Ana sayfa Para Piyasa Döviz Dolar OHAL sonrası ne olur?

Dolar OHAL sonrası ne olur?

43
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 ay boyunca olağanüstü hal ilan edildiğini açıklamasıyla dolar 3,0973’le rekor tazeledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 ay süreyle OHAL kararı alındığını açıklamasından sonra dolar 3,0973’ü gördü. Dolar OHAL kararından önce, Türkiye’de piyasaların kapanmasından sonra S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye düşürmesi ile yükselişe geçmişti.

Rabobank analisti Piotry Matys, S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye düşürmesinin ardından, TL’nin dolar karşısında kayıplarını 3.10’a genişletebileceğini ve bunun da 3.15’lere giden yolu açabileceği yorumunda bulundu. Matys, Türk yetkililerin yabancı yatırımcının kaybolan güvenini onarmak için yapıcı mesajlar vererek, önlemlere odaklanmaları gerektiğini söyledi. Matys, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve diğer önemli yetkililerin açıklamalarının ardından TL’nin kayıplarını azaltabileceğini ve paniğe gerek olmadığını ifade etti.

Türk Lirası dolar karşısında, ülkedeki kurumlardaki yoğun işten çıkarmalar ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service‘in Türkiye’nin kredi notunu indirim için izlemeye almasının başarısız darbe girişiminin olası etkileri konusunda endişeleri artırması sonucu, tüm zamanların en düşük seviyesinin yalnızca yüzde 1 uzağına kadar yaklaşmıştı.

Lira, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel büyüme tahminini düşürmesinin ardından, gelişen piyasa para birimlerindeki düşüşleri takip etmişti. TL, TSİ yaklaşık 04:10’da dolar karşısında 3.0623 seviyesine kadar inerek, 3.0752 ile tarihinin en düşük seviyesini gördüğü Eylül ayından bu yana en zayıf seviyesine gerilemişti.

ALTIN

Darbe girişiminin ardından yükselişe geçen gram altın, bugün de Asya piyasalarında 10 ayın en yükseğine çıkan dolar kurunun etkisiyle tarihi zirvesi olan 131,3 liraya kadar çıktı. Gram altın, saat 10.30 itibarıyla 129,7 lira seviyesinde dengelenirken, Kapalıçarşı’da çeyrek altın 211 lira, Cumhuriyet altını 861 liradan satılıyor.

Altının onsu ise ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayında faiz artırabileceği yönündeki yorumların etkisiyle dar bant içindeki yatay seyrini sürdürüyor. Ons altın, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 1,07 azalışla 1.318 dolar seviyesinden işlem görüyor.

BORSADA SATIŞLAR SÜRÜYOR

BIST 100 endeksi yüzde 1,67 düşüşle 74 bin 902 puandan kapandı.

Küresel piyasalarda da dolar dün ABD’den açıklanan güçlü ekonomik veriler ve Japonya Merkez Bankası’nın ilave parasal genişlemeye gideceği beklentileriyle beraber değer kazanırken, dolar endeksi de dört ayın zirvesine çıktı.

Ancak Türkiye’de piyasaların gözü hükümetin bugün açıklayacağı sürpriz kararda.

Erdoğan Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, “Milli Güvenlik Kurulundan sonra da bir Bakanlar Kurulu toplantısı yapacağız ve Milli Güvenlik Kurulu ardından Bakanlar Kurulu toplantısıyla da önemli bir kararı açıklayacağız” demişti.

Kulislerde bugün artacak kararın yurt genelinde OHAL ilan edilmesi yönünde beklentiler artmış durumda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here