Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yurtdışında üreten niye teşvik alamıyor?
03 Mart 2015 Salı 16:39

Yurtdışında üreten niye teşvik alamıyor?

Arkan Saat firmasının sahibi Serdar Arıkan, hiçbir teşvikten yararlanamamaktan şikayet ederken "Teşvik sistemi bu üretim modelini de içermeli" dedi.

Dünyaca ünlü saat markası Quantum'u satın alan Arkan Saat, kendi yarattığı Wainer markasıyla da İsviçre'de üretim yapıyor. Firma İsviçre ve Hong Kong'da ürettirdiği saatleri Türkiye'den 34 ülkeye ihraç ediyor. Serdar Arıkan, hiçbir teşvikten yararlanamamaktan şikayet ederken "Teşvik sistemi bu üretim modelini de içermeli" dedi.

Kolunda Quantum saat olan pek çok insan bu markanın bir Türk firmaya ait olduğunu bilmiyordur. İsviçre’de üretilen Wainer’in de bir Türk markası olduğunu çok az kişi bilir. Oysa bugün Arıkan Saat, 8 markası ile tasarımını yaptığı saatleri İsviçre ve Hong Kong’da ürettiriyor ve bu saatleri Türkiye’den 34 ülkeye ihraç ediyor. Arıkan Saat Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Arıkan, bir dünya markası olma hedefiyle hareket ettiklerini ancak fuar yardımı dahil hiçbir teşvikten faydalanamadıklarını söyledi. Arıkan, “Turkey logosu sadece Türkiye’de üretilen ürünlere veriliyor. Biz ise Türkiye’de değil yurtdışında üretim yaptığımız için fuar desteği dahil hiçbir destekten yararlanamıyoruz. Hangi İtalyan marka İtalya’da üretim yapıyor artık? Dünyada üretim modelleri değişti. Saatte de İsviçre ya da Uzakdoğu’da üretim yapmak durumundasınız. Biz de öyle yapıyoruz, global bir Türk markası olma yolundayız ancak teşvik alamıyoruz” dedi. 

Arıkan 2014’te yaklaşık 380 bin adet saat sattı. Bunun yüzde 28’i ihracat. Arıkan, bir önceki yıl üretimin yüzde 10’u ihracatken bir yılda bu oranın yüzde 25’i aştığını, 2015 yılında ise ihracatın ciro içindeki oranının yüzde 35’leri bulacağını ifade etti ve ekledi: “Rusya, Libya ve Irak pazarındaki sorunlara rağmen bu artışı yakaladık. Yeni pazarlarla büyüdük. Globalleştikçe maliyetler düşüyor, daha uygun fiyatla pazarımızı büyütüyoruz.” 

Arıkan’ın ürettirdiği saatlerin tasarımı Türkiye’de yapılıyor. Tasarım tamamlandıktan sonra yurtdışında üretim yapılacak fabrikalardaki teknik çizim uzmanları devreye giriyor ve 1 yılı bulan bu süreç sonunda saatler üretiliyor.

Dünya Gazetesi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA