Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Umre için tercihler lükse doğru kayıyor
08 Temmuz 2015 Çarşamba 08:33

Umre için tercihler lükse doğru kayıyor

Geçen yıl Türkiye’den 61 bin kişinin hac görevini yerine getirmek için ziyaret ettiği Suudi Arabistan’a umre için 400 bin kişi gitti. Bu yıl ise umre için Türkiye’den Suudi Arabistan’a 430 bin kişinin gitmesi bekleniyor.

Geçen yıl Türkiye’den 61 bin kişinin hac görevini yerine getirmek için ziyaret ettiği Suudi Arabistan’a umre için 400 bin kişi gitti. Bu yıl ise umre için Türkiye’den Suudi Arabistan’a 430 bin kişinin gitmesi bekleniyor. Yedi günlük umre fiyatları 800-2400 euro arasında değişiyor. Fiyatı daha yüksek olan lüks umreye talep de her geçen yıl artıyor.

Dünyada giderek büyüyen inanç turizminin iş hacmi 20 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Türkiye’nin bu pazardaki payı ise yüzde 5 seviyesinde. Hac ve umre için yılda 1.1 milyar dolar ayrılan Türkiye’de son 10 yılda kutsal toprakları ziyaret edenlerin sayısındaki ciddi artış dikkati çekiyor.

1990’lı yılların başında 20 bin kişinin hac ve umre ziyareti yaptığı Türkiye’de, 2000’lerin başında bu sayı 50 binlere ulaştı. 2008 sonrasında artış daha da hızlandı. Bugün gelinen noktada yılda 400 binin üzerinde kişinin hac ve umre ziyareti yaptığı görülüyor.

Bu ziyaretlerde lüks nitelikte olanların payının da giderek arttığı görülüyor. 10 yıl önce hac ve umre ziyaretlerinin yüzde 3’ü lüks olarak yapılırken, bugün bu oran yüzde 10’lara ulaşmış bulunuyor.

430 BİN KİŞİ GİDECEK

Suudi Arabistan’a her yıl 6 milyonun üzerinde Müslüman umre için giderken, bunların 1,8 milyonu hac için kutsal toprakları ziyaret ediyor. Geçen yıl Türkiye’den 61 bin kişinin hac görevini yerine getirmek için ziyaret ettiği kutsal toprakları bu yıl da 60 bine yakın kişinin gitmesi bekleniyor.

Yıllara göre bakıldığında hac yapan Türklerin sayısında 2011’den beri bir düşüş gözleniyor. Ancak bunun nedeni talepteki düşüş değil. Mekke’de tavaf alanının genişletilmesine yönelik yapılan inşaat nedeniyle Suudi Arabistan’ın uyguladığı kota nedeniyle hacı sayısı 60 binlere düştü.

2017’de Mekke’deki inşaatın bitmesiyle kontenjanlar artırılacak ve dünyada yılda 10 milyon kişinin hac yapabilir hale gelmesinin önü açılacak. Bu durum Türkiye’deki kotaları da birkaç kat artıracak. Yani hac turizmi önümüzdeki dönemde daha büyük girişimlere fırsat yaratacak.

Zaman ve mekan birliği gerektiren hac ziyaretindeki bu kota Ramazan umresinde de uygulanıyor. 30 bin kişinin Ramazan döneminde umre yaptığı dile getiriliyor.

Türkiye’den geçen yıl 400 bin kişinin umreye gitmişti. Bu yıl ise geçen yıla göre yüzde 7,5 artışla umreye 430 bin kişinin gitmesi bekleniyor.

ARTIŞIN NEDENİ

Önümüzdeki beş yıl içinde ise turizm şirketlerinin hedefinde Türkiye’den umreye giden kişi sayısının 1 milyona ulaşması var.

İkbal Tur yöneticisi Kadir Ümit Bulut, son yıllarda umreye giden kişi sayısındaki artışla ilgili şöyle konuşuyor: “Sadece Türkiye’den değil, Güney Afrika’dan Malezya’ya kadar pek çok ülkede 2008 sonrasında umre için Suudi Arabistan’a yapılan ziyaret sayısında ciddi artış var. Hem yeni otel yatırımları hem de havacılık sektöründeki gelişmeyle birlikte uçak seferlerinin artması ve fiyatların daha ulaşılabilir hale gelmesi bu artışın Türkiye’deki nedeni. Tabii ekonomik anlamda refah seviyesinin artması da nedenlerden biri”

Hac ve umre ziyareti yapan kişiler arasında kadın ağırlığı dikkat çekiyor. En çok umre yapılan dönemler ise Aralık ve Şubat ayları olarak görülüyor. 

Hac ve umre turları düzenleyen tur şirketi sayısının 200’ün üzerinde olduğu söyleniyor. Anadolu’da bu şirketler için çalışan aracı kurumlar bu sayının dışında yer alıyor.

FİYATLAR NASIL DEĞİŞİYOR?

Hacca gidenlerin büyük çoğunluğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonluyla, umreye gidenlerin çoğunluğu ise seyahat acenteleriyle seyahat etmeyi tercih ediyor. Fiyat aralıkları oldukça değişken. Hac fiyatları 2 bin 800 euro’dan başlıyor ve 17 bin euro’ya kadar çıkıyor. Yedi günlük umre fiyatları ise 800 - 2499 euro arasında değişiyor. 

Umre ve hac ziyaretleri lux ve daha üstü olan delux şeklinde de yapılabiliyor. Zaten fiyat farkı da bundan kaynaklanıyor.

Türkiye’de delux hac ve umre turları düzenleyen şirket sayısı bile elin parmaklarını geçmiyor. Vizyon Tur, bu şirketler arasında yer alıyor. Vizyon Tur CEO’su Mehmet Ali Menteş, delux ve lux turların farkını şöyle anlatıyor: “Biz lux ve delux turlarla kişinin evindeki konforu sağlayarak sadece ibadete odaklanmasına imkan veriyoruz. Öyle bir şatafat söz konusu değil. Otellerimiz Kabe’ye çok yakın, otobüslerimiz son model, tur ekibinde çalışan kişi sayısı da fazla oluyor.”

Mehmet Ali Menteş, delux hacda ise kendi çadırlarını kurduklarını ve Arafat’a çıkamayacak hacı adaylarını ambulansla Arafat’a çıkarmak gibi bazı ayrıcalıkları misafirlerine sunduklarını söylüyor. Menteş, kendi misafirleri dışında, dünyanın farklı ülkelerinden özel uçağıyla gelen, kralın sarayında kalıp vekiline şeytan taşlatan ve tüm ziyaretleri özel arabasıyla gerçekleştiren kişilerin varlığından da bahsediyor. 

Lux ve delux turlarla genellikle Kabe’ye en yakın olan otellerde, Mekke Dar Al Tawhid Intercontinental, Mekke Hilton, Mekke Raffles Suites gibi otellerde kalnıyor. Medine’de ise Mescid’i Nebevi’nin yakınlarında olan Medine Hilton ve Medine Oberoi otelleri tercih ediliyor.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA