde 42,75’e kadar olan kısmının halka arzda değerlendirilmesi beklenirken, tarih olacak 2016 sonu gösteriliyor. (Ekonomist)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here