Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uygulama yazarak para kazanmak isteyenler için tüyolar!
31 Mayıs 2015 Pazar 12:10

Uygulama yazarak para kazanmak isteyenler için tüyolar!

Türkiye'nin aplikasyon zenginlerinin verdiği tavsiyelerden yola çıkarak dijital girişimciler için aplikasyondan para kazanmanın tüyolarını derledik.

Türkiye'nin aplikasyon zenginlerinin verdiği tavsiyelerden yola çıkarak dijital girişimciler için aplikasyondan para kazanmanın tüyolarını derledik. Bu sektör umut vaat ediyor ama parlak bir fikriniz olması aplikasyondan para kazanmak için yeterli mi?

İşte aplikasyon'dan para kazanmanın tüyoları.

Gerçekten "parlak bir fikir" olmalı 

Parlak bir fikrin iki önemli kriteri var; ya ciddi ölçüde insanların yaşamını kolaylaştırmalı ve önemli bir gereklilik vaat etmeli ya da gerçek anlamda eğlence içermeli. Eğlence deyince hemen “oyun işinde çok para var” diye düşünmemek ve yapılan işin ticari bir faaliyet olduğunu unutmamak gerekiyor. Unutmadan, “Gelecek internet of things’te” diyor işin uzmanları.

Tüm zamanlara hitap etmeli ve sürekli geliştirmelisiniz

İnternette her şeyin süratle değiştiği ve bulduğunuz aplikasyon fikrinin kullanıcı sayısı rakorları kırsa bile birkaç yıl içinde hoş bir anıya dönüşme ihtimali olduğunu daima göz önünde bulundurmalısınız. O nedenle aplikasyonunuz ya tüm zamanlara hitap edecek şekilde tasarlamanız ya da onu sürekli geliştirmeniz gerekiyor.

Üç yoldan birini seçmeli ve stratejinizi belirlemelisiniz

Aplikasyon’ların direk ücretli satabilirsiniz, ancak ulaşılabilir bir fiyat belirlemeli ve özellikle Türkiye’de akıllı telefon kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün aplikasyona para vermekten kaçındığını da göz önünde bulundurmalısınız. 

Diğer yandan ücretsiz yapıp aplikasyon içi ödeme metodu ile farklı ürünler satabilirsiniz ki bu yöntem daha çok oyuncularda tercih ediliyor. Ve app’inizin aktif kullanıcı sayısı arttıkça reklam geliri de artacaktır.

Apple ve Google Play Store’den indirilebilmeli

Sadece Apple uyumlu mobil aplikasyonlar üretebilirsiniz ama makbul olanı tüm teknoloji kullanıcılarına hitap etmek. Neden hedef kitlenizi kısıtlayasınız ki! Tabii tablet ve telefon uyumlu olması da önemli.

APP’TAN PARA KAZANMA TÜYOLARI

Türkçe ve İngilizce tasarlamalısınız

App’inizi en azından başlangıç için Türkçe ve İngilizce tasarlamalısınız. İlerleyen aşamalarda başarı merdivenlerini süratle tırmanırken, diğer diller de eklersiniz. Başlangıç aplikasyonunuzu hedef kitlesinin ana dilinin yanı sıra İngilizce muhakkak olmalı.

Aplikasyonunuza güçlü bir pazarlama desteği gerekiyor

Uygulamanızı store’lara yükleyip keşfedilmeyi beklemeniz, şarkı söylerken çektiğiniz videoyu Youtube’a yükleyip şöhret olmayı beklemeye benziyor. Ya da sayısal lotodan yahut Milli Piyango’dan zengin olmayı beklemeye benziyor. İsterseniz daha başka örneklerle de çeşitlendirebilirsiniz ama meramımı anladığınızı sanıyorum.

Uzun vadeli planlamalısınız

Diyelim ki aplikasyonunuzu store’lara yüklediniz, üstelik pazarlama kanallarını da doğru kullanıyorsunuz ve aplikasyonunuzu kullanmaya başladı, kitlesi de artıyor. Hemen muhteşem yatırımlar beklemeyin. Aplikasyonunuz rüşdünü ispat etmeden size yerli ya da yabancı yatırımcı gelmeyecek. Bu nedenle siz, başta melek yatırım ağları ve devlet teşvikleri olmak üzere fon arayışına girmeli, ürününüzü ve kendinizi geliştirip üretmeye devam etmelisiniz.

Bonus: Aplikasyon üretmek konusunda iddialı olduğunuzu düşünüyorsanız ya da B2B kullanıma uygun fikirleriniz varsa uygun şirketlerin kapısı çalmalı, App’inizi tanıtmalı ve pazarlama için bütçe ayırlamlısınız. 

Unutulmamalısınız ki, oturduğunu yerden keşfedilmeyi beklemek hata olur, çünkü en kısa zamanda rakiplerinizin de aynı yahut benzer fikirlerle pazarda müşteri aramaya başlama ihtimali var.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA