Ana sayfa E-ticaret E-ticaret yapmak isteyen girişimciler için kritik sorular

E-ticaret yapmak isteyen girişimciler için kritik sorular

49
0

E-ticarette Türkiye belli bir noktaya geldi ancak belli sınırları aşmak ve sektörel büyüme sağlamak konusunda zorlanıyor. Fakat bu demek değil ki, e-ticaret potansiyeli sona erdi. Tam tersi dünyada perakendenin yeni modelinde e-ticaret güçleniyor. Ancak markaların ve girişimcilerin doğru, yaratıcı ve farklı modellere ihtiyacı var.

İşte yeni dönemin girişimcileri ve markaları için sorulması gereken 10 kritik soru ve bir yol haritası…

Önümüzdeki yıllarda geleneksel perakendenin daralması, genç nüfusun online alışverişe olan yatkınlığı, mobil cihaz penetrasyonunun artması ve gelişmekte olan pazarların hızlı büyümesinin etkisiyle e-ticaretin güçlü bir büyüme trendi sergilemesi bekleniyor. Bir yandan tüm dünyada hızla büyümeye başlayan e-ticaret pazarı ve bu pazarın yarattığı yeni işkolları, istihdam alanları, yeni ihtiyaçlar, ödeme sistemleri vs. söz konusuyken diğer yandan e-ticaretin pay almaya başladığı dijitalleşen ( dijitalleşmeye mecbur kalan diğer sektörler yer alıyor. Ve bu alan sayısız iş fırsatı barındırıyor. Önümüzdeki süreçte e-ticarete girmeyi olanlayan girişimciler, firmalar ve markalar için Türkiye’de bu alanda yenilikçi işlere imza atan isimlerle konuştuk ve onlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda bir yol haritası derledik…

E-ticaret yapmak isteyen girişimciler ve markalar için 10 kritik soru

1. İYİ BİR FİKRİNİZ VAR MI?

E-ticarete girmeyi planlayan girişimci ve markaları voleciler, denenmişi deneyenler, ihtiyaca yönelik olarak üç gruba ayırmak mümkün. Girişimcilerin çoğunu oluşturan ‘voleciler‘, ‘başkasının aklına gelmeyen, benim aklıma gelen bir şey olsun’ yaklaşımına sahipler. Denenmiş ancak başarıya ulaşamamış işlerin eksiklerini analiz ederek, gerekli düzenlemelerle yeniden hayata geçirenler ya da dünyadaki iyi örnekleri lokal dilde hayata geçirenler ise ‘denenmişi deneyenler’ grubunu oluşturuyor. Ve son olarak bu günlük ya da iş yaşamlarında gördükleri ihtiyaçları ve problemleri çözmeye yönelik hamleler yapan ‘ihtiyaca yönelikler’ var. Hangi gruptan olursa olsun dijitalde iyi fikrin evrensel nitelikleri arasında sürdürülebilir, savunabilir ve uygulanabilir olması yatıyor. Uygulama becerisi ve değişine koşullara adaptasyon yeteneği ise fikirden çok daha önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

2. MARKANIZIN BEKLENTİSİ NEDİR?

Konvansiyonel mağazaları olan bir markanın online satış kanalları oluştururken her şeyden önemlisi de beklediğini çok net belirlemesi gerekiyor. Mağaza sayısı, ülkenin her yerinde erişilebilecek kadar fazla değil ise e-ticaret iyi bir ulaşılabilirlik çözümü olarak kullanılabilir. Şirketler, faaliyet göstermedikleri şehirlerdeki pazarlara bu vesileyle ulaşabilir. Eğer çok iyi erişebilen bir zincir mağaza ise bu defa da e-ticaret iyi bir çok kanallı mağazacılık katmanı olarak değerlendirilebilir ve internette ürün-fiyat incelemesi yapan müşterilerin erişebildiği, arama motoru aramalarında çok iyi performans gösteren, forum ve bloglarda referans gösterilen bir platform olarak pozisyonlayabilir. Bu nedenle firmalar, e-ticaret sitesi kurmadan evvel bu siteden ne beklendiklerini iyi belirlemeliler.

3. NELERİ ASLA YAPMAYIN?

Şayet sıfırdan bir marka yaratıyorsanız e-ticarette de bilinen marka ve kimlik yaratımı işliyor. Perakendeciler, e-ticarete girmeyi ve aynı müşteri kitlesine hizmet vermeyi planlıyorsa doğru bir operasyon modeli kurgulandığı ve uygulandığı taktirde yaratıcılık emni-channel deneyimi markanın algısını pekiştirir. Burada en önemli risk, olası olumsuz müşteri deneyimlerinin markanın genel kimliğine zarar vermesi olabilir. Geç kargo teslimatı, iade ve değişiklerde yaşanabilecek sıkıntılar, web sitesinin arayüzündeki kullanıcı dostu olmayan uygulamalar, tüketicileri rahatsız edecek düzeyde CRM uygulamaları ve veri güvenliğinin etkin yönetilmemesi. Unutmamalı ki, müşteriler online ya da geleneksel olarak ayrı ayrı değil ikisini bir bütün olarak değerlendirecektir.

4. DOĞRU STRATEJİ NASIL OLUR?

E-ticarete girmeyi planlayan firmalar/markalar, öncelikle uzun dönemi dikkate alan bir planlama yaparak işe başlamalı. Ardından, doğru yeteneklerden oluşan bir takım oluşturmaları gerekiyor. İleriye yönelik esneme ve entegrasyon kabiliyeti olan bir yazılım altyapısı hayata geçirdikten sonra, sistematik ve analitik bir dijital pazarlama stratejisi içerisinde adım atmaları ilerleyen süreçlerde işlerini kolaylaştıracaktır. Birçok diğer alanda olduğu gibi bu dönüşümde de kilit unsur ‘doğru insanlar’ ile çalışmak. Bu bağlamda, firmaların ekibine yatırım yapması, takım oyununu desteklemesi ve doğru iş ortaklarıyla çalışması en kritik başarı faktörleri olarak sıralanıyor.

5. FİYAT STRATEJİNİZ VAR MI?

E-ticaret sitenizi açtığınızı varsayalım, bu defa da e-ticaretin markalara sunduğu en önemli avantajlardan birini iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Ürünleriniz ve fiyatlarınız ile ilgili bir referans noktasını elinizde tutmanız. Hem tüketici gözünde güvenirlik hem de regülasyonu sağlamanız için stratejik bir fayda getirecektir. Diğer yandan iyi planlanmaması ve yönetilmemesi halinde ürün çeşitliliği ve fiyat konusunun özellikle konvansiyonel mağazaları olan bir marka için dezavantaja dönüşmesi kaçınılmaz olabiliyor.

6. SATIŞ SONRASI NE OLMALI?

Şehir fırsatları sunun siteler, hizmeti veren yerleri tüketiciye fırsat ürünlerinde sunulan hizmetin kalitesini test etmeliler. Çünkü fırsat ürünü alan tüketiciler, gittikleri yerde diğer tüketicilerin gördüğü ilgiyi göremeyebiliyor. Spa hizmeti veren bir yer, fırsat kuponuyla gelen tüketicilere, tüketicinin istediği zamanda değil de kendi belirlediği hafta içi, gece gibi daraltılmış zamanlarda ve her zaman tercih ettiklerinden farklı daha az kaliteli ürünlerle hizmet veriyor. Maksat kendilerini tanıtmak ve yeni tüketiciler kazanmaksa bu, tüketicileri tanımadan ‘fırsatçı’ gibi değerlendirmek yeni müşterileri kazanmalarını engelleyecektir.

7. GERİ BİLDİRİM ÖNEMLİ?

CRM ile tüketicilerin alışveriş sepetinin iyi analiz edilmesi ve doğru ürün önerilerinin yapılması, faaliyete geçtikten sonra ilk andan itibaren önem verilmesi gereken unsurların başında geliyor. Üretici firmaların tüketicilerle doğrudan teması, müşteriden gelen gerilbildirimlerin değerlendirilmesi özellikle üretici firmalar için oldukça kıymetli. Üretici bir firma olduğunuz varsayımıyla hareket edersek en büyük avantaj tabii ki tüketiciler ile doğrudan temas edebilmek olacaktır. Çünkü çok büyük oranda markalar tüketicilere doğrudan dokunmazlar, arada mutlaka bir perakende hizmeti söz konusu. Müşteriyi dinlemek yeni geribildirimleri alabilmek veri toplayabilmek e-ticarette satışı artıran önemli unsurlardan biri.

8. KANAL STRATEJİSİ VAR MI?

Özellikle üretici markalar için dikkat etmeleri gereken temel konulardan biri, satış kanalları arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve konvasiyonel mağazalara online perakendeyi doğru anlatabilmek. Ürününüzü sattığınız distribütör, toptancı gibi her türlü perakende kanalda e-ticaret ile rahatsızlık yaratma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. İş modelinin ötesinde mağazaların e-ticaret sitesini sahiplenmesini sağlamaları oldukça önemli. Hâlâ pek çok mağaza personeli e-ticaretten nefret ediyor ve e-ticareti kendi müşterisini çalan bir mağaza olarak düşünüyor. Mağazaların satışa çeviremediği müşteriyi e-ticaret sitesine yönlendirmesi bir rakip firmalara müşteriyi kaptırma olasılığını azaltıyor.

9. PERFORMANS PAZARLAMASI KRİTİK Mİ?

E-ticaretçi için performans pazarlamasının çok önemli olmasının temel sebebi, yatırımın geri dönüşünün hesaplanmasına imkan sağlaması. Unutmayın ki, e-ticaret girişiminiz, eğer bir pazaryerlerinde faaliyet göstermiyorsa bir AVM’ye mağaza açarak trafik toplamak gibi bir lükse sahip değil. Bütün trafiği tek tek kazanmak durumunda ve her bir ziyaretçisinin kendisine kaç kuruşa mal olduğuna hakim olmalı. Bu nedenle markalar, bu verileri gün içerisinde sürekli analiz ederek adeta bir borsa broker’ı gibi matematiksel bir iletişim yürütmek zorunda.

10. İLETİŞİM NASIL OLMALI?

Bir diğer konuda da satış kanalları arasındaki iletişim… Şirketin nakliye araçlarından gazete reklamlarına, mağaza vitrinlerinden poşetlerine kadar her offline noktada e-ticaret sitesi müşterilerinin zihnini kazınmalı. E-ticaret sitesinin adresinin bir alt marka gibi konumlandırılıp iletişiminin sağlayacağı akılda bulundurulmalı. Bu ön kabul ile son kullanıcı ile direkt teması, e-ticaretin tek tek fatura kesmek ve evlere ürün göndermek, gelen şikayetler, iptal ve iade talepleriyle tek tek ilgilenmek demek olduğu ve marka imajının bu süreçlerin hepsinden direkt etkileneceği göz önünde bulundurulmalı.

Fatma Akman / Turkishtime

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here