Ana sayfa Girişim Bulgaristan’da ‘ikinci el kıyafet’ büyük rağbet görüyor

Bulgaristan’da ‘ikinci el kıyafet’ büyük rağbet görüyor

165
0

Bulgarların ‘ikinci el’ giysi satın alma hırsı bir ihtiyaç mı, başka bir şey mi? Sofya’nın merkezinde herkesçe bilinen ‘Pette Köşeta’ meydanında böylesi sekiz satış yeri var.

Bulgarların ‘ikinci el’ giysi satın alma hırsı bir ihtiyaç mı, başka bir şey mi? Sofya’nın merkezinde herkesçe bilinen ‘Pette Köşeta’ meydanında böylesi sekiz satış yeri var. Hepsi lüks butiklere benziyor, alıcıları da fakir insanlara benzemiyor. Tam tersine!

Burada ün kazanan sinema yıldızları, pop müzik sanatçıları, işadamları, gazeteciler alışveriş yapar. ABD’de ‘second hand’ mağazalarına sık sık giden Angelina Jolie ile Brad Pitt ikilisinin örneğince mi hareket ediyorlar acaba? Diyebiliriz ki, onlar daha ucuz ve orijinal marka giysileri bulmak çabasındalar.

Artistik havalı ‘ikinci el’ butik mağazalarından başka mallarını kilo halinde satan mağazalar da var. Daha fakir Bulgarlar arasında çok büyük rağbet gören bu mağazalarda 1-2 leva (50 euro cent-1 auro) fiyatına bir palto, 70 stotinkaya jeans pantolon, 50 stotinkaya T-shirt satın alınabilir. Bu olanak, düşük gelirlilerin krizden çıkış yolları bulmalarını sağlıyor.

Bulgarlar ‘ikinci el’ mağazalarından niçin yoğun biçimde giysi satın alıyorlar acaba?

Mücevher satan ve söz konusu dükkanların ‘fanı’ olan Antoaneta Haralambieva bu soruya cevaben: “Çünkü onlar, şu an piyasada eksik kaliteye değer verenlerdir” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Onlar, özgüveni olan ve giydikleri giysilerin tek olmasını isteyen kişilerdir.Söz konusu giysiler marka olup iyi korunmuştur ve fiyati, çeşitliliği ve orijinal oluşuyla yeni üretilenlerle rekabet içindedir. Tüccarlar esneklik göstererek müşterilerin tercihlerini takip ediyor, bazen sipariş üzerine de çalışıyorlar. Herkes kişiliğini korumayı sever. Sosyalim yıllarında seri konfeksiyon üretiliyordu. Aynı model farklı yedi renk halinde görülebilirdi.Fark budur.”

‘İkinci el giysi’ konusunda kendi teorisi olan, bitişikteki kafede garson olarak çalışan Svetla adındaki kadın ise “iyi ve kaliteli olan her şeyin ikinci hayatı olmalı” diyerek devamla şöyle diyor:

“Herhangi bir mağazada giydiğin giysi bundan sonra ‘ikinci el’ oluyor. Kanımca ‘ikinci el giysi’ yoktur. ‘Second hand’ mağazalarında butiklerde satılanlardan daha kaliteli ve güzel elbiseler bulunabilir. Mesele,başkasının giydiği giysileri sırtına geçirip geçiremeyeceğindir.”

38 yaşındaki Emil’e göre ikinci el giysilerin yaygınlık kazanmasında birçok etken önemlidir:

“Marka giyim satan çoğu mağazalardan daha büyük çeşitlilik arzettikleri için ikinci el mağazaları daha büyük rağbet görüyor. Bu mağazalarda menşei çok farklı fevkalade güzel şeyler var. Satılan giysilerin büyük bir bölümü ‘ikinci el’ bile değil. Bazıları etiketleriyle satılıyor.”

Emil’in daha sağlam ve kaliteli olduklarından, geçen yüzyılın 80-li-90’lı yıllarında üretilen ‘ikinci el’ bisklet kullandığı belli oluyor. Kendisi öte yandan eski eşyalara karşı duyguludur. “Bu eşyalar şimdikilerden daha fazla duygu aşılar, hepsinin yalnız kendine özgü bir öyküsü var” diyor Emil.

Neli Dimitrova  / BNR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here