Browsing Tag

Bisiklet Üretimi

bisiklet
Ekonomi,

Bisiklet Üretimi Motorlu Araç Üretimini Solladı

Tüm dünya çapında bisiklet satışları her geçen yıl daha da artıyor. Birkaç yıl içinde bisiklet üretiminin motorlu taşıt üretimi sayısını geçeceği düşünülüyor. Bisiklet kullanımı arttıkça insanlar daha sağlıklı, doğa daha yeşil olacak. İşte dünyada bisikletlere dair bazı bilgiler…

Dünya bisiklet piyasası 70 milyar doları geçiyor. 2017’de 150 milyon bisiklet satıldı. Avrupa Birliği içinde Hollanda’yı bisiklet pazarının lideri olarak düşünebilirsiniz. Oysa Hollandalılar, kullanımda ve üretimde İtalya, Almanya, Polonya ve Bulgaristan’ın ardından 5. sırada yer alıyor. Ama nüfusa oranlarsınız, en büyük pay Hollanda‘ya aittir. Küresel olarak Çin, dünyada satılan bisikletlerin yüzde 40’ını üretir.

Motorlu Araçlarla Bir Tutuluyordu

1968 yılında Birleşmiş Milletler’e bağlı Viyana Konvansiyonu, bisikleti diğer motorlu araçlarla bir tuttu. Güvenlik önlemleri aldıkları takdirde operatörler, bisikletlerini kamuya açık alanlarda kullanabilirlerdi. Bisikletlerin kötü yol şartlarında kullanılması ceza gerektirecek bir trafik ihlaliydi ve o zamanlar dağ bisikletleri yoktu.

Hırvat asıllı Avustralyalı felsefeci Ivan Illich bisikletin çevreci ve sağlıklı bir araç olduğunu, dolayısıyla motorlu araç kullanımının kısıtlanması gerektiğini savunan ilk bilim insanıydı.

1890’larda bisiklet, kadınlar için özgürlük sembolü oldu. Spor yapıyorlar, sağlıklı kalıyorlar ve iyimserliklerini arttırıyorlardı. Bunu 1895’te eğitimci, reformcu kadın hakları savunucusu Frances Willard’ın kaleme aldığı “Bisiklete Binmeyi Nasıl Öğrendim” isimli kitaptan anlıyoruz.

Sessiz ve Sağlıklı Araçlar

Bisikletin sessiz bir araç olması aynı zamanda bir dezavantajdır. Araçta, yayaları, diğer araçları ve bisikletleri uyaracak bir zil sesi olmak zorundadır. Bisiklet kullanırken kask takmak bütün dünyada tartışma konusudur. Taraftarları, düşüp yaralanmalarda kafayı travmadan koruduğunu savunurken muhalifleri, kasın, bisikleti tehlikeli ve hantal bir araç olarak gösterdiğini savunmaktadır.

Bisikletler hırsızların gözde aracıdır. Çalması ve tekrar satması kolaydır. Dünyada en çok çalınan araçtır. Pek çok kimse, seri numarası olmasına rağmen bu numarayı kaydetmediğinden bisikletinin çalındığını polise rapor bile edemez.

Uganda, Tanzanya ve Sri Lanka’da yüzlerce hane halkı arasında yapılan bir araştırmada, bisikletin yoksul ailelerin gelirlerini yüzde 35 oranında arttırdığı anlaşıldı.