Ana sayfa Haber Dubai’de nerelere gidilir?

Dubai’de nerelere gidilir?

54
0

Dubai’de nerelere gidilir? Dubai’de nerelerde alışveriş yapılır? Dubai’de ne ucuz? Dubai’de ne yapılır? Dubai’de ne nerede?

Lüks otelleri ve kumsallarıyla ünlü Dubai

Ne Ararsanız orada. Gösteriş, lüks, çöl, deniz hatta kayak. Dubai’de ne ararsanız var. Son yılların gözde destinasyonunda yok yok.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin 7 emirliğinden en çok bilineni hiç kuşkusuz Dubai. Bundan çok kısa süre önce sadece çöl kumlarından ibaret olan Dubai, yapılan yatırımlar ve özel projelerle bugün bir alışveriş ve turizm cenneti haline geldi. Yılda 2 kez gerçekleşen alışveriş festivali dünyanın dört bir yanından insanları Dubai’ye çekiyor. Ocak ve Temmuz aylarında gerçekleşen festivaller süresince vitrin fiyatlarında yüzde 50-70 arasında indirimler görülüyor.

Dubai Bastakia

Bastakiya bölgesi (Dubai Bastakia)
El Bastakiya Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’de tarihsel bir yerleşim alanıdır. El Şindega alanı ile birlikte El Bastakiya, Dubai’nin en eski yerleşim alanlarındandır.

Dubai’nin sivil mimarisinden örnekler görebileceğiniz tarihi Bastakiya bölgesi restore edilmiş binalarla konumlanmış birçok şık kıyafet ve sanat gelerisine ev sahipliği yapıyor. Geleneksel Arap mimarisinin geniş avlulu evleri ve klima icat edilmeden çok önceleri mükemmel bir çözüm olarak öne çıkan rüzgar kuleleriyle kentin en eşsiz bölgesi olan Bastakiya’da mutlaka uğranması gereken bir başka nokta da Al Fahidi Kalesi.

Dubai Müzesi El Fahidi Hisarı

Şehrin tarihini keşfetmek için Dubai Müzesi
Dubai Müzesi restore edilen El Fahidi Hisarı’ndadır. 1787’de inşa edilen El Fahidi Hisarı bölgeyi istila etmek isteyen güçlere karşı kullanılmıştır. 1971’de müze haline getirilmiştir.

Dubai’nin en eski yapısı olan Al Fahidi Kalesi bugün Dubai Müzesi olarak ziyarete açık. Geçmişteki ev ve aile yaşamını, o zamanlardaki çöl hayatını tasvir eden ayrıntılı sahnelerin yanı sıra arkeolojik buluntuları, geleneksel Arap yelkenlerini ve geniş bir silah koleksiyonunu da görebileceğiniz müzede ülkenin geçmişini birkaç saatte keşfetmeniz mümkün. Dubai Müzesi cumartesinden perşembeye tam gün, cuma günleri ise yalnız öğlenden sonra açık.

Deira’da alışveriş
Kendin başlıca alışveriş bölgelerinden olan Deira, Dubai’de haliç kıyısından bulunuyor. Tarihi ve modern birçok çarşıya ev sahipliği yapan Deira’ya abralarla yeni haliç üzerinde hizmet veren bir çeşit deniz dolmuşlarıyla ulaşabilirsiniz. Tahtakale’yi andıran Deira sokaklarında; elektronik eşyalardan Afrika’dan ya da Hindistan’dan gelen geleneksel ürünlere her türlü ürünü bulmanız mümkün. Bu vızır vızır işleyen kalabalık sokaklarda pazarlık alışverişin olmazsa olmazı.

Şeyh Saeed Al Maktoum Evi

Şeyh Saeed Al Maktoum Evi
1800’lerin sonunda, Şeyh Saeed Al Maktoum’un babası tarafından, balkonlarından denizcilik faaliyetlerinin rahatça izleyebilmek üzere yaptırılan Şeyh Saeed Al Maktoum Evi, kentte ki önemli 2 müzeden bir diğeri. Orjinal ev yıkılmış, şu andaki ev ise aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. 30 odalı evde, ziyaretçilere geniş bir fotoğraf ve belge koleksiyonu sunuluyor.

Dubai Altın Çarşısı ve Baharat Çarşısı

Altın Çarşısı ve Baharat Çarşısı
Dubai’nin souk olarak adlandırılan tarihi, geleneksel pazarlarda ticaret bugün de canlılığını koruyor. Geçmişin ruhunu taşımaya devam eden souk’lar tam anlamıyla oryantal bir atmosfere sahipler. Bunlardan tarihi en az Dubai kadar eski olan Altın Çarşısı ve Baharat Çarşısı en görülmeye değer olanlar. Fiyatlar alışveriş merkezlerine göre pahalı ancak biraz terlemeyi göze alırsanız, Deira’daki birbirne çok yakın olan bu renkli çarşıları ziyaret etmek birkaç saatinize değecek bir deneyim olacaktır.

dubai jumeirah

Jumeirah’ın beyaz kumsalları
Kentin en hızlı gelişen ve en seçkin bögelerinden biri olarak öne çıkan Jumeirah, bir zamanlar balıkçıların ve körfezden inci çıkaran dalgıçların yaşadığı küçük bir kasabaymış. Bugün Dubai’nin en lüks projelerinden birçoğu burada yürütülüyor. Denize yakın olması sebebiyle Avrupalı expat’ların gözde yerleşimi olan Jumeriah’ın beyaz kumsalları, seçkin restoran ve afeleri görmeye değer.

Burj el Arab

Burj el Arab’ın cazibesi
Yapay bir adacık üzerine inşa edilen ve Yelken Otel olarak da bilinen Burj el Araba dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli unvanının yanı sıra şüphesiz Dubai’nin dünyaca tanınmış en ünlü yapısı. Aralık 1999’da açılan otel, altın varaklı süstemeleri, müşterileri aralıksız hizmet veren Rolls Royce taksileri, denizaltındaki restoranı ve devasa akvaryumu ile gerçek bir lüks madebi.

Unutmayın; Bur el Arab’ı gezmek için ya da restoranlarından birinde yemek yemek için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

dubai jumeirah mosque

Dubai’nin en ünlü büyük camisi
Modern Arağ mimarisinin en güzel örneklerinden olan Jumeirah Camii, Fatımi geleneğine uygun olarak inşa edilmiş ve kentin en büyük camisi. Özel ışıklandırmasıyla geceleri de oldukça hoş bir görünüm sunan cami için hat sanatının güzel örnekleriyle süslü.

Dubai Mall

Dubai Mall’da ister kayak yapın, ister alışveriş
Bir alışveriş cenneti olarak tanınan Dubai’de hayat alışveriş merkezlerinde akıyor. Bunlar arasında dünyanın en büyük alışveriş merkezi olan ve tam 1200 mağazaya ev sahipliği yapan Dubai Mall öne çıkıyor. Burj Khalifa Kompleksi içinde yer alan Dubai Mall kentin finans bölgesinde yer alıyor; lüksün ve hayal gücünün sınırlarını zorluyor. İçinde muhteşem bir akvaryum ve buz pisti de barındıran bu alışveriş merkezinde insanlar saatler değil günler geçirebilir. Her hafta 750 bin ziyaretçiyi kendine çeken merkeze metro hattıyla ulaşabilirsiniz. Fakat tüm büyük otellerden servis hizmeti bulunduğunu da unutmayın.

Dubai Marina

Dubai Marina’ya mutlaka uğrayın
Kentin modern yüzünü tam anlamıyla görebileceğiniz Dubai Marinası hem yerlilerin hem de turislerin gözdesi. Marinadaki sayısız bar be restoranda güzel bir akşam geçirmek için bir taksi çağırabilirsiniz. Dubai Ortadoğu’da toplu taşımacılığın en gelişmiş olduğu yerlerden birisi ancak taksi kullanımı son derece uygun fiyatlarıyla revaçta. Marinada sizi muhteşem bir manzara, her biri mimari ve mühendislik harikası olan dev oteller, harika bir kumsal ve şık mağazalar bekliyor.

Dubai’den dönerken ne almalısınız?

Dubai’den elektronik eşya, telefon, fotoğraf makinesi almak istiyorsanız Al Fatihi Street’e gidin.

Ayakkabı almak istiyorsanız, şık modeller için City Center Alışveriş Merkezi’ne, spor modeller için Al Karama’daki mağazalara uğramalısınız.

Eğer uygun fiyatlara deri çanta almak istiyorsanız Deira’daki dükkanlara gidin. Hazır Deira’ya gitmişken Gold Souk’da altın, çevre dükkanlardan kumaş, şal ve baharat da alabilirsiniz.

Dubai’ye gittiğinizde mutlaka kına ile yapılan dövmelerden yaptırın. Güzellik salonlarında ve farklı turistik mekanlarda bu uygulamayı yapan kişileri bulabilirsiniz. İnanılmaz estetik modellerle kına vücudunuza adeta bir dantel gibi işleniyor. Dubai’deki kına “Henna” olarak anılıyor. Ancak bu güzellik en fazla 15 gün dayanabiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here