Ana sayfa Para Piyasa Döviz Dolar’da düşüş devam eder mi?

Dolar’da düşüş devam eder mi?

47
0

Geçen hafta yurt içinde takip edilen en önemli gelişmelerin başında aralık ayına ait enflasyon verisi yer aldı. TÜFE aralık ayında konsensüs beklentilerin bir miktar üzerinde gelse de, kur tarafında anlamlı bir etki yaratmadı.

Vergi reformunun ekonomiye sağlayacağı desteğin daha ölçüde faiz artıramayacağına yönelik beklentiler son haftalarda doları baskı altında bıraktı.

Yurt içinde ABD ile Türkiye arasındaki vize krizinin sona ermesi yılın son günlerinde piyasaları destekledi. BİST100 endeksi olumlu performans gösteren gelişmekte olan ülke borsaları arasında öne çıkarken, TL dolar karşısında güç kazandı.ABD’de devam etmekte olan dava ile ilgili jürinin, Hakan Atilla’yı altı suçtan beşinden suçlu bulunduğuna yönelik hafta ortasında gelen haber akışları kur tarafında 3.78 TL’li seviyelere doğru bir yükselişe neden olsa da, dolar/TL kurunun bu seviyelerde kalıcılık yakalayamadığı izlendi.

Dolar küresel piyasalarda zayıf seyrini sürdürdüğü haftada, diğer ülke para birimleri ile uyumlu olarak Türk Lirası’nın da dolar karşısında değer kazandığı takip edildi.

Geçen hafta çarşamba günü açıklanan FOMC tutanaklarının, üyelerin faiz artırımları konusunda fikir ayrılıkları olduğuna işaret etmesi doları zayıflatan etmenlerin başında yer aldı.

Ayrıca haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verileri de doların seyri üzerinde etkili oldu. Tarım dışı istihdam verisinin piyasadaki konsensüs beklentileri karşılayamadığı gözlendi.

Enflasyonun öncü göstergelerinden sayılan FED tarafında da izlenen ortalama saatlik kazançlar verisi ise aralık ayında aylık bazda yüzde 0.3 olan piyasa beklentisini karşılasa da, bir önceki aya ait verisinin yüzde 0.2’den yüzde 0.1’e revize edilmesi dolardaki değer kayıplarını hızlandırdı.

Doların gelişmiş altı ülke karşısındaki değerini gösteren dolar endeksinin (DXY) 92 seviyesinin altına gerilediği haftada, endeksin eylül ayı seviyelerinden işlem gördüğü dikkat çekmekte.

Aralıka ayının son günlerinde ABD ile vize krizinin çözüldüğüne yönelik gelen haber sonrasında 3.80 desteğini kıran dolar/TL’nin, bir süre 3.80 – 3.75 bandı içerisinde hareket ettiğini gözlemledik.

Zayıf gelen tarım dışı istihdam verisi ile birlikte 3.75 desteğini de kıran kurun, yeni haftada 3.75 altındaki seyrini sürdürmesi durumunda, 3.75 – 3.70 aralığında yeni bir bant içerisinde hareket ettiğini görebiliriz.

Doların küresel piyasalardaki zayıf seyrini sürdürmesi durumunda, bant aralığının alt desteği konumunda bulunan ve 100 günlük hareketli ortalamanın da bulunduğu seviye olan 3.70 TL’ye doğru geri çekilmelerin izlendiği görülebilir. 3.70 TL seviyesi oldukça güçlü bir destek konumunda olup, bu desteğin kırılması için ekstra pozitif haber akışlarına ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz.

Bu nedenle kurda kısa vadede aşağıdaki destek seviyelerine doğru olacak geri çekilmelerin alım fırsatı oluşturacağını düşünüyoruz. Ayrıca küresel piyasalarda son haftalarda zayıflayan ve eylül ayındaki seviyelerine gerileyen dolar endeksindeki tepki hareketlerinin etkili olabileceğini ve buna bağlı olarak kur tarafında yukarı yönlü hareketlerin gözlenebileceğini de not etmekte fayda var. Yukarı yönlü hareketlerde ise 3.75 seviyesinin tekrar geçilmesi ve 3.78 TL üzerinde kalıcılık yakalaması yükselişlerin devamlılığı açısından önem taşımaktadır. 3.78 – 3.80 TL aralığında oluşan güçlü direnç bölgesinin kırılması durumunda, kurdaki yükselişlerin ivme kazandığı 3.85 – 3.90 bölgesine doğru bir yükseliş gerçekleştirdiği izlenebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here