Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ünlüler hangi sektörlere yatırımı yapıyor?
12 Nisan 2015 Pazar 19:34

Ünlüler hangi sektörlere yatırımı yapıyor?

Türkiye'deki ünlüler gayrimenkul yatırımcısı çıktı. Peki yabancı ünlüler ne yapıyor?

Türkiye'deki ünlüler gayrimenkul yatırımcısı çıktı. Peki yabancı ünlüler ne yapıyor?

Ünlülerin hemen hemen hepsi gayrimenkule yatırım yaptıklarını, en garanti yatırımın o olduğunu belirtmekteydiler.

Bunun nedeni sanırım hepimizin malumu, şu an için "risksiz" ve zahmetsiz. Bunda ünlülerin başına gelen "arkadaşı ile cafe/restaurant/araba galerisi vs açtı batırdı" türünden haberlerin de etkisi vardır. Gayrimenkule yatırım yaptığında ise böyle bir derdi yok. Alıyorsun arsa ise bekletiyor, ev ise kiraya veriyorsun, onu da emlakçı hallediyor çok baş ağrımıyor.

HEM ÜNLÜ HEM GİRİŞİMCİ

Peki yabancı ünlüler nereye yatırım yapıyor? Açık kaynaklardan derlediğim bizdeki ve dünyadaki bazı ünlülerin yatırımları aşağıda yer alıyor. Tablo, farkı net bir şekilde ortaya koyuyor yoruma bile gerek kalmadan. Görünen o ki bizde moda gayrimenkul, yabancılarda ise çoğunlukla teknoloji, internet tabanlı yeni girişimlere (start-ups) can suyu olacak finansman sağlamak (seed money). Yeni girişim deyip de geçmemek lazım. Skype, Facebook, Whatsapp, Twitter bunların hepsi bu yatırım ikliminde daha 5-10 yıl önce doğdu büyüdü. Ancak şu anda on milyarlarca dolar ediyorlar. Peki  bu başarılı örnekler güzel de, başarısız örnekler de yok mudur? Elbette vardır. Ancak hangi yatırım türünde başarısızlığın da aslında topluma bir faydası vardır diye düşünmemiz gerekiyor.

Yerli ve yabancı ünlülerin yatırımları

BİLGİ YOĞUN İSTİHDAMDA SONDAYIZ, NEDEN?

Bizim ünlülerin gayrimenkul, vinç, at, restaurant/cafe yatırımlarının başarısız olduğu durumu düşünün, burada kendisi biraz zarar görür, bir de belki orada çalışan yönetici, garson seyis vs. Bu başarısızlıktan kalacak katma değer pek yok gibidir.

Bir de yoğun bilgi gerektiren bir alandaki başarısızlığı düşünün. Bu girişimlerde haliyle pek çok eğitimli işgücü istihdam edilmekte ve bu başarısızlıktan emsalsiz bir deneyim kalmakta. Dolayısı ile bir sonraki girişimde başarı şansı da artmakta. Bunun pek çok örneği var, mesela GoPro kurucusu Nick Woodman. Onlarca başarısız girişimi olmuş ancak şu anda GoPro'nun değeri 2,5 milyar dolar civarında. Bizde bu tür girişimci gençlere yön verecek melek yatırımcımız az dolayısı ile girişimciliğe hevesli olan gencimiz de az.

Üniversite mezunu genç işsizliğin bu kadar yüksek olduğu ülkemizde bu birikimi değerlendirecek bir ekosistem oluşturmamız şart. Aşağıdaki tabloda bilgiyi yoğun kullanan işgücü oranında sonuncu olmamız bu durumu net bir şekilde ortaya koyuyor zaten. Bizde çalışanların %19'u bilgiyi işinde yoğun kullanıyor. Verideki ülkelerin ortalaması ise %36! Bilgiyi yoğun kullanacak alanlara yönelik girişimi az destekliyoruz, gayrimenkul zaten az olan tasarruflarımızı silip süpürüyor.  

Bilgi yoğun istihdam oranı

ÜNLÜLER MELEK YATIRIMCI OLUN!

Bu soruna makro bir çözüm olmamakla birlikte, önerim şu: "Hem Ünlü, Hem Melek Yatırımcı".  "Atanamayan" genç bir mühendis, iletişimci, pazarlamacı ve işletmeciyi bir araya gelip bir fikrin peşinde koşmalı ve bunlara ünlülerimiz "melek yatırımcı" olarak destek olmalı. Bu yatırım başarılı olursa  ünlülerimiz için gayrimenkulle karşılaştırılamayacak ölçüde getirisi olacaktır (Justin Bieber Spotify'ın yatırımcılarından bir kaç yüz bin dolar yatırdığı döyleniyor, Spotify'ın şimdi değeri 3 milyar $), başarısız olsa bile işgücünün bilgi birikimini arttırıcı mükemmel bir sosyal sorumluluk projesi olarak kayda geçecektir. Benden söylemesi!

ÇAĞDAŞ ŞİRİN / BUSINESSHT

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA