Ana sayfa İnşaat Sektörü Ant Yapı’nın Rusya’daki işleri büyümeye devam ediyor

Ant Yapı’nın Rusya’daki işleri büyümeye devam ediyor

205
0

Rusya’nın başkenti Moskova’nın en büyük ikinci havalimanı olan Domodedovo Havalimanı’nın terminal binasını yenileyen Ant Yapı, yeni işlerle ülkedeki varlığını güçlendiriyor.

Kremlin’in hemen karşısında yer alan ve yapıldığı 1715 yılından bu yana konak, okul gibi amaçlarla kullanılan Zolotoy Ostrov (Altın Ada) adlı görkemli bina, Türk firması Ant Yapı tarafından restore ediliyor. Ancak bu derece bir restorasyon işi değil.

Firma, mevcut tarihi yapıyı restore ederken, yeni binalar ve yaşam alanları ekleyerek bölgeyi dev bir gayrimenkul projesine de çeviriyor. Ancak bu çok kolay değil. Zira kış aylarında eksi 35’leri gören hava koşulları ya da çok sıkı bir şekilde yapılan kontroller bir yana, Rusya Devlet Balkanı Vladimir Putin’in resmi konuklarını ağırlamak için Kremlin Sarayı’na gelmesi ya da gitmesi büyün işin durmasına neden oluyor.

Rus Capital Group tarafından yaptırılan toplam 191 bin metrekarelik projenin metrekaresi 40 bin dolara satılacak. Yıllardır Rusya’da pek çok büyük projeyi hayata geçiren Ant Yapı’nın oldukça prestijli bir iş; ancak tek iş değil. 1991 yılından beri ülkede çalıştırmalarını sürdüren Ant Yapı, bugüne kadar 7 milyar dolarlık 98 projeye imza attı. Şirket son olarak, ülkenin ikinci büyük havalimanı olan Domodedovo Havalimanı’nın ikinci terminal binası inşaatını tamamladı.

Moskova hava trafiğinin yüzde 35’ini karşılayan ve şehrin ikinci büyük havalimanı olan özel sektöre ait Domodedovo Havalimanı’nın 700 milyon dolar ihale değerine sahip ikinci fazı, anlaşma gereği devletin yapması gereken apronların da tamamlanmasıyla Mart ayında hizmete girecek. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “Burası Rusya’daki ilk özel havalimanı. Biz 2015 yılında aldık işi ve tamamladık. Anahtar teslim bir iş. Elektrik tesisatından havalandırmasına, Türkiye’den pek çok firmasıyla çalıştır. Şimdi üçüncü terminal binası için de bir ihale açılacak. Ona da talip olacağız” diyor.

Ant Yapı, halihazırda havalimanının içinde yer alan 120 milyon dolar değerindeli viyadük projesi için de kolları sıvamış durumda. Uzu yıllardır ülkede iş yapan Ant Yapı, Avrupa’nın en yüksek binası unvanını alan OKO Towers gibi önemli işler yapıyor. Öne çıkan işler Moskova’da olsa da şirket, ülkenin St. Petersburg, Perm gibi birçok şehrinde konut, otel, ofis, hastane, okul, rezidans, iş merkezi, eğlence merkezi, kültür merkezi, alışveriş merkezi inşa ediyor.

Pek çok prestijli işler olmak üzere, Ant Yapı ülkede sürekli birkaç şantiye çalıştırıyor.  Bu da şirketin Rusya’daki varlığını güçlendiriyor. Zira Ant Yapı’nın Rusya’da bulundurduğu personel, makine ve teçhizat pek çok rakibinin sahip olmadığı bir avantaj ve bu avantaj ihaleye girdiğinde şirketin elini güçlendiriyor.

Ant Yapı Yurt Dışı Devam Eden Projeler

Elbette şirket geçtiğimiz yıllarda ülkede iş yapmakta çok zorlandı. Zira uçak krizi ile birlikte bozulan Türkiye – Rusya ilişkileri sonrasında pek çok Türk firmasının ülkede iş yapmasına müsaade edilmedi. Ant Yapı o dönemde ülke dışına çıkmak zorunda kalmasa da yeni iş almakta zorlandı. “Buradaki iş ortaklarımızın arkamızda durmasıyla iş yapabildik o dönemde” diyor Ant Yapı Rusya Genel Koordinatörü İsmet Birinci.

Ancak siyasi tarafta işlerin düzelmesi ve iki ülke arasındaki buzların erimesiyle birlikte Ant Yapı’nın da buradaki işleri hızlanmış durumda. Şirketin bugünkü gündemindeyse şehrin yeni iş merkezi olan gökdelenlerin yükseldiği Moscow City’nin hemen yanında yer alan Capital Towers projesi bulunuyor. İki adet 61 katlı ,bir adet 65 katlı üç kuleden oluşan projenin toplam 233 bin 63 metrekare inşaat alanı bulunuyor.

Yurt dışında daha geniş bir yelpazede iş yapmak isteyen Ant Yapı, Rusya ile yaşanan gerginlik sonrasında diğer ülkelere de ağırlık vermeye başladı. Rusya’daki işvereni Capital Group’un İngiltere ve ABD’deki işlerini üstlenen şirket, portföyünü genişletiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here