Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TÜSİAD Başkanı: Piyasalar çok tedirgin
09 Mart 2015 Pazartesi 13:42

TÜSİAD Başkanı: Piyasalar çok tedirgin

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, "Şu anda piyasalar çok tedirgin. Piyasalar ne zaman tedirgin olur? Ortak bir söylem olmadığı zaman" dedi.

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ile 8 Mart Kadınlar Günü öncesi buluştuk, Türkiye’de kadın sorununu konuştuk. Tema kadın olunca istihdam, doğum izni, 3 çocuk önerisi, şiddet gibi pek çok başlık gündeme geldi. O saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha kadınlara ‘en az 3 çocuk’ önerisinde bulunuyor ve kadın-erkek arasındaki ‘fıtri farklar’a işaret ediyordu. Yeni TÜSİAD Başkanı’nın ağzından kadın sorunları ya da eşitlik tartışmasıyla ilgili keskin bir yanıt çıkmadı, tartışmalı konulara “Pozitif konulara, yapabileceklerimize odaklanalım” diyerek girmek istemedi.

İşte Symes ile söyleşimizden öne çıkan başlıklar: 

Cumhurbaşkanı tarafından kadınlara 3 çocuk yapılması telkin ediliyor, bu görüşe katılıyor musunuz?

Çocuk yapmak kadının özgürlüğüdür. Ne kadar ve ne söylenirse söylensin çocuk kararı her zaman için bireylerin özgür kararıdır. Bence burada özü kaçırmayalım: kadının hem annelikten hem de iş dünyasından kopmaması için desteklere ihtiyacı var. Kreşi, esnek çalışmayı yıllardır söylüyoruz. Bunlar tam anlamıyla sağlandıktan sonra, bireylerin özel veya çalışma hayatındaki özgür ilişkilerine karışılamaz.

‘EMPOZE EDİLDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM’ 

3 çocuk telkinini özel hayata müdahale olarak görüyor musunuz?

Bir kadın olarak rahatsız oluyor musunuz? Özel hayata zaten müdahale edilemez, dolayısıyla ben bunu empoze ediliyor gibi görmüyorum. Ben kadın tartışmasının bu noktadan yapılmasını doğru bulmuyorum, verimsiz bir tartışma ekseni. Esnek çalışma paketinin 3 çocukla beraber tartışılmasını doğru bulmuyorum. Ben siyasi değil, iş dünyası gözüyle bakıyorum. İş dünyasında kadınların bir müddet sonra çocukla ilgili gerekli destek mekanizmaları olmadığı için kopmasını doğru bulmuyorum. 

 ‘GENÇLERLE PLATFORM KURACAĞIZ’

Yeni dönemde yeni öncelikler olacak mı?

  Üniversiteli gençlerle daha çok iletişimde olacağız. Üniversitelerin liderlik, inovasyon, işletme kulüpleri var. Onları organize edip hem çalışmalarımıza katkı yapsınlar hem de çalışmalarımızı yaysınlar istiyoruz. Bu amaçla bir platform oluşturup düzenli olarak bir araya geleceğiz, platformun adı üzerinde çalışıyoruz.

‘AILE IÇI ŞIDDETE KARŞI PROJE BAŞLATIYORUZ’ 

Kadınlarla ilgili özel bir çalışmanız olacak mı?

 Şiddeti kınamak için sadece söylemde kalmayalım, elimizi taşın altına koyalım dedik. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun İş Dünyası Aile İçi Şiddete Karşı projesine destek verme kararı aldık. Şirketlerde şiddete karşı sıfır tolerans kültürünün yaratılması gerekli. Çalışanlara eğitim, rehberlik, hukuki destek programları sunulması, şirketlerin tedarikçilerinin de aile içi şiddete karşı politika uygulamak için teşvik edilmesi gibi adımlar olacak.

‘KADIN-ERKEK EŞIT MI, ÇOK SOFISTIKE SORU’ 

 Kadın ve erkeğin fıtratı eşit midir?

Burada eşitliğin tanımında bir kavram karmaşasına düşüyoruz. Bence sadece kadın-erkek değil, kim kiminle eşit sorusu o kadar sofistike bir soru ki... Yani eşitlikten ne anladığınıza bağlı. Biz eşitlikten kadın ve erkeğin haklarda, temsilde ve her alandaki fırsatlarda eşitliğini anlıyoruz ve buna inanıyoruz. Biz problemlere uzun vadeli çözüm üretecek projelerle destek vermeyi önemsiyoruz. Tartışma boyutunda kalamayız. Tartışmaları verimli noktaya çekip üretken olmalıyız

‘MERKEZ’İN BAĞIMSIZLIĞINI ÖNEMSİYORUZ’

Merkez Bankası’na yapılan baskı piyasa gerçeklerine uygun mu?” sorusuna Symes, “Biz bağımsız kurumların varlığını önemsiyoruz. Bu bağımsızlık zaten kanunlarla da sabit” diye yanıt veriyor.

 ‘PIYASA DAĞINIKLIKTAN TEDIRGIN ISTIKRAR VARDI, ŞIMDI YOK’

Dolardaki yükseliş krizin ayak sesleri mi?

Şu anda piyasalar çok tedirgin. Piyasalar ne zaman tedirgin olur? Ortak bir söylem olmadığı zaman. Söylemler son zamanda dağıldı. Hızla sorunun tarafları ortak bir söyleme geçmeli. Bu dağınıklık hızla giderilmeli. Burada tekrar başarılı olduğumuz döneme dönelim istiyorum. Türkiye’nin çok güzel bir başarı hikâyesi vardı, oraya dönmek lazım.

2008 öncesinden mi? Derviş zamanından mı bahsediyorsunuz?

Derviş zamanından gelen ve süren son derece istikrarlı, söylemlerin belli olduğu, öngörülebilir bir dönemden bahsediyorum. Şimdi bu yok. Piyasa tekrar o döneme dönülmesini bekliyor. Aslında hikâye belli, yeni bir hikâye yaratmaya gerek yok. Sadece o hikâyeye geri dönmek gerekiyor. (Meltem Erson/HTGazete)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA