parabolik sar
Borsa,

Parabolic SAR nedir ve ayarları nasıl yapılır?

Parabolic SAR nedir? Parabolic SAR ayarlarını nasıl yaparım?

Parabolic SAR nedir?

Parabolik SAR trendi takip eden ve fiyat kanalındaki geri dönüşe karar veren bir göstergedir. SAR İngilizcede dur ve geri dön (stop and reverse) demektir.  Görsel olarak fiyat grafiğinin ya üstünde ya da altındaki bir dizi nokta şeklinde oluşur.

Parabolic SAR ayarlarını nasıl yaparım?

Öncelikle Japon mum çubuk grafiğine geçiş yapın. Dönemi ve gösterge noktalarının rengini seçebilirsiniz. Dönem için standart değer olan 0.02’yi bırakmanızı tavsiye ederiz. Bunu arttırırsanız gösterge daha çok sinyal üretir ancak doğrulukları azalır. Azaltırsanız sinyaller daha az sayıda çıkar ancak doğrulukları artar. Göstergenin süresi ne kadar uzarsa sona erme süresi o kadar fazla olmalıdır.

Parabolik SAR noktaları grafikten ne kadar uzaksa trend o kadar istikrarlıdır. Noktalar ne kadar yakınsa trendin geri dönüş olasılığı o kadar fazladır. Parabolik SAR sadece trend güçlüyse doğru sinyaller üretir.

en çok kazanan avukatlar
Şirketler,

Türkiye’nin en çok para kazanan avukatları

Avukatlar yılda ortalama 4.6 milyon TL gelirle, en çok kazanan meslek grupları sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Tanınmış Avukat Ahmed Pekin’in günlük kazancı 83 bin TL’yi buluyor.

Avukatlar yılda ortalama 4.6 milyon TL gelirle, en çok kazanan meslek grupları sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Tanınmış Avukat Ahmed Pekin’in günlük kazancı 83 bin TL’yi buluyor.

Halk arasında “İyi avukat adamı ipten alır” diye bir söz vardır. Başarılı davalara imza atan avukatlar ödedikleri vergi rakamları ile bunu kanıtlıyorlar. Her yıl açıklanan vergi rekortmenleri listelerinde ünlü iş insanları arasında onların da adı geçiyor. Listede ilk sırada yer alan Pekin&Pekin’in Kurucusu Ahmed Pekin bu duruma en iyi örnek. Pekin 20 yıldır vergi rekortmenleri arasında. Suna Kıraç’ın, Öner Koç’un yer aldığı ilk 10 vergi rekortmenleri listesinde Aydın Doğan’dan sonra geliyor.

“En çok kazanan 50 avukat”araştırmasından çıkan sonuçlara göre, listede yer alan avukatların yıllık ortalama kazancı 4,6 milyon TL, aylık kazançları ise ortalama 385 bin TL. 

En çok kazanan uzmanlık alanlarına baktığımızda ticari davalar ve özellikle şirket satın alma e birleşme sözleşmeleri ilk sırada yer alıyor.

Şehirler bazında baktığımızda ise ilk dokuzda İstanbul varken, 10’uncu sırada İzmir’in oluyor. Bursa ve Ankara’da öne çıkan şehirler arasında.

Günlük kazancı 83 bin TL

2013 rakamlarına göre Ahmed Pekin’in ödediği vergi yaklaşık 9 milyon TL. Gelirlerin yüzde 25’inin vergi olarak alındığı düşünülürse Pekin yılda 25 milyon TL kazanıyor. Aylık olarak bakıldığında Pekin’in geliri 2 milyon TL’yi geçiyor. Günlük geliri 83 bin TL’ye denk geliyor. 

İkinci sırada ise Esin Avukatlık Ortaklığı Kurucusu İsmail Esin yer alıyor. Esin, 20 milyon dolar ciro ile yerli ve yabancı girişimcilerin nabzını tutuyor. Esin, en son Abraaj – Hepsiburada.com, Ideal Standart Ece Banyı, Carlyle – Medical Park, Zomato – Mekanist birleşmesi gibi çok önemli şirket evliliğinin hukuki danışmanlığı üstlendi. 

Üçüncü sırada yıllık 13 milyon TL kazancı ile Ahmet Kurutluoğlu yer alıyor. 1981 yılında Doğuş Grubu’na katılan Kurutoğlu, halen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve grubun Baş Hukuk Müşaviri olarak görevlerini sürdürüyor.

Ticari davalar kazandırıyor

Boşanma, ceza, adli davalar… Listede yer alan avukatların büyük çoğunluğunun bu üç hukuk alanı dışında; ticari hukuk ile ilgileniyor olması bir tesadüf değil, zira avukatlıkta en çok para kazandıran alan şirketlerle ilgili. Listenin altıncı sırasında yer alan Avukat Hakan Yazıcı da bu sonucu doğruluyor: “Avukatlıkta en çok kazanç büyük tutarlı uyuşmazlıklardan geliyor. Bu uyuşmazlıklarda yüzde üzerinden vekalet ücreti alındığı için tek bir dava belki onlarca şirket birleşme ve satın alma işleminde alabileceğiniz ücreti alabiliyorsunuz. Ancak bu tür davalat çok az sayıda ve neticelenmeleri çok uzun sürüyor. Oysa iyi bir şirket birleşme ve sayın alma avukatı iseniz, bu işlemlerden pek çoğunu yaparak çok iyi para kazabiliyorsunuz. Hem şirket birleşme ve sayın almaları hem de yapılandırılmış finans ve proje finansmanı işlemlerinde avukatın katma değeri çok yüksek oluyor e bu tür işlemleri iyi yapabilen avukatların sayısı gerçekten az. Tabii o zaman bu işler için alınan ücret de anlamlı oluyor ve bu işlemlerden pek çoğunu yapabildiğiniz zaman iyi para kazanabiliyorsunuz”

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK KAZANAN 50 AVUKATI

Türkiye’nin en çok kazanan avukatları sırasıyla Ahmed Pekin, İsmail Esin, Ahmet Kurutluoğlu, Cüneyt Yüksel, Murat Karkın, Hakan Yazıcı, Ali Can Verdi, Serdar Paksoy, Fatoş Kılıç Bıçakcıoğlu, Hasan Bumin Anal, Murat Yaşar Doğan, Salih Tunç Lokmenhekim, Gönenç Gürkaynak, Erim Bener, Ufuk Karhan, Mehmet Ali Çığa, Münci İnci, Hasan Çıkrıkçıoğlu, Erol Kılıkçıer, Cenk Murat Ersözlü, Mehmet Gün, Mustafa Kemal Turan, Mustafa Cerrahoğlu, Nur Musa Ergin, Muhammet Aksan, Nizamettin Bulut, Baran Umut Baycan, Ümit Akın, Serdar Tolga Aras, Fadime Eda Baysal, Murat Yazıcı, Mesut Yıldız, Hasan Uşen, Cavit Öztürk, Mustafa Karaman, Atilla Kağan Duraklıoğlu, İbrahim Hilmi Barlas, Bora Terzioğlu, Mehmet Ali Akgül, Halil İbrahim Koç, Tahir Kasaroğlu, Mustafa Semiz, Mehmet Gedikbaş, Nurcan Çaygür, Osman Orhan, Ali Fuat Ceyhun, Mehmet Ermiş, Bahadır Kalaycı ve Adem Güney.

türkiye'nin en çok para kazanan avukatları listesi

En çok kazanan avukatın sırları

Ahmet Pekin yılda 25 milyon TL kazanıyor. Ticari hukuk alanında uzman bir isim. Özellikle şirket birleşme ve satın almalarında onsuz bir masa düşünülemiyor. “Avukatlığın maddi ve manevi tatmini yüksek” diyen Pekin’e göre avukatlık aynı zamanda çok tehlikeli bir meslek. Asla hata yapma lüksünüz yok.

avukat ahmet pekin

“Ben para kazanmak için avukat olmadım. Para kazanmak benim için amaç değil araç oldu. Para kazanmak için avukat olursanız başarılı olamazsınız. Ben bu işe başladığımda paralar paçamdan akmıyordu. Ay sonunu zor getiriyordum”. Bu sözler ünlü Avukat Ahmed Pekin’e ait. Pekin 2013’te ödediği 9 milyon TL vergi ile “Türkiye’nin en çok kazanan 50 avukatı” içinde ilk sırada yer alıyor. Üstelik bu rakam ona en zengin iş insanları arasında da yer kazandırıyor. Yıllık kazancı 25 milyon TL. Ticari hukuk alanında uzman bir isim. Özellikle şirket birleşme ve satın alma sözleşmelerinde onsuz bir masa düşünülemiyor. 1984 yılında İstanbul’da hukuk macerası başlayan Pekin 30 yıldır kurumsal bir şirket oluşturmak için çalışıyor. Pekin&Pekin Hukuk Bürosu’nda 50’den fazla avukat çalışıyor. Önemli sözleşmelerde ve hayati davalarda onun imzası var. Pekin’e göre, avukatlığın maddi ve manevi tatmini yüksek olsa da çok tehlikeli bir meslek. Asla hata yapma lüksünüz yok.

Vergi listesinde isminiz ilk sıralarda geçiyor. Bunun nedeni olarak neler söylersiniz? Avukatlar çok mu kazanıyor?

Türkiye’de 85 bin avukat var. Hepsinin çok para kazanması mümkün değil. Ama bunların içinde tabiki çok başarılı olanlar var ve onlar da verdikleri hukiki hizmetin karşılığını alıyorlar.

85 bin avukat var diyorsunuz ama adı ilk sırada yazan sizsiniz. Neden diğerleri değil de siz? Bu başarının altında hangi etkenler var?

Ben para kazanmak için avukat olmadım. Para kazanmak benim için amaç değil araç oldu her zaman. Benim için öncelik, mesleğimi en iyi şekilde yapmak. Para kazanmak için avukat olursanız başarılı olamazsınız. Ben bu işe başladığımda paralar paçamdan akmıyordu. Ay sonunu zor getiriyordum. Buna rağmen kendi uzmanlık alanım olarak gördüğüm ticaret hukuku, iş hukuku dışında herhangi bir dava kabul etmedim. Boşanma davası kabul etmedim. Bu işin ilk kuralı uzmanlaşmadır.

Avukatlığın bıçak sırtı noktaları nelerdir?

Bizim mesleğimiz aynı zamanda tehlikelidir. Doktor hastaya doğru müdahaleyi yapmazsa hasta ölür ve iş orada biter. Ama bizde öyle değil. Hata yaparsanız, temsil ettiğiniz insan her gün ölür. Çünkü o kararı düzeltmeniz artık mümkün değildir. Kendi kendinize bunun muhasebesini yaptığınızda huzurunuz kalmaz. Bu meslek insanı vezir de eder rezil de.

Başarınızda payı olan davalardan birkaç örnek verebilir misiniz?

1987-88 yılında başlayan Kemal Horzum davası benim dönüm noktalarımdan biridir. Ben davayı 1991 yılında devraldım. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal davanın takipçisiydi. Karmaşık ve zorlu bir davaydı. Bir sebeple dava bana geldi. Ben asla bir davanın ortasından girmem, bu benim prensibimdir. İsterlerse bana dünyayı versinler ama yine de kabul etmem. Çünkü temelinden itibaren inşaatı siz kurmazsanız o binanın çökme ihtimali yüksektir. Ama dava o kadar zorluyduki, açıkçası kendimi denemek istedim. Kendimle yarışmak istedim. Nihayetinde davayı biz kazandık. Kemal Horzum zimmet davasında en üst ceza ile yargılandı. O zaman bu dava TRT’de canlı yayınlanıyordu. Herkes beni orada izledi. Benim de ünlenmem bu dava ile oldu.

Neden ticaret hukukunu seçtiniz?

Çünkü hukukta en grift, en karmaşık alanlardan biri. Boşanmada ya da diğer alanlarda böyle değil. Ticaret hukukunda alan çok geniş. Eğer alan genişse öğrenilecek çok şey var demektir.

Şirket satın alma ve birleşmelerinde şu sıralar bir hareketlilik var mı?

Şu anda bir hareketlilik yok. Bunun sebebi seçim dönemi. Yabancı yatırımcı seçim sonuçlarını bekliyor. Yabancıları Türkiye’de yatırım yapmaya teşvik eden iki unsur vardır: Ekonomik ve siyasi istikrar. Koalisyon hükümeti kurulunca yatırımcılar bu iki istikrarın gerçekleşip gerçekleşmediğine bakacaklar. Eğer gerçekleşti ise yatırımlar yeniden başlayacak. Yabancıların gözünden koalisyon hükümeti çok daha olumlu karşılanıyor. Çünkü büyük çoğunluğu kapsayacak. Uzlaşma ortamı oluşacak. Şu anda durgun olan piyasa da böylelikle canlanacak.

Şirket birleşme/devralma sözleşmelerinde hangi hususlara dikkat etmek gerekir? Riskleri nelerdir?

Bu sözleşmeler avukatlara çok fazla sorumluluk getirir. Hata yapma şansınız yoktur. Eğer bir hata yaparsanız bunun bedelini iki şekilde ödersiniz. İlki, yaptığınız hatanın karşılığında müvekkilinizin bir zararı doğduysa onu ödersiniz. İkincisi ise bütün kariyeriniz biter. Bu paradan çok daha değerlidir. Bin tane başarılı iş yapın ama bir tanesinde hata yapın bir daha kendinizi asla toplayamazsınız. Benim meşhur bir söylemim vardır: “Ben Kuzey Kutbu’nda bir hata yapayım, bana orada avukatlık yaptırmazlar”.

Bir avukat olarak sizi buraya getiren elbette mesleki üstünlüklerinizdir. Ancak ticari yetenekler de gerekmez mi? İkisi arasında nasıl bir yönetim var?

Ben mesleğe İzmir’de başladım. 1984 yılında İstanbul’a taşındım. Çünkü İzmir’de ufkumu geliştireceğime inanmadım. Ve o tarihten itibaren tek başına avukatlığın da yapılamayacağını anladım. Çünkü bir insanın 24 saati bu kadar işi bitirmesi için yetmez. Ben de o tarihten itibaren hem insana hem teknolojiye yatırım yapmaya başladım. Ve bunun sonunda kurumsallaşmaya başladık. 2008 sonunda 23 yılda bu avukatlık bürosunu bir kurum haline getirdim. Burası şimdi bir makine gibi çalışıyor. 24 saat 365 gün açıktır. Aşağıdaki kapı hiçbir zaman kilitlenmez. Biz yurtdışı ile çalışıyoruz. Dünyanın her yerinden müvekkilimiz var. Onların ihtiyaçlarına her an cevap verebilmeliyiz. Aksi düşünülemez.

BAŞARININ İKİ SIRRI

UZMANLAŞMA: Bu işin ilk kuralı uzmanlaşmadır. Hukuk çok derin bir bilim, hepsini bir anda bilemezsiniz. Bir yerde boşanma, bir yerde arazi ihtilafına bakamazsınız. Her şeyi bilemezsiniz. Ama alanı daraltırsanız bilginiz uzmanlığa doğru gider.

İLKELİ OLMA: Bu işte ilkeli olmak önemli. Ben asla bir davanın ortasından girmem, bu benim prensibimdir. İsterlerse bana dünyayı versinler ama yine de kabul etmem. Çünkü temelinden itibaren inşaatı siz kurmazsanız, o binanın çökme ihtimali yüksektir.

Esra Kızıltan / Turkishtime

bulgaristan tarım ürünleri ithalatı ve ihracatı
İthalat & İhracat, Sektörler,

Türkiye İle Bulgaristan arasındaki tarım ürünleri ticareti

no comment

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Bulgar mevkidaşı Tzvetan Dimitrov ve iki ülke bakanlık yetkilileriyle bir araya geldi.

Daniş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birkaç ay önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Bulgaristan’a bir ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Ziyarette, iki bakanın da bazı konularda mutabık kaldığını aktaran Daniş, “Şimdi onun bir uzantısı olan toplantıyı burada yapacağız. Tarımsal ve hayvansal anlamdaki ticareti nasıl geliştirebiliriz, nasıl kolaylaştırabiliriz onları konuşacağız. Bazı yaşadığımız teknik problemler varsa bunları nasıl aşabiliriz ve iki komşu olarak ticaret hacmimizi nasıl artırabiliriz toplantısı yapıyoruz.” diye konuştu.

Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakan Yardımcısı Dimitrov da bir yıldır görüştüklerini ve konuları kendi aralarında değerlendirdiklerini dile getirerek, sağlanan diyalog ve görüşme için Bakanlık çalışanlarına teşekkür etti. Açıklamaların ardından Daniş, Dimitrov ve bakanlık yetkilileri, Edirne Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

bulgaristan süt ürünleri üreticileri
Sektörler,

Bulgaristan’da faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri üreticileri

no comment

Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormanlar Bakanlığı’nın verilerine göre, Bulgaristan’nın ilk 25 süt ve süt üreticisi şirketler piyasanın yüzde 67,6’sına hakim.

Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormanlar Bakanlığı’nın verilerine göre, 2016 yılında ülkede faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri üreticisi 213 şirket 544 milyon litre süt işlemiş bulunuyor. Ülkedeki süt ürünleri üretiminde kullanılan süt:

 • İnek sütü: % 93,6;
 • Koyun sütü: % 4;
 • Keçi sütü: % 1,9;
 • Manda sütü: 0,5.

Bulgaristan’daki ilk 10 süt ve süt ürünleri üretici şirketler:

Üretici         

Satış gelirleri (bin leva)

Değişim

2016/2015

2016

2015

Obedinena Mleçna Kompaniya

73 885

71 789

% 2,92

Tirbul

56 390

60 740

– % 7,16
Dimitar Majarov – 2

42 071

36 726

% 14,55

Schreiber Foods Bulgaria

35 439

37 942

– %6,6
Meggle Bulgaria

31 734

41 228

– % 23,03
Em Jey Deriz

22 419

20 063

11,74

Elvi

20 318

17 423

16,62

BCC Handel

19 283

19 396

– 0,58
Makler – Commerce

19 067

18 458

3,30

Mandıra – Riltsi

17 482

19 159

– 8,75

Not: Dondurma üretimi hariç

Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormanlar Bakanlığı’nın Bulgaristan süt ve süt ürünleri raporu

lavazza kahvesi bulgaristan
Sektörler,

Bulgaristan kahve sektörü yüzde 7 büyüdü

no comment

Bulgaristan’da kahve sektörü 2017’de yıllık bazda yüzde 7,1 artış yaşadı ve 209 milyon levaya ulaştı.

Lavazza’nın Doğu Avrupa Pazarlama Müdürü Paola Autiero, Bulgaristan’ın perakende kahve piyasasının 2017 yılında yıllık bazda % 7,1 artış yaşadığını ve 209,3 milyon levaya ulaştığını açıkladı. Paola Autiero 2017’de satılan kahve miktarlarının da yıllık bazda % 2,9 artış yaşadığını ve 10,37 milyon kilograma ulaştığını aktardı.

Bulgaristan’daki kahve tüketimi için yaptığı önemli tespitler:

 • Bulgarların % 95’i kahve tüketiyor;
 • Kişi başına yıllık ortalama kahve tüketimi: 3,3 kilogram;
 • Günlük ortalama kahve tüketimi: 2,2 bardak;
 • En fazla tercih edilen kahve çeşitleri (sırasıyla):
 1. Espresso;
 2. Küçük boy kahve;
 3. Büyük boy kahve (sütlü);
 4. Anlık kahve;
 5. Cappuccino.

Paola Autiero, Bulgaristan’da kahvenin en fazla tüketildiği yerlerin ofisler olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: www.capital.bg

işyeri açmak isteyen esnafa büyük kolaylık
İş Kurmak,

İşyeri açmak isteyen esnafa büyük kolaylık

no comment

İşyeri açmak isteyen Esnaf ve sanatkâr artık 6 gün içinde işyeri açma ruhsatı alabilecek. İnternet üzerinden işleyecek PERBİS ile plansız ve verimsiz yatırımların önüne geçilecek..

Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) adı verilen uygulama ile 317 belgeyi 37 günde toplayan, ortalama 12 bin lira harcayan esnaf ve sanatkâr, tek noktadan başvuru yapacak. İşyeri açmak isteyen esnaf ve sanatkâr 6 gün içinde iş yeri açma ruhsatı alacak. İnternet üzerinden işleyecek PERBİS ile plansız ve verimsiz yatırımların önüne geçilecek.

İŞYERİ AÇMAK İSTEYEN ESNAFALAR

Gümrük ve Ticaret Bakan Bülent Tüfenkci, üretimin artması için perakende sektörünün gelişmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu alanda istihdam edilen kişi sayısı da fazla. Perakende sektörü büyürse bu alanda istihdam sayısı artar. Üretim ve ihracatta güçlü olmak, marka oluşturmak istiyorsanız, bu sektöre önem vermek durumundasınız. Yeni markalar oluşturmamız, tüketiciyle buluşturmamız lazım. Markalar perakendeyle oluşuyor. Perakende, Türkiye ve ekonominin nabzını tutan en önemli sektörlerden” diye konuştu.

“BELGE SAYILARINI AZALTACAĞIZ”
Dünya çapında marka oluşturmanın önemine dikkat çeken Tüfenkci, marka oluşturmak için hükümetin teşvik vermeyi sürdüreceğini açıkladı. PERBİS’i, 2019’un başında hayata geçireceklerini kaydeden Tüfenkci, birçok kurumun işyeri açmak isteyen esnafı belgeye boğduğunu belirterek, “PERBİS’le belge sayılarını azaltacağız. Süreyi 6 güne, maliyetleri şu andaki sistemin onda birine çekelim. Perakende serkötürü cirosunun, orta vadede yılda ortalama yüzde 9 büyümesini bekliyoruz” diye konuştu.

Perakende, Türkiye’nin tüm sektör cirolarının yüzde 12’sini, tüm istihdamın yüzde 13’ünü teşkil ediyor, Türkiye’deki her 4 işletmeden biri bu sektör içinde faaliyet gösteriyor.

YEMEK KARTIYLA ALIŞVERİŞE SON
Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, yüksek komisyon ücretleri ve uzun ödeme süreleri tartışmalarıyla gündeme gelen yemek kartları sorununun çözümü için yapılan çalışmalarda sona gelindiğini bildirdi. Tüfenkci, yaptığı yazılı açıklamada, düzenlemeye ilişkin maddeleri şöyle sıraladı:

“Yemek kartı müşterilerinin doğrudan, dolaylı veya gizli olarak iskonto almalarının önüne geçilecek. Yemek kartı şirketlerinin perakende işletmelerden alabileceği komisyon oranına tavan sınır getirilecek. Yemek kartlarının, market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılmasının önüne geçilecek.”

Milliyet

bayilik veren firmalar
Bayilik,

İşte bayilik veren firmalar ve bayilik şartları

no comment

Türkiye’de bayilik veren veren firmaların sayısı bin 471’e, pazarın hacmi ise 43 milyar dolara ulaştı. İşte bayilik veren firmalar ve bayilik şartları..

Türkiye’de bayilik veren şirket sayısı bin 471’e, pazarın hacmi ise 43 milyar dolara ulaştı. Yerli ve yabancı yeni markaların girişiyle hızla büyüyen sektörün 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. İşte en popüler şirketlerin bayilik yatırım şartları…

ULUSAL Franchise Derneği (UFRAD) verilerine göre, halen Türkiye’de 2 bine yakın zincir mağaza ve bunlara ait 50 bin civarında şube franchising sistemini kullanıyor. Franchise veren marka sayısı ise bin 471. Sektör temsilcilerinin yaptığı hesaba göre, Türkiye franchise pazarının hacmi ise  43 milyar dolara ulaştı. Yıl sonunda bu rakamın 50 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. Para Dergisi olarak franchising sisteminin gelişiminden yola çıkarak büyüme potansiyeli yüksek ve girişimcilere cazip bir iş imkanı yaratacak alanları araştırdık. İşte ayrıntılar…

RETÜRK 
Franchise bedeli 15 bin TL

Retürk Gayrimenkul Danışmanlık, 1994 yılında İstanbul’da kuruldu. Şirket 2006’dan bu yana franchising sistemiyle Türkiye genelinde temsilcilikler veriyor. Şirket yetkilileri, gerek teknolojik altyapısıyla gerekse dinamik kadrosuyla güçlü bir franchising sistemi kurduklarını söylüyor.

Retürk franchising sisteminin sağladığı avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor: Kurumsal kimlik, broker ve ofis asistanlarının eğitimi, temel satış eğitimi, yerinde eğitim, oryantasyon desteği, ofisin faaliyete geçmesiyle beş iş günü oryantasyon desteği, özel proje danışmanlığı, teknoloji desteği, stratejik ortaklıklar, network desteği, bölge koruması…

Retürk’ün isim hakkı bedeli 15-20 bin TL+KDV arasında değişiyor. Sürekli franchise bedeli ise aylık 600 TL+KDV olarak belirlenmiş.

ÇITIR USTA 
22 çeşit pide, 16 çeşit kebap

Çıtır Usta, kendi alanında örnek alınabilecek türden girişimcilik performansıyla dikkat çekiyor. Örneğin, pideyi lokanta köşelerinden çıkarıp adeta iadeyi itibar kazandırdı. Firma müşterilerine 22 çeşit pidenin yanı sıra 16 çeşit kebap, döner, tavuk tava gibi oldukça zengin bir menü sunuyor.

Firrma tıpkı uluslararası dev gıda firmaları gibi tüm bu ürünlerini tek bir üretim merkezinde standart bir kalitede hazırlayıp, şubelerine sevk ediyor. Restoranlara soğuk zincir bozulmadan ulaştırılan ürünlerin sadece pişirilerek müşterilere servis edilmesi işlemi kalıyor. Bu sayede tüm şubelerde standart kalite korunurken aynı zamanda hijyen açısından maksimum seviye sağlanmış oluyor.

Çıtır Usta ilk şubesi 2003’te İstanbul Galeria AVM’de açtı. Şimdi 16 ilde 58 şubesi var. Bunların 46’sı franchising sistemiyle açılmış. Firma ‘full konsept’ ve ‘ekspres’ olmak üzere iki farklı konseptte şubeler açıyor. Şirket yılsonuna kadar 20 şube açmayı hedefliyor. Önümüzdeki beş yılda full konsept restoranların 100’e, ekspreslerin ise 200’e çıkarılması hedefleniyor. Büyüme planları yurtiçiyle sınırlı kalmayacak, yurtdışında da şubeler açılması gündemde. Şu sıralar Ortadoğu pazarı için görüşmeler yürütülüyor.

Franchise giriş bedelleri full konsept için 50 bin dolar+KDV, ekspres için 25 bin dolar +KDV olarak belirenmiş. Full konsept restoranların anahtar teslimi fiyatı 600-700 bin TL, ekspres ise 225 bin TL. Full konsept için en az 130 metrekare, ekspres içinse 50 metrekarelik işyerleri gerekiyor.

NEWJOY 
19 yeni mağaza açacak

Sakarya merkezli Newjoy bebek, çocuk ve genç mobilya grubundaki farklı çizgisi ile dikkat çekiyor. Franchising sistemiyle mağazalar açan şirketin şimdi 51 mağazası var. Firma, yurtiçinde 51 olan satış noktası sayısını başta İstanbul, Ankara İzmir, Kahramanmaraş, Ordu, Adıyaman, Düzce, Afyonkarahisar, Bursa, Denizli, Aydın’a ağırlık vererek 70’e çıkarmayı hedefliyor. Konsept mağazalarıyla girişimcilere kazançlı bir iş vaat eden firma, Sakarya Hendek’te 40 bin metrekare açık, 17 bin metrekare kapalı alana sahip olan bir fabrikaya sahip. Bu tesis kendi alanında en son teknoloji ve ekipmanlarla donatılmış. 1986 yılından beri hizmet veren Öner Tic. A.Ş.’ye ait olan firma iç pazarın yanı sıra 25 ülkeye ihracat yapıyor.

KASAP DÖNER 
Büyümeye devam

Global Restoran Yatırımları’nın markası olan Kasap Döner’in 26 restoranı var. Bunların 25’i franchising sistemiyle açılmış. Hazırlıkları devam eden Azerbaycan Bakü, İstanbul Mühürdar, Kızıltoprak ve Bağdat Caddesi gibi önemli lokasyonlarda anlaşması tamamlanan restoranların mayıs ayında açılması planlanıyor. Firmanın bir diğer markası ise İkiSatır. Bu markanın üç şubesi var. Mayıs ayında dört yeni şubesi daha açılacak. Firmanın üçüncü markası ise KöylüGüzeli…

KasapDöner’in yatırımcılardan yoğun ilgi gördüğünü ve sayısız franchise teklifi aldıklarını belirten Global Restoran Yatırımları Genel Müdürü Taner İçten, uygun gördükleri lokasyonlardaki tekliflere olumlu cevap vermeye devam edeceklerini söylüyor. Yeni franchise verirken dikkate alacakları en önemli kriterin lokasyon olacağını vurgulayan İçten, “İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere, ünlü caddeler ve seçkin AVM’lerde franchise vereceğiz. Kasap Döner ile franchise yatırımcılarına hızlı ve yüksek geri dönüş sağlamayı vaat ediyoruz. Metrekare büyüklüğüne göre şubelerimizin maliyetleri değişkenlik gösterse de şu anda yatırımını 10 ay için karşılamış şubelerimiz var. Ancak normalde franchise yatırımcılarımız, 24-36 ay arasında bir sürede yatırımın geri dönüşünü alabiliyorlar” diyor. Global Restoran Yatırımları, 2014’ü 50 milyon TL ciro ile kapattı.

PSC INTERNATIONAL 
Garantili taşımacılık

Paketleme çözümleri ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren PSC, kurumsal ve bireysel müşterilerine ambalajlama, gönderi ve sigortalama hizmetleri sunuyor. Türkiye’nin ve dünyanın her yerine sağlam teslimat güvencesiyle fark yaratan şirketin Türkiye’de 50’yi aşkın franchise şubesi var. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde ise master franchise şeklinde faaliyet gösteriyor.

Şirket Türkiye’de franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Franchise’larına şube yer seçiminden kuruluşuna, operasyondan yazılıma, satış ve pazarlama aktivitelerinden sürekli eğitim programlarına kadar her türlü desteği sağlıyor. Franchise olmak içinse öncesinden sektör tecrübesine sahip olmaya gerek yok; sadece müşteri odaklı yaklaşım, satış ve operasyon yeteneği yeterli.

PSC, bayi açılışı öncesinde ilk eğitimleri, ardından iş geliştirme eğitimleri veriyor, standartlaştırdığı sistemleri, ekipmanları ve süreçleriyle bayilerinin hayatını kolaylaştırıyor. Destek sistemleri, bayilere ve çalışanlarına internet bazlı iletişimin tüm gücünü kullanarak, kullanım kılavuzlarına internet üzerinden erişim de sağlıyor. Özellikle büyük, kırılgan, değerli ya da şekil olarak paketlenmesi zor olan her türlü endüstriyel ürün ve numuneler ile özel bireysel gönderileri PSC güvenle paketliyor ve garantili, sağlam teslimatı taahhüt ediyor.

REMAX
Girişimci dostu marka

Remax’in hepsi franchising sistemiyle açılmış 230 ofisi var. Şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açmaya devam ediyor. Firmanın franchise giriş bedeli küçük illerde 16 bin, büyük illerde ise 29 bin 500 dolar. Her işletmenin masrafları lokasyona ve yaptığı seçimlere göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle gerekli işletme sermayesi ile ilgili belirli bir tutar söylemek zor. Ancak ortalama yatırım tutarı 200 bin TL düzeyinde. Ofis cirolarından yüzde 6’sı sürekli franchise ödemesi olarak alınıyor. Reklam katılım payı ise yüzde 3. Remax, franchise adaylarını adeta sıfırdan girişimci yetiştirir gibi yoğun bir eğitime alıyor. Bunun için İstanbul Tuzla’da bir merkezi bulunan şirket, burada yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan güçlü bir kadroyla eğitim veriyor.

POLEN TANTUNİ 
Yurtdışına açıldı

Polen Tantuni, 2009’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Türkiye genelinde 35, yurtdışında ise üç şubesi var. Bunlar Semerkant, Özbekistan ve Tahran’da bulunuyor. Şirket Fransa, Almanya, Dubai, Rusya ve Çin’de de restoranlar açmaya hazırlanıyor. Yurtiçinde ise 12 yeni şube daha açılacak. Polen Tantuni’nin franchise giriş bedeli 15 bin dolar. Reklam katılım payı olarak ciro üzerinden yüzde 3 alınıyor. Sürekli franchise ödemesi ise aylık bin 100 dolar olarak belirlenmiş.

AKMANLAR GRUP
Seramik koruma sistemi

Araç koruma sistemleri alanında faaliyet gösteren Akmanlar Grup, Türkiye genelinde yeni bayilikler veriyor. Bir şubenin yatırım maliyeti 10 bin TL’den başlıyor. Firma sektöründe dünyanın önde gelen markaları olan Ceramic Pro, Llumar, Suntek ve Dumbo’nun Türkiye distribütörü konumunda. Ceramic Pro, dünyanın ilk ve tek noter tasdikli seramik kaplaması olma özelliğine sahip. Bu ürün otomotiv, inşaat ve endüstriyel alanlarda koruma ve ekonomik çözümler sağlıyor. Llumar ve Suntek dünyanın en çok tercih edilen güvenlik, dekorasyon ve araç cam filmi markaları arasında gösteriliyor. Dumbo ise hareketli, ekonomik ve tamamen bağımsız çalışabilen, araç yıkamada çevre dostu bir yardımcı. Autospeed ise Türkiye’nin en yaygın boya koruma ve detaylı temizlik markası.

SİMİT SARAYI
Hedef bin şube

İlk Simit Sarayı 2002’de İstanbul Mecidiyeköy’de açıldı. Şimdi Türkiye genelinde 30 ilde 220 şubesi var. Bu mağazaların 187’si franchise sistemiyle açılmış. Yurtdışında ise 94 mağazası var. Yıl sonuna kadar yurtiçinde 24, yurtdışında ise 45 mağaza daha açılacak. Şirket, 2018’de Türkiye’de 440, yurtdışında 560 olmak üzere toplam bin mağazaya ulaşmayı hedefliyor.

Franchise giriş bedeli yurtiçinde 50 bin euro, yurtdışında ise 75 bin euro olarak belirlenmiş. Sürekli franchise ödemesi olarak cirodan yüzde 3 pay alınıyor. Bir şubenin toplam yatırım tutarı 600 bin TL.

Yeni açılacak şubeler için öncelik verilecek iller ise şu şekilde sıralanıyor: İstanbul, Adana, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya, Trabzon, Tekirdağ, Manisa, Düzce, Diyarbakır, Ordu, Kayseri, Erzincan, Sivas, Rize, Muğla, Tekirdağ, Kırklareli, Aydın, Kars.

MC DONALD’S 
Bir restoranı 300 bin dolar

McDonald’s’ın Türkiye’deki ilk restoranı 1986’da İstanbul Taksim’de açtı. Şimdi Türkiye genelinde 41 ilde, 260 restoranı var. Bunların 74’ü işletmeciler tarafından yönetiliyor. Yıl sonuna kadar franchising sistemiyle 15 restoran daha açılacak. Firmanın tüm dünyada sunduğu standart lezzetlerinin yanı sıra Türk damak tadına uygun olarak geliştirdiği ürünleri var.

McDonald’s kriterlerine göre, cadde restoranlarının en az 250 metrekare olması gerekiyor. Franchise giriş bedeli 30 bin dolar +KDV. Bir restoranın ortalama yatırım maliyeti ise, restoranın tipine ve büyüklüğüne bağlı olarak 300-400 bin dolar+KDV arasında değişiyor. Yeni açılacak şubeler için Türkiye’nin her bölgesinden gelecek talepler değerlendirilecek.

ÇİLEK 
150 bin TL’den başlıyor

Çilek, ilk şubesini 1995’te Bursa İnegöl’de açtı. Yurtiçinde 73 ilde 177 şubesi, yurtdışında ise 267 satış noktası var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açılmış. Şirket yılsonuna kadar 35 yeni şube daha açmayı planlıyor. Önümüzdeki beş yılda ise 300’ü yurtiçinde olmak üzere tüm dünyada toplam 800 mağazaya ulaşmayı hedefliyor.
Yeni açılacak cadde mağazaları için 200-400, AVM mağazaları için 100-200 metrekarelik işyerleri gerekiyor. Yatırım bedelleri yurtiçinde lokasyona göre 150 bin ile 350 bin TL arasında değişiyor. Yurtdışında ise bu rakam 100-150 bin euro arasında. Çilek, sürekli franchise ödemesi almıyor. Yeni açacağı mağazalar için İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya‘ya öncelik veriyor.

KÖŞEBAŞI 
Restoran sayısını 50’ye çıkaracak

İlk Köşebaşı 1995 yılında İstanbul Levent’te açıldı. Bugün yedi ülkede toplam 30 şubesi bulunuyor. Bu şubelerin 15’i Türkiye’de, 12’si Körfez ülkelerinde, ikisi Fas’ta, biri ise Azerbaycan’da. Firma önümüzdeki 10 yıl içinde toplam 50 şubeye ulaşmayı hedefliyor.

Köşebaşı’nın iki çalışma modeli bulunuyor. Bunlardan biri restoran diğeri özellikle AVM’ler için düşünülen ‘express’ sistemi. Restoran için ortalama 200-300, express için ise (bulunduğu yere bağlı olarak) 75-100 metrekare bir alan gerekiyor.
Köşebaşı yoğun franchise talebi alan bir firma. Şirket yurtiçinde açacağı yeni restoranların yanı sıra şu sıralar İngiltere, Almanya, Hollanda ile ilgili görüşmeler yürütüyor. Diğer yandan Suudi Arabistan ve Katar’da yeni şubelere hazırlanıyor. Ayrıca Güney Afrika ve Hindistan’da da yatırımcılarla görüşme halinde. Adana ve Tarsus yöresi et yemeklerinin geleneksel lezzetlerini modern bir sunumla günümüze taşıyan Köşebaşı’nın menüsünde, başlangıçlardan salatalara, pidelerden kebaplara ve tatlılara kadar birçok seçenek yer alıyor.

BURSA KEBAP EVİ 
Yurtdışı şubesini de açtı

Bursa Kebap Evi’nin 22 ilde 55 şubesi var. Yurtdışındaki ilk şubesini ise Almanya’nın Saarland Eyaleti’nin Saarbrücken kentinde açtı. Firmanın 48 şubesi franchising sistemiyle açılmış. Yıl sonunda şube sayısının 65’e çıkarılması hedefleniyor. Yurtdışında ise Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre, Avusturya ve Lüksemburg, Dubai, Katar, Kuveyt ve Suudi Arabistan’da şubeler açılacak. Önümüzdeki beş yılda ise bu rakam 100’e çıkarılacak.

Franchise giriş bedeli 40 bin dolar+KDV. Sürekli franchise ödemesi olarak cirodan yüzde 4 pay alınıyor. Bir şubenin anahtar teslim metrekare başı maliyeti ise 2 bin 500 ile 3 bin TL arasında değişiyor. Firma, öncelikle AVM’lerde şubeler açmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Van, Zonguldak Ereğli, Konya, Akhisar’a öncelik verilmiş.

BYSOLVO 
Orijinal mobilya ve aksesuarlar

Yatağa bağlanabilen beşik, boy aynalı ütü masası, aynalı takı ve aksesuar dolabı… Bu ve benzeri orijinal ürünleriyle dikkat çeken mobilya ve dekorasyon ürünleri üreticisi BySolvo, Türkiye genelinde bayilik verecek. Şirket bayi adaylarından herhangi bir bayilik giriş bedeli talep etmiyor. Özellikle çalışan kişilere ikinci bir iş fırsatı ve ek gelir kaynağı da olabilecek katalog bayilik modeli sunuyor.

DOMINO’S PİZZA 
Dünya’da ilk beşe girdi

Domino’s Pizza Türkiye, dünyada en hızlı büyüyen ilk beş ülkesinden biri. Firmanın 64 ile yayılmış toplam 437 şubesi var. Bunların 239 tanesi franchising sistemi ile faaliyet gösteriyor. Gebze, İzmir, Ankara ve Gaziantep’te üretim ve lojistik merkezleri bulunuyor. Rusya, Azerbaycan ve Gürcistan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetlerinin yönetimi Domino’s Türkiye tarafından gerçekleştiriliyor. Firma, Yıl sonuna kadar şube sayısını 505’e ulaştırmayı hedefliyor. 2017 sonuna kadar 600 şube ve 10 bin çalışan sayısı hedefleniyor.

Yeni açılacak bir şube için en az 75-80 metrekarelik bir işyeri gerekiyor. Franchise giriş bedeli 50 bin dolar. Bir restoranın anahtar teslimi yatırım tutarı ise 500-550 bin dolar arasında değişiyor. Firma, Mangal, Bol Malzemos gibi Türk damak tadına uygun yeni lezzetleri keşfederek menüsüne ekledi. Bu menüler çok ilgi görünce yöresel ürünler geliştirmeye devam eden şirket, Konyalım, Kayseri Ateşi ve Adanalım gibi yeni çeşitleri tüketicilerin beğenisine sundu.

PİZZA HUT 
Franchise vermeye başlıyor

Pizza Hut’ın Türkiye’deki ilk şubesi İstanbul Galeria AVM’de 1988’de açıldı. Şimdi Türkiye genelinde 29 restoranı bulunuyor. Firma, önümüzdeki beş yılda franchise stratejisiyle yaklaşık 400 restorana ulaşmayı hedefliyor. Bir Pizza Hut şubesi açmak için en az 90 metrekarelik bir alana ihtiyaç var. Pizza Hut’ın bu konudaki üst sınırını ise seçilecek olan mağaza konsepti, bölgesel özellikler, tüketici alışkanlıkları ve yüklenicinin gücü belirliyor. Çünkü Pizza Hut, Türkiye genelindeki ağını güçlendirirken tek bir konsept üzerinde durmuyor. Farklı konseptlerde farklı restoran metrekareleri söz konusu.

Markanın franchise giriş bedeli 24 bin 200 dolar. Sürekli franchise ödemesi olarak cirodan yüzde 6 oranında bedel alınıyor. Firma, tüm Türkiye’de franchise vermeyi hedefliyor. Yatırım yapmak için yeterli sermayeye ve sağlam girişimcilik ruhuna sahip, minimum 10 restoran açabilecek kişiler tercih ediliyor. Şube için yapılacak yatırım miktarları ise hizmet konsepti ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösteriyor.

KFC 
BEŞ yılda 400 restoran

Türkiye’deki ilk KFC şubesi 1989 yılında İstanbul Galleria AVM’de açıldı. Türkiye genelinde bulunan 100’e yakın restoranının tamamının işletmesi Yum! Brands’e ait. Firma, önümüzdeki dönemde Türkiye’de franchise vererek büyüyecek. Yılsonunda kadar Türkiye’de Yum! Brands ve franchise verilerek 20 yeni KFC şubesi açılması planlanıyor. Franchise sisteminde ise 2016 ve sonrasında önemli bir artış gerçekleşmesi hedefleniyor. KFC’nin önümüzdeki beş yıl içindeki hedefi ise Türkiye’de 400 yeni restoran açmak. Marka, yeni stratejilerle birlikte pazar payını yüzde 20’ye ulaştırmayı planlıyor. AVM’lerde açılacak şubelerde ortalama 100 metrekarelik bir alan gerekiyor. Caddelerde bulunan şubeler ise 75-100 kişinin oturabileceği şekilde, ortalama 250-300 metrekarelik bir alana kuruluyor.

KFC’nin franchise başlangıç bedeli 48 bin 800 dolar. Bir şube için yapılacak ortalama yatırım ise mülkün türüne, konuma ve diğer faktörlere bağlı olarak 700 bin ile 1.2 milyon TL arasında veya daha üstü bir rakam olarak gerçekleşiyor. Royalty olarak ise ciro üzerinden yüzde 6 oranında bedel alınıyor. Firma, franchise verirken yatırım yapmak için yeterli sermayeye ve sağlam girişimcilik ruhuna sahip, üç yıl içerisinde minimum 10 restoran açabilecek yatırımcıları tercih ediyor.

ALTIN EMLAK
Yeni ofisler açıyor

Altın Emlak, 1998’den bu yana faaliyet gösteriyor. Şirketin 23 ilde 93 temsilciliği var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açıldı. Şirket yılsonuna kadar 60 temsilcilik daha vermeyi hedefliyor. Firmanın franchise giriş bedeli 15 bin TL+KDV. Ortalama işletme sermayesi ise 15 bin TL. Yeni açılacak şubeler için öncelik verilecek iller şu şekilde sıralanıyor: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Samsun ve Trabzon.
Bir Altın Emlak şubesi için en az 40 metrekarelik bir işyeri gerekiyor. İşyeri mutlaka merkezi bir konumda ya da ana arterlere çok yakın mesafede olmak zorunda. Şirket franchise adaylarını seçerken düzgün iletişime sahip kişilere öncelik veriyor. Ayrıca en az lise mezunu olma şartı aranıyor. Altın Emlak’ın önemli bir özelliği daha var. Firma mesleki sertifika eğitimlerini bakanlık adına yapma yetkisine sahip.

CAFECADDE 
Yeni bir konsept hazırlıyor

Cafe Cadde, 1994’te Sultan Yüksel Turanlı ve eşi Turan Turanlı tarafından kurulmuş. İstanbul Bağdat Caddesi’nde bulunuyor. Franchising sistemiyle iki şube açacak. Bunun için İstanbul’un potansiyel görülen semtlerinden gelecek franchise talepleri değerlendirilecek.
Cafe Cadde ortaklarından Turan Turanlı, franchise giriş bedelinin 100 bin TL olduğunu söylüyor. Sürekli franchise ödemesi olarak aylık cirodan yüzde 5 pay alınacak. Yeni açılacak Cafe Cadde şubelerinin büyüklüğü 350-400 metrekare arasında değişecek. Dekorasyon, mutfak ekipmanları ve diğer masraflarla birlikte bir şubenin metrekare başına yatırım maliyeti bin 500 dolar olarak belirlenmiş.

BIG YELLOW TAXI / RED KID CAFE 
İki farklı konsept

BYT Gıda’nın Big Yellow Taxi ve Red Kid Cafe olmak üzere iki farklı konsepti var. Big Yellow Taxi, 2009’da ilk mağazasını İstanbul Bağdat Caddesi’nde açtı. Firma 2014 Temmuz ayında şirketin şu anki sahibi Erdal Çalışkan tarafından satın alındı. Bu tarihten sonra hızlı bir büyüme süreci yaşayan markanın şimdi yurtiçinde 65 şubesi ve yaklaşık 900 çalışanı var. Bu şubelerin çoğunluğu İstanbul’da bulunuyor. Ayrıca Sakarya, Bursa, Adana, Antalya, Tekirdağ, Balıkesir, Ankara, Edirne ve Isparta’da şubeleri var. Firma, önümüzdeki beş yılda toplam 133 adet şube daha açarak şube sayısını 198’e çıkarmayı hedefliyor.

BYT Gıda’nın, yeni markası Red Kit Cafe için de hızlı bir şubeleşme planı var. Şirket önümüzdeki beş yıl içinde her yıl yaklaşık 30 Red Kit Cafe şubesi açarak toplamda 150 şubeye ulaşmayı hedefliyor.

ÇÖREK OTU 
Yeni bir konsept

Fatih Kocatepe ve Mustafa Terlemez isimli iki genç girişimci tarafında kurulan Çörek Otu, unlu mamullerin satıldığı bir stant. Haziran 2013’te ilk şubesini açan Çörek Otu’nun şimdi üç şubesi var. Fatih Kocatepe, franchising sistemiyle AVM’lerde yeni şubeler açacaklarını söylüyor. Çörek Otu’nun franchise giriş bedeli yok. 12-15 metrekarelik bir standın kurulum maliyeti ise toplam 80 bin TL.

TARCHY 
Tarçınlı tatlı

Tarchy stant ve kafe olmak üzere iki farklı konseptte şubeler açıyor. Firma, yurtiçinde özellikle AVM şubelerinin sayısını artırırken bir yandan da kafe konseptini yayacak. İşlek ve yaya trafiğinin yoğun olduğu caddelerde Tarchy kafeleri açılacak. Stantların en az 10 metrekare olması gerekiyor. Yatırım tutarı ise lokasyona göre değişiyor.

REHA MEDİN EMLAK HİZMETLERİ 
Franchise bedeli 10 bin TL

Reha Medin Emlak Hizmetleri, gayrimenkul pazarının en köklü şirketlerinden biri. 30 yıldır faaliyet gösteren şirketin 13 ilde 50 şubesi var. Bunların tamamı franchising sistemiyle açılmış.

Reha Medin Emlak Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Çiçekçi, Yıl yılsonuna kadar 30 yeni ofis daha açmayı hedeflediklerini söylüyor. Önümüzdeki beş yılda şube sayısının 200’e çıkarılması hedefleniyor. Bu ofisler franchising sistemiyle açılacak. Yeni açılacak şubeler için öncelik Ankara, İzmir, İstanbul, Trabzon, Antalya illerine verilmiş.

Reha Medin Emlak Hizmetleri şubesi açabilmek için en az 40 metrekarelik bir ofis gerekiyor. Franchise giriş bedeli bölgeye göre değişiyor. Buna göre giriş bedeli 10-20 bin TL arasında değişiyor.

ORGANICKID 
Organickid mağazalaşıyor

Yurtdışı pazarlara yönelik organik bebek ve çocuk tekstil ürünleri üreten Organickid, mağazalaşma kararı aldı. Şirket yurtiçinde ve dışında mağazalar açacak. Yurtdışı mağazalar İsveç, Avusturya ve Japonya’da açılacak. Organickid, üretiminin yüzde 90’nı aralarında İsviçre, Almanya, İngiltere ve Fransa’nın bulunduğu sekiz ülkeye ihraç ediyor.

Organickid’in sahibi Merve Akıncı, “Yurtdışında organik ürün tüketimi Türkiye’den çok ileri seviyede. Organickid ambalajından etiketine, fermuarından düğmesine yüzde 100 organik olduğu için yurtdışında çok ilgi görüyor. Ürünlerimize olan ilgi iç pazarda da arttığı için mağazalaşma kararı aldık” diyor.

Firma, Türkiye’nin ilk organik pamuk iplik üreticilerinden biri olan Topkapı İplik tarafından üretiliyor. 2013’ten bu yana üretilen Organickid, dünyadaki en kapsamlı tekstil standardı olarak kabul edilen Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) sertifikasına sahip. Ayrıca Türkiye’de sadece beş firmada bulunan SA 8000 Sosyal Sorumluluk Standardı (Social Accountability 8000), Flo Fairtrade Standard ve tekstilde zararlı kimyasallara ve maddelere karşı güvenilirlik belgesi OEKO-TEX Class 1 sertifikaları da bulunuyor.

DERMOKİL 
İlk kez mağaza açıyor

Kozmetik sektörüne yönelik ürünler üreten Dermokil, ilk kez kendi markasıyla mağazalar açmaya hazırlanıyor. Yurtiçinde 50, yurtdışında ise 45 mağaza açılması hedefleniyor. Yurtiçinde açılacak mağazalar için öncelik İstanbul’da olacak. Ancak gelişmiş il ve ilçelerde de mağazalar açılacak. Yurtdışında ise bu yıl içinde Çin ve Suudi Arabistan’da mağaza açılması hedefleniyor.

Sivas merkezli Ezel Kozmetik İthalat ve İhracat Sanayi tarafından üretilen Dermokil kozmetik ürünleri halen 27 ülkeye ihraç ediliyor. Ortadoğu, Avrupa, Afrika’daki diğer ülkelerde distribütörleri aracılığıyla faaliyet gösteren Dermokil, özellikle Suudi Arabistan ve Çin’de oldukça popüler. Şirket Çin’de 20 (Şanghay, Urumçi ve Pekin), Suudi Arabistan’da ise 25 mağaza açacak.

Bayilik veren diğer markalar 

CEYO: Mağaza yatırım bedeli büyüklüğüne göre değişiyor. Firma, franchise alanlara açılışta dekorasyon ve ürün alımlarında özel destek veriyor. Ardından özel kampanyalar ve satış eğitimi gibi destekler devam ediyor. Franchise giriş bedeli istemiyor. Reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok.

SAMSONITE: Kasım 2007’de Türkiye pazarına girdi. Mağazaların bir bölümü şirket tarafından geri kalanlar ise franchisee’ler tarafından işletiliyor. Yeni mağazalar açmaya devam eden şirket Türkiye genelinden gelecek franchise taleplerini değerlendiriyor.

SKECHERS: ABD’li ayakkabı markası Skechers’ın Türkiye distribütörü olan Olka Spor Malzemeleri yeni mağazalar açacak. Mağazaların büyüklüğü 120-150 metrekare arasında değişiyor. Şirket, franchise giriş bedeli almıyor. Dekorasyon, ürün tedariği ve masraflar dahil bir şubenin toplam yatırım tutarı mağaza büyüklüğüne göre değişiyor.

SO CHIC: Takı ve aksesuar ürünlerinin satıldığı So Chic’ın ilk mağazası 2004’te Flyinn AVM’de açılmış. Bir So Chic mağazasının ön cephesinin vitrin için uygun olması şartıyla, minimum 30 metrekare olması gerekiyor. Şirket marka bilincine sahip, franchise sisteminin kurallarına bağlı kalabilen, iletişime açık ve takım olma bilincine sahip girişimcilerle çalışmayı tercih ediyor.

FX SILVER: Saat, takı ve aksesuar çeşitlerinin satıldığı Fix Silver stant, kiosk ve mağaza olmak üzere üç farklı konsepte sahip. Stant ve kiosk’lar sekiz metrekareden başlıyor. Mağazaları ise yer ve konuma göre değişiyor. Mağazalar ortalama 60 metrekare büyüklüğe sahip. Firma, franchising sistemiyle Türkiye genelinde şubeler açacak.

BEBETO EĞLENCE ADASI: Türkiye’nin en büyük yumuşak şeker üretim hattına sahip olan Kervan Gıda’nın markası Bebeto Eğlence Adası’nın yurtiçinde ve yurtdışında şubeleri var. Şirket, girişimcilere anahtar teslimi Bebeto Eğlence Adası stantları açıyor. Bu stantlarda yumuşak şeker grubu, çikolata ve drajeler, sakızlar, oyuncaklı ürünler, lisanslı ürünler, ithal sakız ve şekerlemeler, meyve suyu ve su satılıyor.

VİTTAMİN DONDURMA: Kahramanmaraşlı Vittamin Dondurma, günde 2 ton dondurma üretiyor. Firmanın Kahramanmaraş ve Isparta’da üç şubesi var. Şirket, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Şimdilik franchise giriş bedeli almıyor. Bir şubenin yatırım tutarı 75 bin TL.

MEŞHUR SAFRANBOLU LOKUMCUSU: Eren Gıda Maddeleri son dönemde yeni mağazalar açarak markasını yaygınlaştırıyor. Şirket, franchising sistemiyle yeni mağazalar açmaya devam edecek.

YOGOLAT FROZEN YOGURT: Froyo’nun frozen yoğurt markası doğal ve bitkisel içeriği, minimum yağ oranı, düşük kalori değeri ve özelleştirilebilir tadıyla oldukça beğeni kazandı. Firma, lokasyonun fizibilitesinden, karlılık planına kadar her aşamada girişimcilere destek oluyor. İşe başlama sırasında ve sonrası verilen periyodik eğitimlerin yanı sıra rutin denetleme, konsept geliştirme, reklam ve PR çalışmaları süreçlerinde girişimcilere danışmanlık hizmeti de sunuluyor. Stantlarının büyüklüğü 3-5 metrekare arasında değişiyor.

KEBAPIX: Denizli merkezli Kebapix, 2009’dan bu yana faaliyet gösteriyor. Bir şubenin toplam yatırım tutarı öncelikle seçilen bölgenin konumuna göre değişiyor. AVM ya da cadde mağazalarının yatırım tutarları birbirinden farklı. Buna göre metrekare başına yatırım maliyeti bin ile 2 bin TL arasında değişiyor.

YAMAHA MOTOR: Yamaha Motor’un 34 ilde 74 bayisi var. Bayilik için gerekli şartlar bölgenin potansiyeline göre değişiklik gösteriyor. İstanbul’da açılacak bir şube ile küçük şehirlerde açılacak bayiliklerden aynı şartlar beklenmiyor. Ancak belirlenen asgari standartlar var. Örneğin, mağazalarda başka markaların satışı yapılamıyor. Ayrıca yedek parça hizmeti de sunuluyor. Firma kurum ve marka kültürüne uyum sağlayabilecek bayi adaylarıyla çalışmaya tercih ediliyor. Bunun için bayi seçiminde oldukça titiz davranıyor. Yamaha Motor’un büyükşehirlerdeki bayiliği (mağaza ve servis) için 500 bin TL gerekiyor. Bu rakam küçük şehirlerde düşüyor.

HONDA: Satış, servis ve yedek parça ile motosiklet güvenli sürüş aktivitelerini bir araya toplayan 52 adet 4S bayisi var. Ayrıca 50 tali bayisi var. Türkiye genelinde toplam 102 satış-servis noktası ve bin çalışanı bulunan firma, Türkiye genelinde yeni bayilikler oluşturacak.

SUZUKİ: Pazar payını artırmayı hedefleyen marka, gelişmiş il ya da ilçelerde yeni bayilikler verecek. Baliyiklerin yatırım maliyeti bölgeye göre değişiyor. Firmanın şu anda Türkiye çapında 24 bayisi var.

Mustafa AYDIN / UFRAD Başkanı 
“Hizmet sektörü büyüyor” 

Dünyada hizmet sektörü çok hızlı büyüyor. Bu gelişmeden franchising sektörü olumlu yönde etkileniyor. Günümüz tüketicileri zamanı etkin kullanmak zorundalar. Bu nedenle en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almayı arzu ediyorlar. Kalitesini, markasını kabul ettirmiş ürünlerin bulunduğu mağazaları tercih edenlerin sayısında muazzam artış var. Bu tarz firmaların büyüme stratejilerine baktığımızda çoğunlukla franchising sistemini tercih ettiklerini görüyoruz. Franchising sistemi yatırımcıya, marka sahibinin yıllarca kurumsallaşmak için edindiği bilgi birikimini kullanarak, bulunduğu bölgede fırsat eşitliği yaratmasını ve yatırımcının sermayesini kullanırken var olan bilgi birikimi ile bir iş sahibi olmasını sağlıyor.

Aslan SARANGA / Domino’s Pizza Genel Müdürü
“Pizza’da potansiyel çok yüksek”

Sektörün büyüme potansiyeli çok yüksek. Pizza çok büyük bir yelpazeye hizmet veriyor. Çocuklar, aileler pizzayı çok seviyor. Pizza çok planlı bir şey değil, acıkınca insanın aklına gelen bir şey. Hemen almak istiyorsun. Öğle, akşam yemekleri, maç, film… Günün her saatinde ya da her farklı ortamda rahatça tüketebiliyorsunuz.

Ali AKKAŞ / Köşebaşı Yönetim Kurulu Üyesi
“Yeme içme pazarı büyüyor” 

Türkiye’de yeme-içme sektörü 2014’te yaklaşık 40 milyar dolar ciroya ulaştı. Bunda ülkemize gelen yabancı turist sayısının hızla artmasının da büyük katkısı var. 2014’te çoğunluğu Avrupalı olmak üzere 35 milyonun üzerinde turist ağırladık. Önümüzdeki yıl da bu rakamın artacağını düşünüyoruz. Sosyal hayatın artık daha dinamik olması, yeme içme alışkanlıklarının değişmesi ve çalışan nüfusun artmasıyla sektör her yıl kendi rekorunu kırarak büyüyecek.

Ersan Çıplak / Para Dergisi

iş rotasyonu
Nedir?,

İş rotasyonu ne demek?

no comment

İş rotasyonu bir iş yerinde çalışan personele birden fazla iş yapabilme bilgi ve tecrübesi kazandırılarak günün belirli saatlerinde personel arasında iş değişikliği yapma olgusudur.

İş rotasyonu ne demek?

İş rotasyonu bir iş yerinde çalışan personele birden fazla iş yapabilme bilgi ve tecrübesi kazandırılarak günün belirli saatlerinde personel arasında iş değişikliği yapma olgusudur.

İş rotasyonunun amacı, yoğun dikkat isteyen ve tekrarlı nitelikteki tekdüze (monoton) işlerin işçiler üzerinde yarattığı can sıkıntısı ve psikolojik yorgunluğu önleyerek, verimlilik düşüşünün önüne geçmedir. Yalnız, İş rotasyonuna gidebilmek için bir kişinin yapabileceği işleri seçerek, işlerin gerektirdiği dikkatin niteliği ve tekrarlı hareketlerin yaptırılacağı vücut organının değişik olması gereklidir.

Bunun amacı, bir işte elde edilen yorgunluk diğer işi yaparken ortadan kalkabilmeli ve dinlenme imkanı sağlamalıdır. İş rotasyonunu yaparken dikkat edilecek diğer bir husus da işlerin nispeten basit, kolay öğrenilebilen ve yüksek derecede uzmanlık gerektirmeyen nitelikte olmaları ve bir verimlilik düşmesinin nedeni olmamalarıdır.

Bir iş dizaynı tekniği olarak, alt düzey işlerde otomasyonun yol açtığı monotonluğun hafifletilmesi amacı ile geliştirilmiş, ancak gözlenen yararları sonucu yöneticilerin geliştirilmesinde de bir eğitim tekniği olarak yararlanmaya başlanmıştır. Kariyer yönetimi açısından önemli olan zaten bu tür uygulama biçimidir.

İş rotasyonu, örgütte çalışanların potansiyellerini yükselterek başka işlere yönelmelerini sağlar. Özellikle yeni işe girenlerin faklı iş değişikliklerini deneme yoluyla kendilerini test etmelerini ve kişisel değerleri ile iş arasındaki uyum noktalarını karşılaştırarak değerlendirmelerine yol açar. Farklı özelliklerdeki işlere yapılacak rotasyonla, örneğin üretim departmanından mali analiz departmanına yapılacak değişimle, çalışanlar kendi yetenek ve tercihlerini değerlendirme fırsatı elde ederler.

İş rotasyonunda önemli olan nokta, rotasyona tabi tutulacak elemanların yeni mesleki bilgi ve beceriler kazanacak olması dikkat edilmesi, mevcut becerilerden yaralanırken de yeni bilgi ve beceriler edinmeye özendirilmesidir.

İŞ ROTASYONU RİSKLİ Mİ?

İş rotasyonu bazı riskler de taşıyabilir. Eğer çalışan değişime ve yeniliklere açık değilse adapte olması kolay olmuyor. Eğer zamansız bir rotasyonsa belli bölümlerde yüksek performans gösteren kişiler verimsizleşebiliyor. Çalışanda bir kararsızlık ve konsan- trasyon eksikliği yaratabiliyor. Yeterince deneyim kazanmadan yapılan hızlı rotasyonlar da eksik deneyim kazanılmasına ve yanlış algılamalar oluşmasına neden olabiliyor. Mevcut rolünde çok başarılı bir performans sergileyen bir çalışanın, yeni geçtiği pozisyonda aynı performansı gösterememesi ve motivasyonunun zarar görme riskinin her zaman olduğunu söyleyen Vlad Bog, “Bu durumda çalışanı motive etmek için hem İK’ya hem de yöneticisine oldukça büyük bir görev düşüyor” diyor.

Abraham Lincoln kimdir
Kimdir,

Abraham Lincoln nasıl başardı?

no comment

Sefalet içindeki bir evde doğdu. Günleri kuru ekmek yemekle geçti. Abraham Lincoln nasıl başardı? İşte inanılmaz bir başarı öyküsü.

Sefalet içindeki bir evde doğdu. Günleri kuru ekmek yemekle geçti. Şu an sizin hissettiğiniz acı ve ızdırapları,hüzünleri o da hissetti.10 yaşındayken çok sevdiği annesi ve kız kardeşini kaybetti. Bu acıya dayanamayarak günlerce ağladı.

Fakirlikten ev kirasını veremediği için bir avukatın iş yerindeki yazıhane masasında uyudu.

Abraham Lincoln kimdir?

Abraham Lincoln, ABD’li siyasetçi, devlet başkanı, hukukçu. Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. başkanı ve Cumhuriyetçi Parti`nin ilk başkanıdır.

Abraham LincolnAmerikan İç Savaşı‘nda Amerika Konfedere Devletleri‘ne karşı büyük bir galibiyet elde etti. Ülkenin birliğini korudu ve köleliği bitirdi. 1860 Başkanlık Seçimleri’nden önce savcılık, Illinois Temsilciler Meclisi üyeliği ve bir dönemde ABD Temsilciler Meclisi üyeliği yapmıştır. İki kez de ABD Senatosu‘na girmek için adaylığını koymuştur fakat başarısız olmuştur. Abraham Lincoln ABD’de köleliğe karşı olduğunu resmen dile getirdi. 1860 yılında Başkanlık için resmen adaylığını koydu. Ertesi yıl oyların büyük çoğunluğunu alarak Cumhuriyetçi Parti‘nin ilk başkanı oldu. 1863 yılında köleliğin kaldırılması için gerekenleri ve tedbirler konusunda önlemleri belirtti. Ardından Serbest Bırakma Beyannamesi ve On Üçüncü Yasa değişikliği bildirilince Haziran 1863 tarihinde ABD’den kölelik resmen kalkmış oldu.

Abraham Lincoln, suikast sonucu ölen ilk ABD başkanı oldu. Tarihsel değerlendirmelerde en iyi ABD Başkanları’ndan biri olarak kabul edilir.

Abraham Lincoln​ kendini şöyle anlatıyor;

“Yoksul bir ailenin çocuğu olarak mahrumiyetle oldu bir evde doğup büyüdüm. Midemin açlığını kuru mısır ekmeğiyle bastırırken,ruhumun açlığını ödünç aldığım kitaplarla giderdim. Okumaya aşıktım;bir çiftlikte tarlada işçi olarak çalışırken de okudum,bir bakkalda çıraklık yaparken de..”

Abraham Lincoln’un kitaplara karşı müthiş bir tutkusu vardı. Babasının işsizliği yüzünden sık sık ev değiştiriyorlardı. Bu yüzden ödünç aldığı kitaplar oluyordu. Ödünç aldığı kitaplara gözü gibi bakıyordu. Bir defasında arkadaşından aldığı kitap ıslanıp yazıları silinince üzülüp paniklemiştir. Ama bir hafta çalışıp kazandığı parayla yenisini alıp arkadaşına teslim edince rahatlamıştır. Geceleri mum ışığında kitap okuyordu kitapları için ’Benim biricik dostlarım’ diyordu. Geçmişteki iyi ve başarılı insanların hayatlarını okumaya bayılıyordu. Sayısız sıkıntı,aile ve ızdırap,sınavından geçen bu adam,işte bu insanların hayatlarından beslenmişti. Hatta, George Washington’un hayatını anlatan kitap onda bambaşka bir coşku uyandırmıştı. Okuduğumuz her kitap ayrı bir dünya, ayrı bir yaşam, apayrı bir güzellikti.

Bu bir zamanların zavallı, eli nasırlı,avuçları çökük adımı nihayet başkan seçilmişti. Ama nasıl?

 • Yoksul bir ailede dünyaya geldi.
 • Anne babası okuma yazma bilmezdi.
 • 10 yaşında annesini kaybetti.
 • Tarlada ırgatlık yaptı.
 • Bakkalda çıraklık yaptı.
 • 21 yaşında işini kaybetti. Bocalama dönemi başladı.
 • 24 yaşında tekrar işinden oldu.
 • 25 yaşında dört çocuğundan üçü vefat etti.
 • 27 yaşında ruhsal bunalıma girdi.
 • 34 yaşında kongre seçimlerini kaybetti.
 • 36 yaşında kongre seçimlerini yine kaybetti.
 • 38 yaşında eyalet seçimini kaybetti.
 • 45 yaşında senato seçimlerini kaybetti.
 • 47 yaşında başkanlık seçimlerini kaybetti.
 • 49 yaşında tekrar senato seçimlerini kaybetti.
 • 52 yaşında ABD’ye başkan seçildi.

Eğer sıkıntılar kaçınılmazsa oturup ağlamanın hiçbir faydası yoktur. Evet,acı ve ızdıraplar karşısında Abraham Lincoln’ün de ağladığı anlar olmuştur. Hatta,hayatın çekilemeyecek hale geldiği durumlarda,akşam yağmur altında, ağaçlar ve çalılar arasındaki tozlu patika yollarda gezinmeyi çok severmiş,gözü yaşlı olduğu anlarda içini böyle atarmış ama sonra bıkmaz,inat edermiş,ısrarlı olurmuş. Bir keresinde yoksulluk ve mahrumiyetine rağmen, dürüst ve kültürlü olduğu için çevresindekilerin tavsiyesiyle sırf kölelik ve adaletsizlik kalksın diye kongre üyeliğine adaylığına koyar,fakat kazanamaz. Bu haber karşısında üzülür. Haberi telgraf hanede alır. Dışarı karanlık ve yağmurludur. Usulca ‘İyi akşamlar!’ dedikten sonra orayı terk eder.

Kaldırımsız ,tozlu topraklı sokaklarda bir başına düşünceli düşünceli yürür. Tam bu sırada ayağı kayar,çamurun içine yuvarlanacakken,son anda kurtulur. Kendi kendine ‘Tökezledim, fakat düşmedim!‘ der. Evet ‘Tökezledim fakat düşmedim‘ Bu cümle beyninde şimşek gibi çakar. Onun ayağı kaymıştı ama düşmemişti. ‘Mücadeleye devam!‘ dedi.

abraham lincoln suikasti

Abraham Lincoln Suikastı

Abraham Lincoln suikastı, 14 Nisan 1865’te, Kutsal Cuma’da gerçekleşen, Amerikan İç Savaşının son önemli olaylarından biridir. ABD Başkanı Abraham Lincoln, Ford’s Theatre’da eşi ve iki konukla birlikte Our American Cousin oyununu seyrederken silahla vuruldu.

Aktör ve Konfederasyon sempatizanı olan suikastçı John Wilkes Booth, diğer suikastçılar Lewis Powell ve George Atzerodt ile birlikte sırasıyla (o zamanın Dışişleri Bakanı) William H. Seward ile Başkan Yardımcısı Andrew Johnson’ı da öldürmeyi planladı. Booth Lincoln, Seward ve Johnson’ı öldürerek kaos yaratmayı ve Federal Hükümeti yıkmayı umdu. Booth Lincoln’ü öldürmeyi başardıysa da, plan genel olarak amacına ulaşamadı. Seward da saldırıya uğradı, ancak iyileşti. Johnson’ı vuracak olan kişi ise paniğe kapılarak Washington’a kaçtı.

Abraham Lincoln ait ünlü sözleri

Aynaya baktığında başka birini görmek istemiyorsan kendin gibi ol.

Ya hür bir millet olarak yaşayalım ya da ölelim.

Hatadan korkan bir insan hiçbir şey yapamaz.

Tecrübeme göre eğitimsiz kimselerin erdemleri de azdır.

Siz içkiyi savunabilirsiniz ama içki sizi asla savunmaz.

Kimse kimseyi rızası olmadan yönetemez.

Ne kadar mutlu olmaya karar vermişseniz o kadar mutlu olursunuz.

Bir ülke, yarı köle yarı özgür insanlardan oluşursa yaşayamaz.

Hiçbir şeyden asla vazgeçme çünkü vazgeçenler yalnızca kaybedenlerdir.

Geleceğin en iyi yanı, her günün teker teker gelmesidir.

Başkalarının hürriyetlerini tanımayanlar, hürriyete layık değildir.

Güç süreklidir; ama gücün kazandığı zaferlerin ömrü pek kısa olur.

Geçmişini sadece özlemek istemiyorsan ayak izlerini kaybetmemelisin.

Gelecek senin notlarındır, geçmişse sınavın.

Diplomasi, insanları kendilerini gördükleri gibi tarif edebilmektir.

Başka ulusları özgürlüklerinden edenler er geç kendileri de özgürlüklerinden olurlar.

Politikacılar halkın çıkarlarından farklı çıkarlara sahip olan insanlar topluluğudur.

Konuşup da aptallığınızı ortaya koyacağınıza, konuşmayın da hiç olmazsa herkesin şüphesi kalsın.

Muhafazakarlık nedir? Eski ve denenmişe hayran olmamak, yeni ve denenmemişe muhalif olmak değil midir?

Eğer bir ağacı kesmek için bir saatim olsaydı, ilk kırkbeş dakikada sadece baltamı bilerdim.

Evsiz biri başkasının evini yıkmaya çalışmamalı, çalışıp kendine bir ev yapmalıdır.

Hemen herkes sıkıntıya göğüs gerebilir ama insanın asıl karakteri eline kuvvet geçtiğinde ortaya çıkar.

Neredeyse bütün erkekler güçlüklere dayanabilir ama bir adamın karakterini test etmek istiyorsan, ona güç ver.

Bazı insanları her zaman, bütün insanları da bazen kandırabilirsiniz; ama bütün insanları her zaman kandıramazsınız.

Dünyanın büyük adamları okullarının en büyük öğrencileri değildi; çoğu zaman en büyük okulları bitirenler de hayatın büyük adamları olmamışlardır.

Eğer karşınızdaki kişiye, bütün kalbin ve yeteneklerinle yardım etmeyi kabul edebiliyorsan, işte o zaman onu eleştirebilirsin. Bu olumlu eleştiridir.

Genç bir adamın ilerlemesi; başkalarının onun ilerlemesinden, ne kadar rahatsız olurlarsa olsunlar onun muktedir olduğu her yolda kendisinini islah etmesiyle kabildir… kuşku ve kıskançlık hiçbir insana, hiçbir durumda faydalı olmamıştır. Gerçi bir adamın yükselmesine mani olmak için bazı kötü yürekli girişimler olabilir, hatta bunların başarılı olmaları bile mümkündür, eğer onlar zihninin asıl gerçek yoldan sapmasına ve haksızlık üzerinde zamanını israf etmesine sebep olursa.

Karakter ağaç ise, şan ve şeref o ağacın gölgesi gibidir; biz hep gölgeyi düşünürüz oysa gerçek olan ağacın kendisidir.

Ormanda kıvılcım çıkarmaya teşebüs edenler, yalnızca bir tutam aydınlık için övülebilirler. Aslında onlardan geriye kalan, kalın bir toz bulutu ve kendilerinin de karıştığı etten ve kemikten siyah kül yığınıdır.

Alkışlara inanmayın; çoğunluk alkışlıyorsa iyi, güzel ama alkışlayanlar ya dalkavukların elleriyse.

transit ticaret nedir
Nedir?,

Transit ticaret nedir ve nasıl yapılır?

no comment

Transit ticaret (re-export) nedir? Transit ticaret nasıl yapılır?

Transit Ticaret; Alış faturası ve satış faturası arasında lehte fark esas olmak üzere, gerçek veya tüzel kişi transit tacirince satın alınan yabancı veya Türk menşeli olup da yurt dışına (serbest bölgeler dâhil olmak üzere) satılmış malların transit olarak veya doğrudan doğruya, ithalat ve ihracat rejimi hükümlerine tabi olmaksızın, başka veya aynı ülkeye (serbest bölgeler dâhil) satılmasını ifade eder.

Transit ticaret, mal bedelleri için transfer yapılarak veya yapılmaksızın, satın alınan yabancı menşeli veya Türk menşeli olup da yurtdışına satılmış malların transit olarak veya doğrudan doğruya, ithalat ve ihracat rejimi hükümlerine tabi olmaksızın başka bir ülkeye satılmasıdır. Veya yurt dışında veya serbest bölgede yerleşik bir firmadan ya da antrepodan satın alınan malın, ülkemiz üzerinden transit olarak veya doğrudan doğruya yurt dışında veya serbest bölgede yerleşik bir firmaya ya da antrepoya satılmasıdır.

Transit ticaret nasıl yapılır?

transit ticaret nasıl yapılır

Uluslararası anlaşmalarla ticareti yasaklanmış mallar ile Müsteşarlığın madde politikası itibariyle transit ticaretinin yapılmasını uygun görmediği mallar transit ticarete konu olamaz. İthalat ve ihracat yapılması yasaklanmış ülkelerle transit ticaret yapılamaz

Söz konusu mallar ve ülkeler dışında kalan mallar ve ülkelere transit ticaret yapılmak istenilmesi halinde işlemlerin transit ticaret formu aranmaksızın transit rejimi çerçevesinde sonuçlandırılması gerekmektedir.

Transit Ticarete İlişkin Tebliğ’in yürürlükten kaldırılması nedeniyle, bu Tebliğ gereğince doldurulması gereken transit ticaret formu uygulamasının da kaldırıldığı, transit ticaret işlemlerinin gümrük mevzuatında yer alan transit rejimi çerçevesinde yürütülmesi gerekmektedir.

Transit ticarete konu olan mallarla ilgili olarak, ithalata ve ihracata ilişkin vergi, resim, harç ve fon tahsil edilmez.

Gümrük idarelerince verilebilecek izne istinaden malların Türk gümrük hattını aşarak işçilik görmek üzere fiktif depo veya antrepolara alınması “fiili ithal” hükmünde değildir.

Transit ticaretin işleyişi

Fatura Hareketi:

Malı aldığınız yer size bir fatura kesecek. Siz de malı sattığınız yere bir İngilizce fatura göndereceksiniz. Kestiğiniz faturanın aynısını Türkçe resmi fatura olarak da kesmelisiniz. Bu alım satım sonucunda satışınızla alışınız arasında kar edeceksiniz. Faturaları defterinize kaydedip, bu karı beyan etmelisiniz.

Para Hareketi:

Para hareketi de faturaları kapatacak şekilde aynı yol izlenerek olacak. Alıcının hesabından sizin hesaba, sizin hesaptan malı aldığınız satıcının hesabına.

Mal Hareketi:

Malın satıcıdan alıcıya gitmesi yeterlidir. Arada nerelerden geçtiği önemli değildir. Sevk evraklarını kullanacağınız güzergaha göre düzenlersiniz. Yalnız malın çıktığı ülke ve gireceği ülke mevzuatları açısından kontrol etmek gerekir. Örnek olarak; Romanya’dan çıkacak bir tır Irak’a gidecekse, tırın ücüncü ülke izni almış olması gerekir. Yoksa Romanya gümrüğünden çıkamaz. Ya da L/C ile yürüyen bir işte Aktarma/Transshipment izni yoksa sizin güzergahı aktarmasız olacak şekilde seçmeniz gerekir.

Mevzuat açısından transit ticaret işlemlerinde kambiyo takibi söz konusu olmadığından alım ve satım bedellerinin tahsil ve transferleri tamamen serbesttir. Transit ticarete konu malın satın alınması ve satılması gibi işlemler ve bu işlemler sebebiyle düzenlenen kağıtlara (gümrük idarelerine verilen beyannameler dahil); ihracata ilişkin olduğunun tevsiki halinde işlem yapan kuruluşlarca resen vergi, resim ve harç istisnası uygulanmaktadır.

Örneğin Bulgaristan’daki asıl alıcı, mal bedelinin %70’lık kısmını  size peşin ödemesini yapacaktır. bunun üzerine Çin’deki  satıcı/ihracatçı ister malı direkt olarak, ister Türkiye üzerinden Bulgaristan’a  malın yüklenmesini takiben gerekli evrak/vesaiki size ulaştırdığında, kendi düzenlediğiniz faturayı yurtdışından gelen ve adınıza düzenlenen fatura yerine koyabilecek böylece iki fatura arasındaki fark sizin kazancınız olacaktır.

Asıl alıcıya düzenleyeceğiniz fatura ve diğer vesaiki alıcıya göndermeniz durumunda malları  Alıcı taşıma firmasından teslim alabilecektir.. Kalan %30 lık mal bedelinin ödenmesi alıcının insiyatifine kalacağından bu kısım için vesaik mukabili ödeme şeklini  düşünebilirsiniz. Asıl satıcının düzenleyeceği belge üzerindeki adı ve adresi değiştireceğiniz fatura ile sigorta poliçesi dışında diğer belgelerde (menşe şahadetnamesi, konşimento (kamyonla olunca CMR )vs görüneceğinden asıl alıcı ile ikinci satıcı bir sonraki işlemde sizi by pass edebileceklerdir.