Ana sayfa Girişim Facebook milyarderleri şimdi ne yapıyorlar?

Facebook milyarderleri şimdi ne yapıyorlar?

48
0

Facebook’un erken zamanlarında şirkette kurucu, yatırımcı, üst yönetici olarak rol oynayıp sonradan milyarder olanların servetleri bugün ne kadar? Belki daha da merak uyandıranı bu kişiler şimdi ne yapıyorlar?

Mark Zuckerberg

Mark Zuckerberg
Serveti: 38,6 milyar dolar

Facebook’un kurucusu ve mevcut CEO’su olan Zuckerberg, şirketi yönetmeye devam ediyor.

Eduardo Saverin

Eduardo Saverin
Serveti: 5,4 milyar dolar

Facebook’un kurucularından olan, ancak daha sonra Zuckerberg ile mahkemelik olarak gizli bir anlaşmaya imza atan Saverin, 2012 yılından bu yana Velos Partners yatırım şirketi vasıtasıyla teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor. Singapur’da yaşıyor. 

Chris Hughes 

Chris Hughes 
Serveti: 850 milyon dolar

Facebook’tan sonra medya ve siyasete yönelen Hughes, 2008 yılında Barack Obama’nın dijital kampanyasında stratejist olarak görev yaptı. Yakın geçmişte ABD’nin önemli siyasi yayınlarından olan New Republic’in çoğunluk hissesini satın alan Hughes, eski New York milletvekili adayı Sean Eldridge ile evli.

Dustin Moskovitz

Dustin Moskovitz 
Serveti: 9,1 milyar dolar

2008 yılında Facebook’tan ayrıldıktan sonra Moskovitz proje yönetim aracı Asana’yı kurdu. Şirketteki ve eşiyle birlikte yönettikleri Good Ventures vakfındaki görevlerine devam ediyor. Sahip oldukları serveti “Bu para topluma ait. Ben ve eşim bu paranın sadece yöneticisiyiz” diye nitelendiriyor.

Sean Parker

Sean Parker 
Serveti: 2,8 milyar dolar

Birçok şirkette yatırımcı olarak bulunan Sean Parker, 2014 yılında Brigade Media’yı kurdu. Son olarak kendi hayır kurumu Parker Foundation’a 600 milyon yatırdığını açıklayan Parker, sağlık ve toplumsal yaşam konularında ilerici çalışmaları destekliyor.

Sheryl Sandberg

Sheryl Sandberg 
Serveti: 1,2 milyar dolar

Facebook’un yönetim kuruluna dahil olan ilk kadın yönetici olan Sandberg, Facebook’ta COO’luk görevini sürdürüyor. Bir kaç ay önce aniden kaybettiği kocası David Goldberg’ün CEO’su olduğu SurveyMonkey şirketinin yönetim kuruluna katıldı.

Yuri Milner

Yuri Milner 
Serveti: 3,3 milyar dolar

Facebook’un ilk yatırımcılarından Digital Sky Technologies’in kurucusu. Elindeki FB hisselerinin tamamını 2013 ve 2014 yıllarında elinden çıkardıktan sonra ilgisini Çinli girişimlere yöneltti. Alibaba ve Xiaomi’de hatırı sayılır miktarda hissesi var. Twitter, Spotify ve Airbnb’nin de yatırımcılarından.

Peter Thiel

Peter Thiel
Serveti: 2,2 milyar dolar.

Facebook’un en erken yatırımcılarından olan Peter Thiel hala şirketin yönetim kurulunda. Elindeki şirket hisselerini Ağustos 2012’de yani Facebook’un halka arzından hemen sonra satan Thiel’in bu işlemlerden 1 milyar doları aşan bir gelir elde ettiği söyleniyor. 100 bin dolarlık bir fonla, okuldan ayrılıp girişimci olmak isteyen ve iyi fikre sahip üniversite öğrencilerini avlamaya devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here