Ana sayfa Altın Fiyatları Altın fiyatları 1000 doların altına iner mi?

Altın fiyatları 1000 doların altına iner mi?

51
0

Türkiye’nin en büyük altın takı ihracatçısı olan Arpaş Altıncılık, 74 ülkeye 145 milyon dolarlık mücevher satıyor. İç piyasadaki durgunluğa rağmen ihracatta büyümeye devam ettiklerini söyleyen Arpaş Altıncılık CEO’su Fatih Kemahlı, altın fiyatlarlarının daha da düşeceğini söyleyerek “altın fiyatları bin doların atına iner” diyor.

Kapalıçarşı’da kuyumculuk yapan Raşit Hoşgör ve Rıfat Kemahlı tarafından 1982’de kurulan Arpaş Altıncılık, aynı yıl Suudi Arabistan’a altın takı satarak Türkiye’nin bu alandaki ilk ihracatına imza atmış oldu.

İş yaşamındaki performansa karşın, Arpaş yönetim kamuoyu önünde bulunmayı pek tercih etmiyor. Arpaş’ın iki kurucu ailesinden birinin ikinci kuşağını temsil eden, aynı zamanda da şirketin CEO’luğunu yürüten Fatih Kemahlı’ya göre altın fiyatları 2016 yılında 1000 doların altına düşecek.

Şu an küresel altın piyasasında nasıl bir trend var?

Küresel eğilime baktığımızda aslında altın piyasasında, benim diğer sektörlerde gördüğümden çok farklı bir tablo yok. Birçok sektördeki gibi hızlı bir değişim ama yavaş bir gelişim söz konusu. Bu durum 2008 krizinin bize bir hediyesi. 2008 sonrası oluşan tabloya bakacak olursak, ABD ve Avrupa’nın hızlı para basmasıyla oluşan para bolluğu vardı. bu parayla gelişmekte olan ülkelere borç verildi ve tüketim özendirildi. Şimdi bu para geri çekiliyor. Bizim açımızdan gelişmekte olan ülkelerin önemi büyük. Çünkü gerçek altın takı tüketimi büyük çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerde olur. Örneğin Fransa’ya sattığımız ürün, Meksika’ya sattığımızın yanında tabir’i caizse tırnak ucuz kadar kalıyor. Bu yüzden gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik durgunluk bizi doğrudan etkiliyor.

Önümüzdeki dönemde küresel altın piyasasında nasıl bir değişim bekliyorsunuz?

Ben gelecek beş yılda piyasada önemli bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Dünyanın jeopolitik durumuna ve emtia fiyatlarına baktığımızda ise altının düşmeye devam edeceğini söyleyebilirim. Buna göre, altın fiyatları 1000 doların altını çok rahat görmüş olacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here