Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Yatırımcı altına geri döndü, bu trend devam edecek’
06 Mart 2015 Cuma 13:35

'Yatırımcı altına geri döndü, bu trend devam edecek’

Düşük faiz ortamının altın tutmayı destekleyebileceğini söyleyen Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, altının 1100-1400 bandında hareket ettiğini ifade etti.

Düşük faiz ortamının altın tutmayı destekleyebileceğini söyleyen Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, altının 1100-1400 bandında hareket ettiğini ifade etti.

Saxo Bank Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, yatırımcıların 2015 yılının başında altına dönmeye başladıklarını ifade etti. “Altın, en nihayetinde, 2011’deki en yüksek noktasına yeniden erişebilir, çünkü altın eskiden beri genel fiyat artışlarına ayak uydurmuştur” diyen Hansen’e göre, ancak şu aşamada içinde bulunulan yüksek enfl asyon ortamı göz önüne alındığında bu birkaç sene sonra gerçekleşecek bir senaryo olabilir. Hansen, “Yatırımcılar 2015’in başında altına dönmeye başladılar ve bu trendin devam etmesini olası görüyoruz. ABD’deki sıkılaşma ile birlikte ortaya çıkan durum ters rüzgârlar yaratsa da başka yerlerdeki çok düşük faiz ortamı altın tutmayı, fırsat maliyetinin diğer varlıklara nazaran nispeten daha düşük olduğu da varsayılırsa, pekâlâ destekleyebilir” diye konuştu. 

1150’nin altındaki zayıflama alış fırsatı 

Ole Hansen, altının çok düşük faiz ortamından ve ABD Merkez Bankası FED’in faiz oranlarını daha önceden beklenildiği kadar hızlı artırmamasından kaynaklı destek bulabileceğine dile getirdi. Altının şu anda oldukça geniş 1100 ila 1400 bandında takıldığını kaydeden Hansen, “2014 konsolidasyon yılıydı ve fiyatlar 1200 civarında yani başladıkları yerde sonlandı. 2015 yılsonu fiyatı 1300’e yakın gerçekleşir diye tahmin ediyorum” diye konuştu. Hansen, euro bazında muhtemel yükselişlere dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti. Altının son dönemlerde baş döndürücü bir yatırım aracı olduğunu dile getiren Hansen, “Altının onsu 1200 dolar seviyesine oturdu. İlk önce dolar yükselirken altın düşüyordu, sonrasında her ikisinde de artış başladı. Altının onsu 1200 doların altında olduğu zaman satma değil yavaş yavaş alma dönemi olduğunu düşünüyorum. 1150 dolar civarı alım bölgesi olarak gözüküyor. Muhtemel düşüşlerde ise kritik destek bölgesi ise 1070-1090 aralığı” ifadelerini kullandı. 

Gümüşle ilgili öngörülerini de paylaşan Hansen, “Gümüş daha çok kazandıracak, altından çıkılıp ve gümüş alınabilir. Altına yönelik iştah var, arz var ama arzın da belirli bir fiyatı var” diye konuştu. Global anlamda kahve stoklarında şişme olduğunu, hububat fiyatlarının ise yüzde 20 azaldığını belirten Hansen, pamuk stoklarında da ilk defa düşüş beklendiğini söyledi. 

Petrol fiyatları 60 dolar civarında seyredecek 

Brent petrolün en taban seviyeye vurduğunu; 2015’in ikinci yarısında talebin artması ve şu anki arz bolluğunun kaybolmaya başlamasıyla beraber yükselmeden önce bir müddet 60 dolar civarında seyredeceğini tahmin eden Hansen, “Son 4 yılda politik risklere alıştık ve piyasalarda çok ciddi dalgalanmalar oldu. Artık karşımızda bir savaş var, birçok komplo teorisi var. Ülkeler arasında husumet olduğunu biliyoruz. ABD eskiye göre daha fazla enerji üretimi yapıyor, dünya çapında talep de azaldı. Şu anda da dünyada arz fazlası var. OPEC ülkeleri de üretimi düşürmeyecek” dedi. Hansen, 2020 yılında petrol fiyatlarının varil başına 90-100 dolar seviyesine yükselebileceğini belirterek, ham petrol fiyatlarında geçen yıldan beri görülen radikal düşüşün 2015 yılının ikinci yarısında tüketici hissiyatı ve büyüme üzerinde olumlu etkisinin görülmeye başlanacağını kaydetti. Hansen, “Hem bundan hem de arzın azalmasından dolayı yılsonunda petrol fiyatlarında göreceli olarak güçlü bir bitiş görmeliyiz” diye konuştu.

Kakao en yüksek kazancı gerçekleştirdi

Ole Hansen, “Kakao, şubat ayında, Fildişi Sahili ve Gana ile ilgili arz kaygılarından olumlu etkilenen fiyatı sayesinde 2011’den bu yana izlenen en yüksek aylık kazancını getirdi” diye konuştu. Öte yandan, Brezilya’da bol yağışı takiben iyileşen tarım koşullarının üretim beklentilerini yukarı taşıması ile kahve ve şekerde tam tersi bir durum yaşandığını dile getiren Hansen, “Bu durumdan ve son zamanlardaki düşüşten sonra Brezilya reel kahvesi son bir senenin en düşük seviyesine gerilerken, şeker 2010 Mayıs’ından bu yana en düşük seviyeye indi” diye konuştu.

JÜLİDE YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR 
DÜNYA GAZETESİ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA