Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yerel medya büyür mü?
23 Mayıs 2015 Cumartesi 16:03

Yerel medya büyür mü?

Türkiye'de geçen yıl reklamverenler 6 milyar TL'ye yakın medya yatırımı gerçekleştirdi.

Türkiye'de geçen yıl reklamverenler 6 milyar TL'ye yakın medya yatırımı gerçekleştirdi. Bu yatırımın yüzde 51'ü televizyona, yüzde 19.9'u internete, yüzde 18.8'i ise basına yapıldı. Bu yatırımların hangi mecralara yapılacağı kararı çoğunlukla reklamverenin bütçesini yöneten medya ajansları tarafından veriliyor. Reklamverenin medya bütçesinin efektif kullanımından ve doğru mecra karması planlamaktan bu ajanslar sorumlu oluyor. Medya satın alma ajansları strateji aşamasında belirlenen mecraların hedef kitle bazında hangi dönemde, hangi yoğunlukta, hangi ulaşım maliyetiyle ve hangi satın alma avantajlarıyla var olacağını belirliyor.

Gazete ve dergilerin etkinlikleri yüksek olduğu halde dijitalleşmede geç kaldıkları için medya yatırımlarındaki paylarının küçüldüğünü söyleyen Speed Medya'nın sahibi Ahmet Akyol, bu mecralarda ilk dijitalleşmeyi başaranların rekabette öne çıkacağının altını çiziyor.

Gazete ve dergilerin etkinlikleri yüksek olduğu halde dijitalleşmede geç kaldıkları için medya yatırımlarındaki paylarının küçüldüğünü söyleyen Speed Medya'nın sahibi Ahmet Akyol, bu mecralarda ilk dijitalleşmeyi başaranların rekabette öne çıkacacağının altını çiziyor.

Dijitalin hızlı büyüdüğünü ve bu büyümenin süreceğini ifade eden Akyol, diğer mecralar için geleceğe yönelik beklentilerini ise şu sözlerle anlatıyor;

"Yerel medyanın özellikle radyo ve açıkhava mecralarında büyümesini bekliyorum. Servis sağlayıcılar hizmeti belli standarda getirilirse önleri çok açık olacak. Açıkhava özellikle İstanbul'da yapılması beklenen Dijital Led ihalesiyle birlikte bu mecrada ciddi bir büyüme bekliyorum. Sinema mecrası da profesyonel yapıların kurulmasıyla gelişme gösterecektir. Medya yatırımlarından alınan paya bakacak olursak da televizyonun her zaman Türkiye'de ilk sırada olacağını düşünüyorum"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA