Browsing Tag

Özel Araç Üretimi

dizaynvip
Ekonomi,

DizaynVIP Çinli Zenginlere Lüks Araç Satacak

Kişiye özel araç üretimi gerçekleştiren ve pek çok ülkeye satış gerçekleştiren DizaynVIP Çinli zenginleri hedefleyerek Çin’de bir montaj tesisi kurma kararı aldı. Yurtdışında organize olmak ve yurtdışı satışlarını arttırmak isteyen şirket Rusya, Katar, Kamboçya ve Malezya gibi ülkelerde de işler yapıyor.

Otomobilden otobüse, tekneden helikoptere kadar birçok alanda kişiye özel lüks araç dönüşümü yapan DizaynVIP’in sahibi Erbakan Malkoç, gözünü 100 milyonun üzerinde zenginin olduğu Çin pazarına dikti. Çin’de bir ortakla montaj tesisi kuran girişimci Türkiye’de üretimini yaptığı ürünleri bu ülkede birleştirip tüm dünyaya satmaya hazırlanıyor. DizaynVIP, 2020 yılında bu şekilde 950 araç ihraç edip 80 milyon dolarlık gelir elde etmeyi hedefliyor.

DizaynVİP 1 Milyon Çinli Zengini Hedefliyor

DizaynVIP’in kurucusu Erbakan Malkoç, geliştirdikleri modelle daha fazla üretim yapabilir konuma geldiklerini söylüyor. Şirket, bu sayede gözlerini yeni pazarlara çevirmiş durumda. Malkoç, dünyadaki en zengin yüzde 10’luk kesime 100 milyon Çinlinin girdiğini ve bu ülkede lüks pazarının giderek büyüdüğünü ifade ediyor. Bu çerçevede Çinliler lüks vip araçları tercih etmeye başladı. Malkoç, “Otomobil sektöründe teknoloji kısmında farklılık yaratıyoruz. Araçların yakıt tüketimi ya da görselliğinden ziyade sunduğumuz teknolojik imkanlar bizi öne geçiriyor” diyor. Türkiye’de üretilip Çin’e tamamlanmadan giden ürünler sayesinde şirket ciddi bir vergi avantajı sağlıyor. Çinli ortakla kurulan 30 bin metrekarelik tesiste 300 kişi çalışıyor. Şu anda toplam 3 bin 600 parça tasarlayan şirket, cıvatadan koltuk süngerine, çipten kabloya kadar pek çok farklı ürün üretiyor. Bütün teknolojiler Avcılar’daki DizaynVIP ekibi tarafından geliştiriliyor. Araçlardaki deri ve mobilya gibi materyallerin hepsi de yerli üretim ve DizaynVIP için özel üretiliyor.

Birçok Farklı Ülkede İş Yapacak

DizaynVIP’in ihracat konusundaki çalışmaları önümüzdeki dönemde de devam edecek. Rusya’da distribütörlük kuran şirket, Malezya, Kamboçya, Katar gibi ülkelerde ise Çin’deki gibi bir üretim modeli kurmayı planlıyor. Böylelikle dünyaya marka ihraç edebileceklerini söyleyen Erbakan Malkoç, “DizaynVIP olarak bugün kilogram başına 300 dolarlık ihracat yapıyoruz” diyor.