Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wall Street Journal: Türkiye ekonomik cambaz ipinde yürüyor
18 Mayıs 2015 Pazartesi 02:33

Wall Street Journal: Türkiye ekonomik cambaz ipinde yürüyor

Wall Street Journal, “Türkiye, kritik parlamenter seçimlerine iki aydan daha kısa bir süre kala ekonomik cambaz ipinde yürüyor” derken yavaş ekonomik büyüme işsizliği körüklemesini ve liranın rekor düşük düzeylere düşmesini, “Merkez Bankası üzerinde baskı

Türkiye’deki son dönemdeki ekonomik gelişmeler, dünyanın önde gelen gazetelerinin dikkatini çekmeyi sürdürüyor. Wall Street Journal Türkiye’deki yavaşlayan ekonomik büyüme, olumsuz işsizlik verileri ve liranın kayıpları gibi gelişmelere işaret ederek “Seçimler ufukta iken Türkiye ekonomik cambaz ipinde yürüyor” ifadesini kullanıyor. Türk Lirasının değer kaybına vurgu yapan Financial Times ise yabancı uzmanların “Lira üzerindeki satış baskısının yoğunlaşmasını bekliyoruz. Seçimin neden olduğu belirsizlik sermaye çıkışını tetikleyebilir” gibi düşüncelerini yansıtıyor. Habere göre, yabancı uzmanlar “satış baskısının daha da hızlanabileceğini ve kur krizine dönüşebileceğini” düşünüyor.

WSJ: SEÇİM UFUKTA İKEN TÜRKİYE CAMBAZ İPİNDE YÜRÜYOR

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, “Türkiye, kritik parlamenter seçimlerine iki aydan daha kısa bir süre kala ekonomik cambaz ipinde yürüyor” derken yavaş ekonomik büyüme işsizliği körüklemesini ve liranın rekor düşük düzeylere düşmesini, “Merkez Bankası üzerinde baskı oluşturan toksik bir karışım” olarak niteliyor.

Bu çerçevede Türkiye’deki son işsizlik verilerine ve Türk Lirasının kayıplarına vurgu yapan gazete, “Liranın zayıf ekonomik performansını, kötüleşen ekonomik görünüm, 7 Haziran seçimleri öncesi siyasi gerilimler, seçim sonrası Türkiye’nin ekonomik yönetimine ilişkin belirsizlikler ve  FED’in bu yılın daha ileri bir tarihinde faizleri artırma olasılığı daha da körüklüyor” yorumunu yapıyor.

WSJ’nin, Merkez Bankası’nın yaşadığı sorunlara  ve liranın düşüşünü durdurmak amacıyla Para Politika Kurulu’nun 22 Nisan’da yapacağı toplantının gündemini önceden kamuoyuna açıklamasına da değindiği haberinde görüşleri yansıtıldığı Rabobank’dan döviz stratejisti Piotr Matys, Merkez Bankası’nın söz konusu açıklamada zikrettiği önlemlerin doların liraya karşı yükselişini durdurmak için yeterli olacağına pek ihtimal vermedi.

Piotr Matys “Merkez Bankası, büyük bazukasını kullanmaya ve yine faiz oranlarını yükseltmeye mecbur kalabilir” uyarısında da bulundu.

Bu arada, Capital Economics’ten William Jackson ise, Türk ekonomisi için “geçen yılın ikinci yarısında zayıf idi ve koşulların bu yılın başlarında daha da kötüleştiği görünüyor”değerlendirmesini yaptı. Jackson “Bu açıkça Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tedirgin edecek ve lira sonunda istikrara kavuşursa, daha düşük faiz oranları için baskıları yinelendiğini görmek benim için sürpriz olmaz” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA