Ana sayfa Girişim Dijital marka yaratma stratejileri

Dijital marka yaratma stratejileri

64
0

İşte başarılı dijital markaların 7 ortak özelliği ve dijital marka yaratma konusunda uzmanlardan öneriler….

Dijital çağı yaşadığımız bu dönemde herkes gibi şirketler de bu trende uymak zorunda. Yoksa geride kalmaya mahkumlar. Bu nedenle dijital marka stratejisi oluşturmak şirketler için günümüzde giderek daha fazla önemli hale geliyor. Uzmanlar, iyi bir strateji, insan kaynağı ve müşteri ile iyi bir diyaloğu oluşturan şirketlerin dijital marka olarak öne çıkacağı söyleniyor.

Her alanda dijitalleşmenin etkilerinin yansımaları gözlenirken pazarlama sektöründe de dijitalleşmenin öne çıkması kaçınılmaz oldu. Dijital dönüşüm ve etkisi her geçen gün artıyor. Bu durum markaları da etkiliyor. Bu dönüşüme ayak uyduran markalar ayakta kalıp, güç kazanıyor. Ayak uyduramayanlar ise geride kalıyor. Birçok şirket, markaları için dijitalleşme stratejilerini çoktan oluşturmaya başladı. Şirketler bu stratejilerini oluşturup dijital marka yaratma noktasında da epey yol aldılar.

Dijital pazarlamanın kendi içinde uzmanlık alanları bulunuyor ve önemli olan bu kategorilerden bazıları; arama motoru pazarlaması (SEM), arama motoru optimizasyonu (SEO), e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, banner kampanyaları (display) ve gelir ortaklığı modeli (affiliate marketing) olarak sıralanıyor. Şirketler bu kategorilerin kendi içinde performans ölçütlerini oluşturup, o ölçütlere göre stratejiler belirliyor.

Dijitalleşme için uzmanlardan 4 öneri

Dijitalleşme yolunda şirketler bazı yanlışlar yapabiliyor. Uzmanlar bu konuda yol göstermek için dört önemli noktaya dikkat çekiyor;

1. Strateji olmadan yola çıkmayın

Strateji oluşturma dijitalleşmenin en kilit kısmı. Başarıyı büyük oranda iyi strateji ve doğru uygulama belirliyor. Bu yüzden daha başlangıçta makanızın içselleştirebileceği bir strateji oluşturmak son derecede önemli.

2. Uzman insanlarla çalışın

Dijitalde işinin ehli insanlarla çalışmak birçok açıdan çok önemli. Dijitalde başarılı işlerin altında iyi ekipler olduğunu görüyoruz. Hiçbir başarı tesadüf olmuyor. Bu nedenle konusunda uzman insan kaynağı şirkete dahil etmek ve onların işini sadece bu olmasını sağlamak önemli.

3. Şeffaf olmaya özen gösterin

Dijital çağda en önemli konulardan biri şeffaflık. Çünkü yaptığınız işler, çalışmalarınız, yanlışlarınız gizli kalmıyor. Çok hızlı bir şekilde ortaya çıkıyor. Şeffaf olduğunuzda insanlar hatalarınıza karşı daha anlayışlı oluyorlar. Bu yüzden iletişiminizi şeffaf şekilde gerçekleştirin.

4. Hata yapmaktan korkmayın

Yaratıcılık, farklılık, yenilik hata yapmaya cesaret eden insanların gerçekleştirebileceği unsurlar. Dijitalde başarılı işler yapmak isterken hatalar yapacaksınız. Yanlış yollara gireceksiniz. Olumsuz yorumlar alacaksınız. Önemli olan doğru bildiğiniz yolda ilerleyebilmek. Hatalardan ders çıkarıp yinelememek da başarıyı getirecektir.

REKABETİ ETKİLEDİ

Şirketlerin bazıları kendi içinde dijital kanalı yönetmek ve markalarını bu alanda konumlandırmak için alan açarken bazıları da uzman danışmanlardan bu konuda destek alıyor. Ama sonuç olarak şirketler için dijitalleşme stratejisi oluşturmamak gibi bir seçenek artık kalmadı. Dijitalleşmenin öne çıkan özellikleri ise ölçülebilirlik, düşük maliyet, marka bilinirliği ve hedefleme seçeneklerinin bulunması olarak sıralanıyor. Bu avantajlardan yararlanarak iyi bir strateji kurgulamak ise şart. Stratejiyi de doğru insanlarla ve doğru uygulayarak yürütmek de önemli.

Dijitaldeki gelişim rekabet yapısını da önemli oranda etkiledi. Çünkü artık insanların ellerinde çok fazla alternatif var. İnsanlar aynı anda birçok markaya ulaşabiliyorlar. Onlar hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Ürünleri hakkında detaylı bilgilere anında ulaşabiliyor. Aynı zamanda rakiplerini inceleyebiliyor. Bir ürün almak istediklerinde iki farklı markanın ürünlerinin özelliklerini kıyaslayabiliyor. Tüm bu gelişmeler markaların kendi aralarındaki rekabeti arttırdı. Ayakta kalmak, var olabilmek eskisine göre daha zor. Bir markanın ayakta kalabilmesi için kendini ve ürünlerini sürekli yenilemesi gerekiyor. Kendilerini yenilemeyen, bu değişime ayak uyduramayan markalar ise güçlerini kaybediyor. Bu nedenle şirketler dijitalleşme adına gelecek planları da yapıyor.

Accenture tarafından sunulan 2015 Teknoloji Vizyonu raporuna göre önde gelen kuruluşlar, yeni dijital ekosistemler yaratmak için diğer dijital işletmelerden, müşterilerden ve cihazlardan oluşan geniş bir alan içinde kendilerine yeni bir yol açıyor.

DİJİTAL VİZYON OLUŞTURULUYOR

Dijital işletmelere dönüşmek için teknolojiyi kullanmaya başlayan ve endüstri deneyimlerini, pazarlarını yeniden şekillendirmek için dijitalin gücü ile birleştirmeye odaklanan önde gelen şirketler, tek başlarına değil ekosistemler şeklinde çalışıp “Biz Ekonomisi”ni yaratmak fark ve kâr yaratma alanında büyük potansiyel görünüyor.

Accenture, “Biz Ekonomisi”ne geçişi, 2000’den fazla IT ve işletme yöneticisinin katıldığı global araştırmasıyla detaylandırdı. Araştırmaya katılan beş kişiden dördü, gelecekte platformların, endüstrileri birbiriyle bağlantılı ekosistemler halinde yeniden şekillendirmesiyle sınırların önemli ölçüde belirsizleşeceğine inanıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 60’ı ilgili endüstri dallarına yeni ortaklar katmayı planlarken yüzde 40’ı kendi endüstrileri dışındaki dijital ortaklardan destek almayı planlıyor, yüzde 48’i ise dijital teknoloji platformu liderlerini çalışmalarına dahil etmeyi düşünüyor.

Başarılı dijital markaların 7 ortak özelliği

1. İyi iletişim kurmak

Güçlü dijital markalar sadece konuşmayı biliyor aynı zamanda nasıl sohbet edileceğini de çok iyi biliyor. Paylaştıkları mesaj ve içerik ile müşteriyle aralarında iletişim inşa ediyor.

2. Özgün olmak

Özgün bir marka yaratanlar, tüm dünyada geçerli bir doğru bulurlar ve bununla ilgili müşterilerin ideallerine ilham verecek içerik yaratırlar.

3. Verileri anlamlı kullanabilmek

Şirketler için verileri seçmekten ok bu verileri var olan programlara ve gelecek işlere nasıl uyarlayacağı daha büyük bir mücadele alanıdır. Bunu başarabilen şirketler öne çıkıyor.

4. Keşifçi olmak

Başarılı şirketler, müşteri yolculuğu sırasında onlara eşlik eder ve onlar her neredeyse online olarak buluşarak parmak izlerini onlara uygun hale getirir.

5. Uygun olmak

Günümüzün dijital alandaki uygunluğuna ulaşan markalar, değişen koşullarda da bir o kadar etkili şekilde uyum sağlarlar. 

6. İçerikte yaratıcı olmak

Bugün pazarlamacıları içerik yaratırken, organizasyon ve dağıtımın müşterilere daha iyi içerikle ulaşması için yeniden ve tekrar tekrar düşünmeyle yüz yüze kalıyor.

7. Devamlı olmak

Her zaman online olmak, pazarlamacıların insanların günlük hayatında nasıl yaşadığını öğrenmesine ve müşterilerin beklediği ihtiyaçlarına cevap vermesine olanak tanır.

(Gözde Yeniova / Ekonomist)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here