Ana sayfa Haber Dünyanın en hızlı arabası geliyor

Dünyanın en hızlı arabası geliyor

70
0

1997 yılında özel bir araçla saatte 1228 kilometre yaparak dünya hız rekorunu kıran İngiliz komutan Andy Green, şimdi de ‘Tazı’ isimli bir araçla yeni bir rekora imza atmaya hazırlanıyor.

İngiltere’nin Bristol kentinde geliştirilen ve bir otomobilden çok rokete benzeyen Bloodhound’un önündeki sivri uç da takıldı. Aracı geliştiren ekip, ağustos ayında bir havaalanı pistinde düşük hızla deneme yapmayı planlıyor.

Bloodhound
Bloodhound

Her şey yolunda giderse, Bloodhound dünya sürat rekorunu kırma denemesini yapmak üzere Güney Afrika’ya gönderilecek.

Aracı, 1997 yılında saatte 1228 kilometre hızla yol alarak dünya rekorunu kıran ve bu rekoru hala elinde bulunduran İngiltere Hava Kuvvetleri’nden Filo Komutanı Andy Green kullanacak. Andy Green, hız rekorunu, iki jet motorlu Thrust Super Sonic Car (SSC) isimli araçla kırmıştı.

bloodhound yapımı

Türkçe karşılığıyla ‘Tazı‘ isimli yeni araçta, bir Eurofighter jet uçağının motoru ile buna daha da hız kazandıracak bir roket bulunuyor. Aracın montajı için İngiltere’nin en gelişmiş şirketlerinin uzmanlığı ile en ileri teknolojiden yararlanılıyor.

bloodhound parçaları

Proje çerçevesinde daha önce benzeri olmayan yaklaşık 700 özel parça üretilmekte.

Bristol’daki merkeze her gün bu parçalar gönderiliyor. Bloodhound özel bir proje, ancak İngiltere hükümeti tarafından da destekleniyor.

BBC TÜRKÇE

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here