Ana sayfa İnşaat Sektörü Ant Yapı dünyanın en yüksek binasını İstanbul’a yapacak!

Ant Yapı dünyanın en yüksek binasını İstanbul’a yapacak!

40
0

Ant Yapı Moskova ve St. Petersburg’daki iş tecrübelerinden sonra dünyanın en yüksek binasını İstanbul’a yapmak için kolları sıvadı.

Ant Yapı’nın Moskova’da Avrupa’nın en yüksek binalarını yaptığını hatırlatan Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “Hedef büyüttük. Dünyanın en yüksek binasını İstanbul’a yapmak için arayış içindeyiz. Gerekli emsal ve imar izni olan arsa bulursak İstanbul’a 1.000 metreden daha yüksek bina yapacağız. Arsa konusunda satın alma, kat karşılığı ve hasılat paylaşımı dahil her türlü yönteme açığız. Tek istediğimiz merkezi lokasyonda bu hayalimizi gerçekleştirebileceğimiz bir arsa bulmak” dedi.

Moskova’da Mirax Kuleler ve Moscow City Towers’ı inşa ederek elde ettikleri bilgi birikimini Bomonti’de hayata geçirdikleri Anthill projesinde değerlendirdiklerini söyleyen Okay konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Türkiye’de yüksek binalara karşı ciddi bir kompleks var. Halen yapımı devam eden ve 30 Ağustos’ta teslim edeceğimiz Anthill’de bunu biraz kırmaya çalıştık. 2010 metre yüksekliğinde 54 katlı. Dubai’de Halife Kuleleri’nin açılışı çok abartıldı. Türk insanına bu olayın bu kadar abartılmayacak bir şey olduğunu ve Türkiye’de daha yükseğini yapacak bilgi birikimi ve tecrübenin bulunduğunu göstermek için dünyanın en yüksek binasını yapma kararı aldık”

Çamlıca Ünalan’da 35 bin metrekare alanlı arsalarına ofis ve residen projesine 2010 yılında başlayacaklarını kaydeden Okay, “Toplam 12 bin metrekare arsada Kiralanabilir alanı 25 bin metrekare civarında olan ofis ve residence projemizin maliyeti 50 milyon dolar civarında. Projede yer alan ofislerin tamamını satmak ve kiralamak üzere görüşmelerimiz sürüyor. Yılın ilk yarısında bu işlemi tamamlayacağız. Projede yer alan 150 residence daireyi ise satışa çıkaracağız” diye konuştu.

3 Kule Yaptı

Ant Yapı bugüne kadar 3 gökdelenin altına imza attı:

 1. Moskova’da 62 katlı 240 metre uzunluğundaki Mirax City. 2006 yılında tamamlandı. 165 bin metrekare inşaat alanı var.
 2. Moskova’da 300 metre yüksekliğinde Moskova ve St. Petersburg Kuleleri. 356 bin metrekare inşaat alanları var. 65 ve 76 katlılar. 2009 yılında betonerme ve dış cephe işleri tamamlandı. İnce işleri devam ediyor.
 3. İstanbul’da Anthill Residence. Bomonti’de yapımı devam ediyor. 54 katlı ve 195 metre uzunluğunda. Toplam inşaat alanı 150 bin metrekare. 30 Ağustos 2010’da teslim edilecek. Tamamlandığında İstanbul’un en yüksek ikinci binası olacak.

  Dünyanın en yüksek 5 binası

  1) Burj Halife Dubai 828 m 162 2010
  2. Taipei 101 Taipei 509 m 101 2004
  3. World Financial Center Shanghai 492 m 101 2008
  4. Petronas Towers Kuala Lumpur 452 m 88 1998
  5. Greenland Financial Center Nanjing 450 m 66 2010

  Ant Yapı, sırlarını anlattı!

  Ant Yapı ortaklarından Mehmet Okay firmanın hızlı yükselişini anlattı…
  Ant Yapı “Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitlik firması” sıralamasına bu yıl ilk kez girdi…Taahhüt dışındaki işler dışarıda bırakıldığında Rusya’daki en büyük Türk inşaat firmasının hızlı yükselişini, ortaklardan

  Mehmet Okay anlattı…
  ULUSLARARASI inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) geçtiğimiz Ağustos ayıran sonunda dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhidini açıkladı. Müteahhitlik firmalarının bir yıl önceki performansları ölçü alınarak yapılan sıralamada bu yıl sürpriz bir firma vardı. Türk müteahhitlik firması Ant Yapı listeye ilk kez, üstelik 70’inci sıradan girmeyi başarmıştı. Listedeki Türk firmaları içinde ise Enka (37’nci) ve Gama’nın (66’ncı) ardından en çok iş yapan üçüncü firma olarak görünüyordu.
  Peki nasıl oldu da Ant Yapı sıralamaya birdenbire ve bu kadar yüksek bir basamaktan girebildi? Üstelik inşaat sektöründe krizin iyiden iyiye hissedilmeye başladığı 2008 yılında yaptığı işlerin büyüklüğüyle…

  MESA MESKEN OKULUNDAN MEZUN ORTAKLAR
  Ant Yapı’nın temelleri, inşaat sektörünün mektebi kabul edilen Mesa Mesken firmasında çalışan dört kişinin kahve molalarında yapüğı sohbetlerde almış. Hemen hepsi 10-15 yıl Mesa Mesken’de çalıştıktan sonra kendi ortak şirketlerini kurmaya karar verip ayrılmışlar. Şirketi kurunca, aralarındaki görev paylaşımını yapmak da hayli kolay olmuş. Dört ortağın üçü inşaat mühendisi, birisi ise işletme kökenli olunca inşaat sahaları mühendislere, gerisi işletmeci Mehmet Okay’a kalmış. Okay ve ortakları Hasan Kıymak, Kadir Tokman ve Cengiz Karaduman biraz da şanslarının yardımıyla büyük bir başarıya imza atmışlar.

  Ortaklar, 90’lı yılların başında inşaat malzemesi satarak yola çıkmışlar. Özallı yılların ithalat ve ihracat cazibesi onları da etkisi altına almış ve kendilerini ABD’ye mermer ihraç ederken bulmuşlar. Ardından Rusya pazarım keşfedince malzeme sevkiyatı hızlanmış. İşler büyüdükçe ortaklar kaba inşaat taşeronluğu işleri almaya başlamışlar. Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesiyle kaba inşaat taşeronluğu yapan şirketlere ihtiyaç olunca, Ant Yapı bu kez soluğu Almanya’da almış.

  5 Nisan Kararları ve arkasından yaşanan büyük döviz krizi Ant Yapı’nın işine yaramış. Mehmet Okay o günleri anarken, “1994’teki kriz bizim için büyük bir fırsata dönüştü. Yurt dışına iş yapıyorduk. İki Almanya birleştikten sonra eski Baü Almanya’da, Doğu Almanya’dan gelecek askerlere konut yapılacaktı ve taşeronluk işini biz almıştık. Türkiye’de döviz kurları birden yükselince iyi kazandık. Kazandığımız bu parayla ilk arsamızı alıp inşaata başladık” diyor.

  1999 RUSYA VE 2001 TÜRKİYE KRİZLERİ NASIL ATLATILDI?
  Ardından küçük ölçekli yap-sat işlerini kovalayan şirketin 1998 yılında İstanbul’da yapımına başladığı Hora Evleri, büyük müteahhitliğe giden kilometre taşlarını oluşturmuş. Flora Evleri beklenenin üzerinde ilgi görmüş ve Ant Yapı’nın yaptığı site hemen satılmış. Ancak bu kez 1999’daki Asya krizi Rusya’yı sarsmış. Kriz nedeniyle Rusya’da şartlar o kadar ağırlaşmış ki Türk firmaları birer ikişer Rusya pazarından çekilmek zorunda kalmışlar. Ama Ant Yapı’nın şansı yine yaver gitmiş. Okay, “Rusya pazarından çıkmamalıyız diye düşündüğümüz sırada Kore Büyükelçilik binasının yapım işini aldık Aldığımız bu önemli iş ve butik bir başka proje sayesinde Rusya pazarında ayakta kaldık” diyor.

  Tam Rusya pazarı toparlandı derken bu kez Türkiye’de 2001 krizi patlak vermiş ama bu arada Ant Yapı dünyaca ünlü yatırım şirketi Capital Group ile tanışarak bu krizi de kazasız belasız atlatmış. Sözü Okay’a bırakalım: “Yugoslav bir şirket, Rusya’da Capital Group’tan 5-6 bloklu bir iş almış. Bir arkadaşımız işverenin yapılan işten memnun olmadığını söyledi. ‘Birkaç bloğunu size versin, yapın’ diyordu. Biz işveren konumundaki Capital Group şirketiyle görüşüp işi aldık. Capital Group ile çalışmaya böyle başladık” diyor. Ant Yapı, Capital Grubu ile başka işler de yapmış. Ardından, şirket, Mirax Grubu ile tanışmış ve en prestijli projeleri bu gruptan almış.

  225’LİK LİSTEDE DAHA ÖNCE NEDEN YOKTU?

  Gelelim Ant Yapı’nın 225 şirketlik listede neden bu yıla kadar yer almadığına… Sebep, biraz ironik. Ant Yapı’nın listeye daha önce girmemesinin nedeni, Müteahhitler Birliği’ne üye olmaması…
  Okay şöyle anlatıyor: “ENR listesine verileri, Türkiye Müteahhitler Birliği gönderiyor. Paylaştığı veriler kendi üyelerine ait olanlar. Birlik kamu müteahhitlerinin etkin ve yetkin olduğu bir yapılanma. Biz devletle iş yapmadığımız için daha önce üye olmaya gerek görmedik. Bu listeye girmemizi Rusya’daki işverenlerimiz tavsiye etti. Biz de yaptığımız işleri gönderdik ve listeye girdik. Bir anda olan bir şey değil bu. Verileri iki sene önce göndersek yine girerdik listeye. 2000’lerin başından bugüne aldığımız işin toplam büyüklüğü 3.5 milyar dolar.”

  Ant Yapı son 10 yılda 4 milyon 427 bin metrekare iş almış. Bunun 665 bin metrekaresini yurt içi projeler oluşturuyor. Yurtiçi projeleri ağırlıklı olarak Ant Yapı’nın kendi yatırımları… Şirket ENR sıralamasına 2008 yılında tamamladığı 1.6 milyar dolar bedelindeki, toplamda 1.6 milyon metrekareyi geçen üst yapı işiyle girmiş. “Rusya pazarının üçüncü büyük Türk müteahhidiyiz. Ancak Enka ve Rönesans şirketlerinin yüklendiği işler arasında kendi yatırımları da var. Sadece taahhüt olarak yapılan işe bakarsanız Rusya’da birinci sıradayız “diyor Mehmet Okay.

  İSTANBUL’UN VERGİ REKORTMENLERİNDEN
  Peki hiç mi devletle çalışmamış? Aslında bir kere denemişler. Ant Yapı, Düzce’deki deprem konutlan yapımını alan birkaç müteahhitlik firmasından birisi. Okay, “Diğer müteahhitler tahta kalıpla çalışırken biz işi zamanında yetiştirebilmek için tünel kalıplarını aldık. Zarar ettik ama zamanında yetiştirdik. Teslim tarihi geldiğinde diğer müteahhitler bu iş bu paraya bitmez deyip ek ödenek talep etti. Onlara ödeme yapıldı. Biz ise işi zamanında bitirdiğimiz için beş kuruş alamadık Kamu müteahhitliği dosyasını böyle kapattık” diyor.

  Genelde müteahhitler en çok vergi verenler listelerinde olmadıkları için çok eleştirilir. Ant Yapı, geçen yıl İstanbul’un vergi rekortmenleri sıralamasında 72’nci şirket olmuş. İşin ilginci bu konuma, büyük projelere imza artığı yurt dışı faaliyetleriyle değil, yurt içindeki taahhüt işleriyle girmiş olması… Okay, “İnşaat firmalarının işleri genelde birkaç yıllıktır ve bitince beyan edilir. Yurt dışında yapağınız işler zaten vergi muaf. Herhalde geçen yıl bizden çok iş yapan müteahhit yoktu” diyor gülümseyerek.

  TÜRKİYE’DEKİ İŞLERİ

  Ant Yapı hali hazırda İstanbul Bomonti’de 55 katlı iki kuleden oluşan ve 150 milyon dolara mal olması beklenen bir rezidans projesi yürütüyor. Diğer yandan, şirketin arazi portföyünde Çamlıca Ünalan civarında bulunan bir arsa yer alıyor. Dubaili gayrimenkul şirketi Emaar aynı mevkide büyük bir arazi satın almış. Okay, bu arazide nasıl bir proje yapılacağına dair kararlarını Emaar’in projesine bakarak belirleyeceklerini söylüyor. Ayrıca şirket Ataşehir’de bulunan arazisine bir otel yapmak için düğmeye basmış durumda. Otel’in işletmesi için Radisson Blu oteller zinciriyle anlaşılmış. 204 odalı otelin önümüzdeki yıl teslimi planlanıyor.

  MIRAX TOWER’DA TEMEL ATMA REKORU KIRDILAR

  Moskova’da, 240 ve 340 metrelik iki kuleden oluşan Mirax Tower projesindeki kulelerden birini yapan şirket de Ant Yapı. Şirket bu çalışma sırasında National Geographic kanalının ünlü belgesellerinden Mega Yapılar’a konu olabilecek türde bir temel atma operasyonu yürütmüş. Bu yükseklikteki binaların statik yapıları farklı olduğundan temellerinin donmadan, aralıksız dökülmesi gerekiyormuş. Ant Yapı soğuk terler dökerek bu işin üstesinden gemiş. Okay, “Nisan ayıydı. Orada 39 saatte 10 bin metreküp, diğer bir deyişle 250 konutluk temel attık. Bu süreyle Rusya’nın rekoru bizde, dünyada ise ikinci sıradayız. Rusya’da çalışan ekibimizin tamamını, yani 450 kişiyi şantiyede topladık. 7 beton santrali aralıksız bize çalıştı, devasa bir lojistik operasyonu sonucu uyumadan temel attık” diyor. Bu temel atma operasyonu sırasında sahada yorgunluktan birçok çalışan bayılmış, işin en ilginci, büyük kulenin inşaatını alan Çinli şirketin temeli dondurmadan atamaması olmuş. Firma attığı bütün temeli kırarak yeniden işe koyulmuş. Ant Yapı 240 metrelik kuleyi teslim etmiş durumda, Çinliler ise inşaata hâlâ devam ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here