Ana sayfa Haber Dünyanın en lüks yatı Kürşat Tüzmen tarafından denize indirildi

Dünyanın en lüks yatı Kürşat Tüzmen tarafından denize indirildi

37
0

Kocaeli Serbest Bölgesi’nde inşa edilen dünyanın en lüks yatı Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen tarafından denize indirildi.

Başiskele ilçesi sınırlarında bulunan Serbest Bölge’de bulunan Arap sermayeli Yachtley firması tarafından yaptırılan Nourah of Riyadh (Riyad’ın Işığı) isimli yatın denize indirilme törenine Bakan Tüzmen’in yanı sıra Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Yachtley’in sahibi Bader Fahad Al Athel ve davetliler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Tüzmen, Türkiye’nin yat inşaatında dünyada 3, gemi yapımında ise 8. sırada bulunduğunu belirterek, “Bu bizim gemi sanayiinde dünyada ilk onda yer aldığımızın göstergesidir. Kocaeli Serbest Bölgesi 7 tersane ile 2 bin 300 kişiye iş imkanı sağlıyor. Öte yandan Antalya Serbest Bölgesi’nde 145 adet lüks yat ihracatı gerçekleşmiştir. Tersane yatırımlarının tamamlanması ile bu alanlarda daha iyi bir duruma geleceğiz” dedi.

Türkiye’nin rekorlar kırmaya devam ettiğini söyleyen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye’de üretilen en büyük yatın sahibine teslim edilmesinden gurur duyduklarını, ileride 75 metrelik yeni bir rekora imza atılıcağını kaydetti. Türkiye’nin yat üretiminde dünya 3’üncüsü olduğunu söyleyen Bakan Tüzmen, gemi inşaasında da 8’inci sırada olduğumuzu belirtti.

ÇAPAKLAR ÜZERİNE SIÇRADI

Yeni yapılacak 75 metrelik yatın omurgasına ilk kaynağı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu yaptı. Bu sırada kaynaktan sıçrayan çapaklar Bakan Tüzmen’in üzerine sıçradı. Bunun üzerine Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’na seslenen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “Daha önce hiç kaynak yapmamışsın anlaşılan. Takım elbisemide yeni almıştım. Üzerime kaynak çapakları sıçradı” dedi. Başkan Karaosmanoğlu da bakan Tüzmen’e yeni bir takım elbise alma sözü verdi.

Bakan Tüzmen, yabancı konuklar için konuşmasını İngilizce olarak tekrar yaptı. Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, yine tersanede yapımına başlanacak 75 metrelik lüks yatın ilk kaynağını yaptı. Gemi için alışılagelmiş şampanya patlatma yerine dualar okundu. Hediyelerin takdiminin ardından yatı gezen Bakan Tüzmen kaptandan bilgi aldı.

Altın musluklar ile kaplı tuvaleti gezen Bakan Tüzmen, “Peki artık, benim biraz işim” diyerek, herkesin şaşkın bakışları arasında tuvaletin kapısını kapattı. Daha sonra Tüzmen, “Onca yoldan geldik, beni konuşturuyorsunuz. Allahtan lavaboyu gördük, iyi oldu. Gazeteci arkadaşlara teşekkür ediyorum, ihtiyaç gidermek için iyi oldu. İhtiyaç giderirken altın kaplama ya da diğerleri olması fark etmiyor” şeklinde konuştu.

Gemi hakkında kaptandan bilgi alan Bakan Tüzmen, kaptan köşkünde gazetecilere bilgi verdi. Dünyanın en lüks yatı 50 milyon avroya mal oldu. Yat, haziran ayında Fransa’da Arap Prensi Mohammed El Abdülaziz’e teslim edilecek. Yatın birçok bölümü altın kaplamalı. Yatchlet Gemi Yapım Sanayii’nde imal edilen Riyad’ın Işığı’nda 7 yıldızlı otel konforu bulunuyor. 65 metre uzunluğundaki yatın içinde 6 misafir, 1 VİP kamarası, 20 kişilik yemek salonu, ana salon, sinema, 10 mürettebat, 1 kaptan kamarası, bir kral dairesi, jakuzi bulunuyor. Yatın sahibi, isterse, tekneye gelen konuklar, mürettebat ve diğer davetlilerin hiç biri ile karşılaşmadan günlerce teknede kalabiliyor.

Altından aksesuarları Yeniköy’de yapılan muhteşem yatın dizaynını 27 yaşındaki mühendis Umut Özdemir çizdi. Yat bir koya demirlediği zaman, arkasında, denizin üzerine açılan tik ağacından yapılmış 120 metrekarelik güneşlenme ve denize girme platformu bulunuyor. Teknenin kapı kolları, musluk başları, armatürleri, havlulukları da altın kaplamalı. Yeniköy’deki tersanede 30 ayda yapılan Riyad’ın Işığı isimli teknenin yıllık işletme masrafı 1,5 milyon avro olarak hesaplanıyor. Arap sermayeli Yatchley Tersanesi, dünya çapında zengin 7-8 işadamıyla daha yeni projeler için görüşüyor. Törende önümüzdeki aylarda tamamlanacak 75 metrelik lüks bir yatın da ilk kaynağı yapıldı.

Mega yatın en dikkat çeken özelliği, aynı zamanda Türkiye’de üretilen en lüks yat olması.

Yüzde 99.9’unun Suudi Arabistanlı yatırımcı Bader Fahad M. Al-Athel’a ait olduğu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Suudi Hamad Assaf Al-Assaf’ın yürüttüğü Yachtley Gemi Yapım Sanayi şirketinin Lübnanlı ve Türk ortakları arasında Antoine G. Samara, Ali Fatih Bedir ve Mehmet Duyar gibi isimler yer alıyor.

Yeni yata helikopter pisti

Ortaklığının yanı sıra aynı zamanda şirketin Genel Müdürlüğü’nü yürüten Ali Fatih Bedir, “65 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük mega yatı olan Nourah of Riyadh, dünyada da 2008 yılında yapılan 23 dev mega yattan biri oldu. Türkiye’de en son RMK tarafından Tuzla’da denize indirilen mega yatın büyüklüğü 50 metreydi” dedi. Nourah of Riyadh’ın ardından 74 metrelik yeni bir mega yat projelerinin daha olduğunu açıklayan Bedir, “Kendi büyüklük rekorumuzu kıracağımız bu yatta helikopter pisti de planlıyoruz. Projeyi 2012 yılında tamamlayacağız” diye konuştu.

Dünya yat üretiminde ilk 5’te yer alan Türkiye’de Proteksan ile birlikte mega yat üretiminde ilk iki sırayı paylaştıklarını, RMK’nın nispeten daha küçük yatları ürettiğini kaydeden Bedir, 3 yıl içinde Türkiye mega yat üretiminde lider olmayı hedeflediklerini açıkladı.

İnşa edecekleri yat büyüklüğünü 100 metrenin üzerine kadar çıkarmayı planladıklarını belirten Bedir şunları söyledi: “Dünyada da 10 yıl içinde ilk 10 büyük yat üreticisinden biri olmayı hedefliyoruz. Rakibimiz Almanya ve İtalya.” Bedir, Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş’de (KOSBAŞ) faaliyet gösteren ve 2005 yılında kurulan Yay Gemi Yapım şirketinin yıl içinde isim değişikliğiyle Yachtley Gemi Yapım Sanayi adını aldığını sözlerine ekledi.

Kapı kolları altın kaplama
* 2 adet VIP kamara
* 10 adet VIP misafir kamarası
* 20 kişilik yemek salonu
* 22 kişilik mürettebat
* 12’si normal 2’si VIP suit
* 120 metrekarelik güneşlenme ve denize girme platformu
* Jakuzi ve asansör

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here