Ana sayfa Para Piyasa Döviz Dolar düşer mi yükselir mi?

Dolar düşer mi yükselir mi?

117
0

Asya’dan gelen ani satışla bir gece yarısı 6,39’a kadar çıkan dolar/TL kısa sürede 5.80’de dengelendi. Peki dolar düşer mi yoksa yükseliş devam eder mi?

Asya’dan gelen ani satışla bir gece yarısı 6,39’a kadar çıkan dolar/TL kısa sürede 5.80’de dengelendi. Ancak çıkış hareketine dikkat çeken uzmanlar 5,90’a işaret ediyor. Dışarıda ticaret savaşları ve jeopolitik riskler içeride ise Merkez Bankası kararları izleniyor.

Üç ay önceki 6,00 seviyelerinden 5,50’ye gelerek bu bantta seyreden dolar/TL, geçen hafta tekrar sert bir yükselişle gündeme oturdu. Geçen hafta sonu Asya piyasalarındaki Çin kaynaklı hareket nedeniyle oluşan ‘flash crash’ (ani kırılma hareketi) sonrasında gece yarısı 6,39’a kadar geldi. ABD ve Çin’in gümrük tarifelerini karşılıklı artırmaları sonrası yaşanan bu hareketin ardından piyasaların açılmasıyla 5,80’de dengelenen dolar kuru 580 – 5,85 seviyesinde seyretti. Burada özellikle ABD-Çin ticaret gerilimi ve jeopolitik riskler izleniyor.

DOLAR YÜKSELİR Mİ DÜŞER Mİ?

DOLARDA 5,85 SEVİYESİNE DİKKAT

Uzmanlara göre, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı yatırımcılar için risk oluşturuyor ve bu durum gelişmekte olan piyasaların para birimlerini baskılıyor. Uzmanlar, küresel endişeler artarken kurdaki yukarı yönlü harekette içerideki TCMB’nin zorunlu karşılık hamlesi ve gevşemeye dönük para politikası ihtimali nedeniyle risklerin de artmasının etkili olduğunu söylüyor. Ayrıca Fırat’ın doğusu için planlanan harekat da piyasaların takibinde yer alıyor. 5,85’in önemli direnç seviyesi olduğunu belirten uzmanlar, bu seviyenin aşılması durumunda 5,90 seviyesine işaret ediyor.

Integral Yatırım Araştırma Müdürü Tuncay Turşucu, önümüzdeki süreçte 5,78 seviyesi üzerinde kaldığı sürece dolar/TL’de yönün yukarı göründüğünü söylüyor. Turşucu’ya göre, 5,85 ve 6,20 seviyeleri önemli dirençler ve tansiyonun azaldığını söylemek için ilk etapta 5,78 ve ardından 5,67 seviyelerinin altına gerileme olması lazım. Kurdaki bu harekette global faktörlerin etkili olduğunu söyleyen Turşucu, “ABD-Çin gerginliği nedeniyle Yuan’ın değer kaybı Japon Yeni’ne sıçrarken bu durum TL pozisyonlarını etkilemiş görünüyor. İç tarafta ise TCMB’nin zorunlu karşılık kararı sonrası kırılganlık arttı. 12 Eylül tarihindeki TCMB faiz kararı da etkili olacak” diyor. Turşucu’ya göre, yurtiçinde belediyelere yönelik kayyum gelişmeleri ve yurtdışında ise FED söylemleri ile Yuan’ın seyri izlenecek.

FAİZ KARARI BEKLENİYOR

ING Menkul Genel Müdürü Bülent Altınel, enflasyon gerçekleşmesi, TCMB’nin para politikası görünümü, küresel ve yurtiçi ekonomik büyüme görünümü, jeopolitik ile siyasi risk algısı ive küresel risk iştahı dolar/TL kurunda belirleyici olacak unsurlar arasında sayıyor. Altınel, yıl sonuna kadar dolar/TL kurunun 5,76 – 6,00 aralığında dalgalanabileceğini söylüyor. Bu süreçte Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. 12 Eylül’de açıklanacak karar ile ilgili olarak faiz indirimi beklentisi sürüyor. Ancak bu son yükseliş piyasalarda endişe yaratmış gözüküyor.

Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün, kurda 5,85’in önemli olduğunu, artan volatilitenin TL’nin kırılgan yapıya sahip olduğunu ve ticaret savaşı üzerinden artan gerilimle değer kaybetme hızının yüksek olabileceğini gösterdiğini kaydediyor. Yaklaşan hazine borç ödemeleri ve enflasyondaki son zamlar sonrası yıkarı yönlü seyirle jeopolitik gelişmeler de değerlendirildiğinde kurda yukarı yönlü eğilimin sürebileceğini öngören Ürkün, 5.85 üzerinde kalıcı olunursa 6.10 – 6.20’nin sonraki hedefler olabileceği kanaatinde.

TL HIZ KESEBİLİR

Barış Ülkün, “12 Eylül’de TCMB’nin faiz indirim olasılığı olduğu görülse de kurdaki oynaklık, eylül ayı baz etkisi öncesi enflasyondaki yukarı yönlü oluşabilecek seyir ve CDS kredi riski primindeki 400 üzeri kalıcılığın sürmesi TCMB’yi faiz indirimi konusunda düşünmeye itebilir. Verilerle birlikte bu gelişmelerde 12 Eylül’e kadar olumsuz seyir oluşursa TCMB’nin 425 baz puan indirimin ardından bu toplantıyı pas geçmesi ve bekle-gör moduna girmesi muhtemel olabilir” diyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here