Ana sayfa İthalat & İhracat Çin’den ithalat yaparken nelere dikkat edilmeli?

Çin’den ithalat yaparken nelere dikkat edilmeli?

70
1

Çin ucuz maliyetli iş gücü ve gelişmiş üretim sektörü ile dünyanın en önemli ihracatçı ülkelerinin başında geliyor. Ülkemizde ilgi çekici, farklı veya daha uygun bir fiyata satışa sunabileceğiniz ürün ya da ürünleri değerlendirirken Çin size muazzam bir kaynak sağlayabilir.

Ticaret işinizde başarılı olmanızı sağlayacak, bütçenize uygun, karlılığınızı artıracak ürünleri belirleyip, Çin’den ithal etmek oldukça avantajlı olsa da dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar olduğunu unutmayın. Özellikle tüketicilerin alışverişlerini yaparken çok daha bilinçli hareket ettiği ve ucuz Çin mallarına karşı biraz daha ön yargılı yaklaştığı günümüzde bu konuda çok daha özenli olmanız büyük önem taşıyor.

Peki, Çin’den ürün ithal ederken, sorun yaşamamanız ve işinizde başarılı olmanız için nelere dikkat etmelisiniz?

Ön araştırmaya zaman ayırın

Öncelikle internet üzerinden detaylı bir araştırma yapmanız doğru ürünleri belirlemeniz ve genel bir maliyet hesabı çıkarabilmeniz için oldukça önemli bir adım olabilir. İnternetin sunduğu birçok avantaj ticaret sektöründe girişimcilere büyük kolaylıklar sağlıyor. Örneğin istediğiniz ürünleri getirtmek için birçok bağlantıya kolayca ulaşabilir, videolar ve gelişmiş fotoğraflama teknikleri ile ürünleri detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Bunun için B2B sitelerde Çin’deki üretici ve kontrolör firmaları bulabilir ve uygun gördüklerinizle hemen irtibata geçebilirsiniz.

Gidin, görün ve seçin

Bazı durumlarda internet üzerinden işin tüm süreçlerini etkili ve sorunsuz bir şekilde yürütebilseniz de bazen bu süreç biraz daha karmaşık bir hale gelebilir. Bu noktada, işinizin hacmine ve getireceğiniz ürünlerin niteliklerine göre, özellikle işinizin başlangıç aşamasında Çin’e giderek, ürünleri yerinde görmenizde ve iş yapacağınız firmaları tüm detaylarıyla en doğru şekilde değerlendirmenizde fayda var.

Anlaşmadan önce dikkat edin

Eğer Çin’den ürün getirmek için gidip seçimi ve anlaşmaları orada yapamıyorsanız, internet üzerinden yürüteceğiniz süreçte, ilk karşınıza çıkabilecek sorun dil sorunu olabilir. Bunu önlemek açısından Çin’deki firmaları incelerken kendilerine ait web sitelerinin olup olmadığına ve sitelerinde İngilizce başta olmak üzere farklı dil seçenekleri sunup sunmadıklarına dikkat edebilirsiniz.

Uygun firmaları belirleyip irtibata geçtiğinizde ise kendinizi doğru bir şekilde ifade edebilmek ve net olarak anlaşabilmek istiyorsanız temel ve sade bir İngilizce kullanmanızda fayda var. Yine de çalışacağınız firma ile anlaşmanızı netleştirmeden önce ürünle ilgili bir örnek görmeniz olabilecek birçok sorunun da önüne geçebilir. Ayrıca iş yapacağınız firmanın referanslarını da inceleyerek daha doğru bir tercih yapabilirsiniz.

Ticaret işiniz için Çin’den ürün getirmek istiyorsanız, konuyla ilgili olarak sitemizde daha önce yayınlanan aşağıdaki yazıları da incelemenizi tavsiye ederiz:

Çin’den ithalat için birinci kural: Çin iş kültürünü anlamak

E-ticaret siteniz üzerinden müşterilerinize farklı ürünler sunabilmek için yurtdışından ürün getirmek iyi bir seçenek olabilir. Bu amaçla pek çok farklı ülkeden ithalat mümkün ama özellikle maliyet sebepleri dolayısıyla Çin bu konuda en çok ilgi gösterilen ülkelerden biri.

Çin ile ilgili en büyük sorunlardan biri ise uyumlu ve uzun süreli bir iş ilişkisi kurabilmek için oradaki firmaların kültürel özelliklerini, işe bakış açılarını ve kültürel üretim farklarını hesaba katmak son derece önemlidir. Daha önce Çin ile iş yapmış olanların yakından bileceği gibi Çin’de Türkiye ve Avrupa’ya çok da benzemeyen bir iş etiği bulunur.

Eğer Çin’le yeni çalışmaya başlayacaksanız çok işinize yarayacağını tahmin ettiğimiz bazı detayları sizlerle paylaşmak, böylelikle işlerinizi kolaylaştırmak istiyoruz.

 • Son yıllarda Çin’de girişimcilik çok arttı. Firmaların büyük bir kısmını küçük ve orta ölçekli kişisel girişimler ile aile şirketleri oluşturuyor. Bu nedenle iş yapacağınız firmaların çok büyük olmasını beklemeyin. Özelikle üretim tesislerini gezme imkanınız olursa ya da çalıştığınız kontrolör firması size resmini gönderirse çok büyük beklentilere kapılmamanızda fayda var.
 • Çin firmaları genellikle uzun süreli ilişkiler kurmak isterler. Tekrarlayan siparişler onlar için daha karlı olduğu için güven ve uyumlu çalışmak bu firmalar için önemlidir. Beklentilerinin bu yönde olacağını önceden bilerek hareket etmenizde fayda var.
 • Çin işletmeleri yaptıkları işi “kişisel” alırlar. Diğer ülkelerde olduğu gibi “müşteri her zaman haklıdır” düşüncesine sahip değillerdir. Yaptıkları işte hem kendi firmalarını, hem de iş yaptıkları firmaları eşit olarak değerlendirirler.
 • Genellikle yaptıkları işlerde kar marjları düşüktür. Bir kısım pazarlık elbette yapılabilir. Ancak çok fazla pazarlık yapmak demek, sipariş ettiğiniz ürünün kalitesinden de kısmak anlamına gelebilir. Önemli olan sizin müşterilerinizin memnuniyeti olacağı için her zaman en düşük ücret noktasına takılmayın.
 • Çin’de rekabet çok yüksektir. Bu nedenle firmalar kendilerini geliştirme yarışındadırlar. Fiyatların ucuz olmasına bakarak onların yeterince bilgi sahibi olmadığını düşünmeyin. İşlerini profesyonel olarak yapanların büyük kısmı genellikle çoğu son derece eğitimli ve donanımlı kişilerdir.
 • Çin firmaları sizi kendileriyle eşit görmeye eğilimlidirler. Bu yüzden bir konu ile ilgili problem çıkacak olursa, ani tepki vermek yerine sorunu çözmek için sakinleşmeyi bekleyin. Sizin öfkeli, gergin bir şekilde konuşmanız karşı tarafın da gerilmesine ve çözümün zorlaşmasına neden olabilir.

Çin’den ürün ithal etmek için ipuçları

E-ticaret sitenizde satışa sunacağınız ürünler, işletmenizin başarısını doğrudan etkileyen bir konudur. Sadık müşterilere ve karlı bir e-ticaret işine sahip olmak için sunacağımız ürünlerin maliyeti de, kalitesi de çok büyük önem taşır.

Bu anlamda uygun fiyata, ilginç ürünler tedarik etmenin önemli yollarından biri de ürünleri Çin’den ithalat etmektir. Çin dünyanın en rekabetçi ve üretimde en gelişmiş ülkelerinden biri. Ayrıca iş gücü maliyetlerinin Batılı ülkelerdeki kadar yüksek olmaması, Çinli firmaların fiyat avantajı sunabilmesini sağlıyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı Çin’den ürün getirmek ve satışa sunmak pek çok e-ticaret sitesi tarafından tercih edilen bir yöntem. Bununla beraber kültürel farklılıklar gibi bazı detaylar bu süreci, özellikle de yeni başlayanlar için zorlaştırabiliyor.

Eğer siz de e-ticaret siteniz için Çin firmalarından ürün ithal etmeyi düşünüyorsanız, sizin için işlerinizi kolaylaştıracağınızı umduğumuz bazı önerileri IdeaSoft olarak bir araya getirdik.

Tedarikçinizi iyi seçin

Çin’e bizzat giderek, kendinize uygun bir tedarikçi seçmek için uygun şartlarınız olmayabilir. Bu durumda pek çok firma gibi B2B sitelerinden tedarikçi seçmeyi tercih edebilirsiniz. Böyle durumlarda:

 • Öncelikle seçeceğiniz tedarikçinin, üretici mi yoksa toptan satışçı mı olduğunu iyi incelemeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Çin’de bazı firmalar üreticilerden satın alıp B2B sitelerinde satışa sunmaktadır. Bu durum da maliyeti yükselten bir faktördür.
 • Firmanın web sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. Örneğin sitelerinde İngilizce dil seçeneğinin olmaması daha önce uluslararası iş yapmadıklarının göstergesi olabilir. Ayrıca referanslarını inceleyerek de fikir edinebilirsiniz.
 • Eğer işinizi daha da garantiye almak istiyorsanız Çin tabanlı bir kontrolör firma ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

Hesaplarınızı iyi yapın

Sizin için en doğru tedarikçiyi bulduğunuza inanıyorsanız bile sakin ve temkinli bir şekilde ilerlemek faydalı olabilir.  Siparişinizi vermeden önce üretim ve lojistik konularında hem maliyet hesaplarını, hem de zaman planlamalarını dikkatli bir şekilde yapmanızı öneririz. Üretim veya nakliye sırasında oluşabilecek ufak aksiliklerle ürünleriniz planlanan zamanda elinize geçemeyebilir. Ayrıca gerçekleşen maliyet çok büyük olasılıkla tahmini maliyetten yüksek çıkacaktır. Bu nedenle tahmini teslim zamanına ve maliyetine belirli bir sapma payı koymanız sizi pek çok sorun yaşamaktan kurtarabilir.

Ödemeyi peşin yapmayın

Üretici firmalar sipariş edilen ürünlerin bedelini peşin almayı tercih edebilirler. Böyle bir durumda bile ödemeyi belirli yüzdelere ayırarak yapabilirsiniz. Ödemeyi peşin olarak yapmak, olası gecikme ve aksiliklerde, bu miktarı kolay geri alamamanızla sonuçlanabilir.

Ürün kalitesinden emin olun

Tüm tedarikçi firmalar kendi ürünlerinin kaliteli olması için ellerinden geleni yaparken sizleri de bu konuda ikna etmek isteyeceklerdir. Buna rağmen aşağıdaki önemleri dikkate almanızda fayda olacaktır.

 • En düşük fiyatı bulmaya takılı kalmayın. En düşük fiyat bazen ürünün de düşük kalitede olabileceğinin belirtisi olabilir.
 • Satın almak istediğiniz ürünlerden mutlaka numune isteyiniz. Numuneyi iyi bir şekilde inceleyerek satın almak istediğiniz ürünün özelliklerinden emin olun.
 • Numune üzerinde yapılmasını istediğiniz değişiklikleri detaylı bir şekilde anlatmak herhangi bir yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi için çok faydalı olacaktır.

Sipariş adedini ayarlayın

Özellikle ilk satın almalarda tedarikçi firmanın minimum sipariş adedi üzerinden yola çıkmanız daha sağlıklı bir yöntem olabilir. Böylelikle hem ürünü daha iyi tanıma, hem de pazardaki ilgiyi görme sürenizde riski en aza indirmiş olursunuz. İlk teslimatınızı aldıktan sonra devam siparişlerinde toplam üretim ve nakliye süresini de hesaba katarak, sizin için doğru sipariş miktarını belirleyebilirsiniz. Siparişlerinizi az adetlerde ve sık sık vermeniz her ne kadar maliyeti arttırıyor olsa da, olası bir ürün hatasında ya da nakliye sorunu nedeniyle karşılaşabileceğiniz problemleri de en aza indirecektir.

Birden fazla tedarikçi ile çalışın

Çin’den getirdiğiniz ürün ile ilgili ortada bir sorun görünmese bile hiç beklemediğiniz anda hesaba katmadığınız aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Tedarikçi firmanın el değiştirmesi ve çalışma şartlarını değiştirmesi ya da üreticisi ile sorunlar yaşaması ön görülmesi kolay olmayan problemlerden bazıları olabilir. Bu nedenle tüm ürünlerinizi tek bir tedarikçiden almak yerine, birden fazla tedarikçi ile çalışmak daha faydalı olabilir. Tedarikçileriniz çeşitli olduğu zaman hem olası değişiklikleri (fiyat veya üretim zamanları gibi) daha iyi analiz edebilirsiniz, hem de olası bir aksilikten çok daha az etkilenirsiniz.

Gümrük mevzuatını siparişten önce öğrenin

İthal etmeyi düşündüğünüz ürünün gümrük mevzuatlarını mutlaka önceden gümrük müşaviriniz ile görüşün. Bazı ürünlerin dahil oldukları ürün kategorisine göre bazı testlere tabi tutulmaları gerekiyor olabilir. Veya ürünün satışa sunulabilmesi için özel bazı işlemlerin (ambalaj, paketlenme gibi) gerçekleştirilmesi gerekebilir. Bu tür araştırmaları sipariş vermeden önce yaparsanız sonradan tatsız sürprizlerle karşılaşma şansınızı da en aza indirmiş olursunuz.

İade şartlarını netleştirin

İthal etmeyi düşündüğünüz ürünün tamir veya teknik servis işlemleri için bu hizmeti sunan firmalar ile anlaşma yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir nedenden dolayı tamir servisi veremiyorsanız mutlaka bir iade politikanız olmalı. Bu durumda size iade edilen ürünler için, tedarikçiniz ile nasıl bir uygulamaya gideceğiniz konusunda önceden anlaşmış olmanızda fayda vardır. Ayrıca nakliye sırasında meydana gelebilecek olan hasarlar için de önceden bir sözleşme yapabilirsiniz.

Sözleşmeler için avukatınızdan destek isteyin

Her ne olursa olsun, ortada bir ürün ve para döngüsü varsa mutlaka sözleşme ile çalışmanız gerekir. Bugün işlerin yolunda gidiyor olması, sizi yarın karşılaşabileceğiniz olası sorunlarından kurtarmaz. Özellikle uluslar arası bir ticaret yapıldığı zaman satın alma sözleşmelerinizi avukatınızın desteği ile hazırlamanız sizi pek çok sıkıntıdan peşinen kurtaracaktır. Aynı zamanda anlaşma şartlarının yazılı olması iletişim problemlerini ve yanlış anlaşılmaları en aza indirecektir.

Tüm bu bilgiler ışığında artık yurtdışından, özellikle de Çin’den e-ticaret sitenizde satmak üzere ürün getirmeye hazır sayılırsınız. Fakat tüm bunların genel ipuçları olduğunu ve bunların dışında farklı durumlarla da karşılaşabileceğinizi unutmayın. İthat, özellikle de Çin’den ithalat büyük oranda zaman ve kendi tecrübeleriniz ile öğreneceğiniz bir süreçtir.

Çin’den ithalat yaparken kontrolör bir firma ile çalışmak

Çin’den ithalat yapmayı planlıyorsanız üretimin her aşamasını takip etmeniz için sürekli Çin’e gitmeniz çok pratik bir çözüm olmayabilir. Tüm bu ithalat sürecinde üretim ve nakliyatı sizin için denetleyecek, Çin temelli bir kontrolör firma ile çalışmayı düşünebilirsiniz.

Bu şekilde çalışmak size ek bir maliyet oluşturacaktır. Bu nedenle bu kararı vermeden önce maliyet hesaplarınızı yeniden gözden geçirmenizde fayda var. Buna rağmen özellikle bu işe yeni başlan için çoğu zaman bir kontrolör firma ile çalışmanın avantajları bu maliyete değebilir. Peki kontrolör firma size ne gibi faydalar sağlayabilir?

Doğru tedarikçiyi bulma

B2B siteleri üzerinden yeni tanıştığınız ve ilgilendiğiniz bir firma için detaylı incelme yapmalarını talep edebilirsiniz. Bu aracı firmalar pek çok farklı firma ile çalıştığı için, bulduğunuz aracı ile ilgili olumlu ve olumsuz deneyimleri size göre daha hızlı duyar ve bu tür bilgileri sizinle paylaşabilir. Ayrıca firma sizin yerinize fabrikayı gezebilir ve görüşlerini sizinle paylaşabilir. Sizin için fotoğraf çekerek üretim şartlarını begeleyebilir ve böylelikle daha doğru bir tedarikçi seçmenize yardımcı olabilir.

Üretim sürecini destekleme

Doğru tedarikçiyi bulduktan sonra da iş bitmiyor. Bazı zamanlarda siparişlerinizde beklenmedik aksiliklerle karşılaşailirsiniz. Bu gibi durumlarda aracı firma üretimin yetişmesi için ya da var olan belirli sıkıntıları çözmek için size destek olabilir. Ayrıca aracı firmadan, Çin’deki tedarikçi vad ettiği üretim tamamlandıktan sonra, sizin istediğiniz özelliklerin tam ve doğru bir şekilde gerçekleşmesi konusunda ürünleri kontrol etmesini talep edebilirsiniz. Olası bir yanlış anlama sonucu üretimde olabilecek hataları ürünler size teslim edildiği zaman görmek size ciddi bir zaman, maliyet ve enerjiye mal olabilir. Bir kontrolör firma ile çalışmak bu riskleri azaltabilir hatta çoğu zaman ortadan kaldırabilir.

Ödeme ve diğer anlaşmazlıklar

Çin’de bulunan tedarikçi firma ile herhangi bir konuda anlaşmazlık yaşayacak olursanız aracı firmadan bu konuda da destek alabilirsiniz. Bu gibi beklenmedik bir durumda aracı olacak bir kontrolör firma çözüm sürecini hızlandıran etkenlerden biri olacaktır. Aracı firma ile çalışıyorsanız, ödemeyi tedarikçiye değil bu firmaya yapmak seçeneklerden biri olabilir. Bu firma ürünlerin sizin istediğiniz gibi olduğundan ya da anlaşmazlıkların tam olarak çözüldüğünden emin olmadan üretici firmaya yapılacak ödemeyi bekletir. Bazı durumlarda sıkıntı sizin tarafınızdaki bir yanlış anlaşılmadan da kaynaklanıyor olabilir. Bu konuda daha tecrübeli olan aracı firma bu sorunun çözümü için de en uygun yolu size önererek, sıkıntının ortadan kalkmasına destek olabilir.

1 YORUM

 1. Merhaba. Türkiye ve Çin’deki ofislerimiz, size Çin’den istediğiniz ürünleri en uygun fiyata getirmek ve teslim etmek için kurulmuş ekiplerimiz ile artık Çin’den ürün getirirken soru işaretleriyle boğulmayacaksınız. Üç Dost Ltd. olarak müşterilerimizin taleplerine uygun ürünlerin Türkiye’ye tedariğini sağlıyoruz.

  Whatsapp: +90 537 205 43 18

  E-mail: ucdost@njgrup.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here