Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Twitter kullanıcıları 8 Mart indirimlerine tepkili!
08 Mart 2015 Pazar 21:38

Twitter kullanıcıları 8 Mart indirimlerine tepkili!

Gonzo Insight, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde, bir yıl önce yapılan indirim kampanyalarının ne tür tepkilere yol açtığını zete.com için analiz etti.

Gonzo Insight, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde, bir yıl önce yapılan indirim kampanyalarının ne tür tepkilere yol açtığını zete.com için analiz etti. İndirim kampanyalarına yönelik olumsuz reaksiyonların, indirim oranlarının çok üstünde olduğu gözlemlenirken, bu hattın markalar için oldukça riskli bir iletişim alanı olduğu tespit edildi.

Emekçi Kadınlar Günü geldi ve her 8 Mart’ta görmeye alıştığımız “Kadınlar Günü’ne özel indirim” kampanya mesajları yarın cep telefonlarımıza, sosyal mecralarda zaman tünelimize düşecek.

Markaların özel indirimlerle hazırlandığı bu özel günde yapılan kampanyalar, bazı kadınları memnun etmesinin yanı sıra, büyük tepkilere de yol açıyor.

Sosyal medya araştırma şirketi Gonzo Insight, bu karşıtlıktan yola çıkarak 8 Mart 2014 tarihinde Twitter’da, içinde “kadınlar günü” ve “indirim” geçen mesajları analiz etti ve ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

İncelenen 1.821 mesajdaki konu kırılımları şöyle:

Analiz

KAMPANYALARA TEPKİ YÜZDE 48 DÜZEYİNDE
Konu kırılımlarına bakıldığında ve ne kadar çok indirim kampanyası yapıldığı gözönüne alındığında “kampanya mesajları” kırılımının en yüksek dilim olması beklenirken, bu indirim kampanyalarına gelen tepkilerin çok daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor. Verilen tepkilerde markalardan indirim yerine kadın istihdamını yükseltmek yönünde tavsiyeler geldiği ortaya çıkıyor. Ancak daha büyük etki yaratan, Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleşen kadına şiddet olaylarının sosyal medyada yayılması. Kadınların şiddete uğradığı bir toplumda, alışverişin bu gün üzerinden teşvik edilmesi sosyal medyada önemli oranda reaksiyon görüyor. Bu günde alışveriş merkezlerine akın eden kadınlara gösterilen tepkinin yüzde 6’lık bir dilim oluşturması, toplam tepkinin yüzde 48’ler seviyesine yükseldiğini gösteriyor.

SADECE REAKSİYONLARA BAKILDIĞINDA TEPKİ YÜZDE 69, DESTEK YÜZDE 26
Gonzo Insight’ın kampanya mesajlarını dışarıda bırakarak sadece reaksiyonları ölçtüğü tablo incelendiğinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

Analiz

Kampanya mesajlarından arındırılmış tabloda bu indirimden memnun olanların ağırlığı yüzde 24 olarak tespit edilirken indirim gamının genişletilmesini bekleyen grup yüzde 2’lik bir dilimi oluşturuyor. Bu mesajların ağırlıklı bölümünde Twitter kullanıcıları “Kadınlar Günü” ifadesini kullanırken, tepki gösteren yüzde 69’luk dilimin “Emekçi Kadınlar Günü” ifadesini kullandığı dikkat çekiyor. İndirimlerden memnun olan kullanıcılar bu günün tek anlamının yüksek oranlı indirimler olduğunu yoğun olarak belirtiyor. Özellikle kozmetik sektöründen gelen indirimler bu memnuniyeti oluşturan temel faktör. Fakat sektörel bazlı tepkilerde de en yüksek oranlı tepkiler yine kozmetik markalarına yönelmiş durumda. İndirimlerin yoğunlaştığı 8 Mart’ta ziyaretçi akınına uğrayan AVM’lerde çalışan kadınların, bu kampanyalar nedeniyle daha ağır şartlarda çalışmak zorunda olduğu da sıklıkla belirtiliyor.

Kadınların bu günde yaptığı alışverişlerle ilgili yazılan sarkastik mesajların büyük çoğunluğu ise erkek kullanıcılardan geliyor. (ZETE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA