Bugün 13 Mart 2017 Pazartesi
 • İstanbul7 °C
 • Ankara6 °C
 • BIST
  89.611
  %0.68
 • Altın
  144,980
  %0.33
 • Dolar
  3,7394
  %-0.76
 • Euro
  3,9897
  %0.04
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’nin en çok para kazanan avukatları
12 Temmuz 2015 Pazar 23:53

Türkiye’nin en çok para kazanan avukatları

Avukatlar yılda ortalama 4.6 milyon TL gelirle, en çok kazanan meslek grupları sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Tanınmış Avukat Ahmed Pekin’in günlük kazancı 83 bin TL’yi buluyor.

Avukatlar yılda ortalama 4.6 milyon TL gelirle, en çok kazanan meslek grupları sıralamasında üçüncü sırada yer alıyor. Tanınmış Avukat Ahmed Pekin’in günlük kazancı 83 bin TL’yi buluyor.

Halk arasında “İyi avukat adamı ipten alır” diye bir söz vardır. Başarılı davalara imza atan avukatlar ödedikleri vergi rakamları ile bunu kanıtlıyorlar. Her yıl açıklanan vergi rekortmenleri listelerinde ünlü iş insanları arasında onların da adı geçiyor. Listede ilk sırada yer alan Pekin&Pekin’in Kurucusu Ahmed Pekin bu duruma en iyi örnek. Pekin 20 yıldır vergi rekortmenleri arasında. Suna Kıraç’ın, Öner Koç’un yer aldığı ilk 10 vergi rekortmenleri listesinde Aydın Doğan’dan sonra geliyor. 

“En çok kazanan 50 avukat”araştırmasından çıkan sonuçlara göre, listede yer alan avukatların yıllık ortalama kazancı 4,6 milyon TL, aylık kazançları ise ortalama 385 bin TL. 

En çok kazanan uzmanlık alanlarına baktığımızda ticari davalar ve özellikle şirket satın alma e birleşme sözleşmeleri ilk sırada yer alıyor.

Şehirler bazında baktığımızda ise ilk dokuzda İstanbul varken, 10’uncu sırada İzmir’in oluyor. Bursa ve Ankara’da öne çıkan şehirler arasında.

Günlük kazancı 83 bin TL

2013 rakamlarına göre Ahmed Pekin’in ödediği vergi yaklaşık 9 milyon TL. Gelirlerin yüzde 25’inin vergi olarak alındığı düşünülürse Pekin yılda 25 milyon TL kazanıyor. Aylık olarak bakıldığında Pekin’in geliri 2 milyon TL’yi geçiyor. Günlük geliri 83 bin TL’ye denk geliyor. 

İkinci sırada ise Esin Avukatlık Ortaklığı Kurucusu İsmail Esin yer alıyor. Esin, 20 milyon dolar ciro ile yerli ve yabancı girişimcilerin nabzını tutuyor. Esin, en son Abraaj - Hepsiburada.com, Ideal Standart Ece Banyı, Carlyle - Medical Park, Zomato - Mekanist birleşmesi gibi çok önemli şirket evliliğinin hukuki danışmanlığı üstlendi. 

Üçüncü sırada yıllık 13 milyon TL kazancı ile Ahmet Kurutluoğlu yer alıyor. 1981 yılında Doğuş Grubu’na katılan Kurutoğlu, halen Doğuş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve grubun Baş Hukuk Müşaviri olarak görevlerini sürdürüyor. 

Ticari davalar kazandırıyor

Boşanma, ceza, adli davalar… Listede yer alan avukatların büyük çoğunluğunun bu üç hukuk alanı dışında; ticari hukuk ile ilgileniyor olması bir tesadüf değil, zira avukatlıkta en çok para kazandıran alan şirketlerle ilgili. Listenin altıncı sırasında yer alan Avukat Hakan Yazıcı da bu sonucu doğruluyor: “Avukatlıkta en çok kazanç büyük tutarlı uyuşmazlıklardan geliyor. Bu uyuşmazlıklarda yüzde üzerinden vekalet ücreti alındığı için tek bir dava belki onlarca şirket birleşme ve satın alma işleminde alabileceğiniz ücreti alabiliyorsunuz. Ancak bu tür davalat çok az sayıda ve neticelenmeleri çok uzun sürüyor. Oysa iyi bir şirket birleşme ve sayın alma avukatı iseniz, bu işlemlerden pek çoğunu yaparak çok iyi para kazabiliyorsunuz. Hem şirket birleşme ve sayın almaları hem de yapılandırılmış finans ve proje finansmanı işlemlerinde avukatın katma değeri çok yüksek oluyor e bu tür işlemleri iyi yapabilen avukatların sayısı gerçekten az. Tabii o zaman bu işler için alınan ücret de anlamlı oluyor ve bu işlemlerden pek çoğunu yapabildiğiniz zaman iyi para kazanabiliyorsunuz"

TÜRKİYE'NİN EN ÇOK KAZANAN 50 AVUKATI

Türkiye'nin en çok kazanan avukatları sırasıyla Ahmed Pekin, İsmail Esin, Ahmet Kurutluoğlu, Cüneyt Yüksel, Murat Karkın, Hakan Yazıcı, Ali Can Verdi, Serdar Paksoy, Fatoş Kılıç Bıçakcıoğlu, Hasan Bumin Anal, Murat Yaşar Doğan, Salih Tunç Lokmenhekim, Gönenç Gürkaynak, Erim Bener, Ufuk Karhan, Mehmet Ali Çığa, Münci İnci, Hasan Çıkrıkçıoğlu, Erol Kılıkçıer, Cenk Murat Ersözlü, Mehmet Gün, Mustafa Kemal Turan, Mustafa Cerrahoğlu, Nur Musa Ergin, Muhammet Aksan, Nizamettin Bulut, Baran Umut Baycan, Ümit Akın, Serdar Tolga Aras, Fadime Eda Baysal, Murat Yazıcı, Mesut Yıldız, Hasan Uşen, Cavit Öztürk, Mustafa Karaman, Atilla Kağan Duraklıoğlu, İbrahim Hilmi Barlas, Bora Terzioğlu, Mehmet Ali Akgül, Halil İbrahim Koç, Tahir Kasaroğlu, Mustafa Semiz, Mehmet Gedikbaş, Nurcan Çaygür, Osman Orhan, Ali Fuat Ceyhun, Mehmet Ermiş, Bahadır Kalaycı ve Adem Güney.

Türkiye'nin en çok kazanan avukatları

En çok kazanan avukatın sırları

Ahmet Pekin yılda 25 milyon TL kazanıyor. Ticari hukuk alanında uzman bir isim. Özellikle şirket birleşme ve satın almalarında onsuz bir masa düşünülemiyor. “Avukatlığın maddi ve manevi tatmini yüksek” diyen Pekin’e göre avukatlık aynı zamanda çok tehlikeli bir meslek. Asla hata yapma lüksünüz yok.

avukat ahmet pekin

“Ben para kazanmak için avukat olmadım. Para kazanmak benim için amaç değil araç oldu. Para kazanmak için avukat olursanız başarılı olamazsınız. Ben bu işe başladığımda paralar paçamdan akmıyordu. Ay sonunu zor getiriyordum”. Bu sözler ünlü Avukat Ahmed Pekin’e ait. Pekin 2013’te ödediği 9 milyon TL vergi ile “Türkiye’nin en çok kazanan 50 avukatı” içinde ilk sırada yer alıyor. Üstelik bu rakam ona en zengin iş insanları arasında da yer kazandırıyor. Yıllık kazancı 25 milyon TL. Ticari hukuk alanında uzman bir isim. Özellikle şirket birleşme ve satın alma sözleşmelerinde onsuz bir masa düşünülemiyor. 1984 yılında İstanbul’da hukuk macerası başlayan Pekin 30 yıldır kurumsal bir şirket oluşturmak için çalışıyor. Pekin&Pekin Hukuk Bürosu’nda 50’den fazla avukat çalışıyor. Önemli sözleşmelerde ve hayati davalarda onun imzası var. Pekin’e göre, avukatlığın maddi ve manevi tatmini yüksek olsa da çok tehlikeli bir meslek. Asla hata yapma lüksünüz yok.

Vergi listesinde isminiz ilk sıralarda geçiyor. Bunun nedeni olarak neler söylersiniz? Avukatlar çok mu kazanıyor?

Türkiye’de 85 bin avukat var. Hepsinin çok para kazanması mümkün değil. Ama bunların içinde tabiki çok başarılı olanlar var ve onlar da verdikleri hukiki hizmetin karşılığını alıyorlar.

85 bin avukat var diyorsunuz ama adı ilk sırada yazan sizsiniz. Neden diğerleri değil de siz? Bu başarının altında hangi etkenler var?

Ben para kazanmak için avukat olmadım. Para kazanmak benim için amaç değil araç oldu her zaman. Benim için öncelik, mesleğimi en iyi şekilde yapmak. Para kazanmak için avukat olursanız başarılı olamazsınız. Ben bu işe başladığımda paralar paçamdan akmıyordu. Ay sonunu zor getiriyordum. Buna rağmen kendi uzmanlık alanım olarak gördüğüm ticaret hukuku, iş hukuku dışında herhangi bir dava kabul etmedim. Boşanma davası kabul etmedim. Bu işin ilk kuralı uzmanlaşmadır.

Avukatlığın bıçak sırtı noktaları nelerdir?

Bizim mesleğimiz aynı zamanda tehlikelidir. Doktor hastaya doğru müdahaleyi yapmazsa hasta ölür ve iş orada biter. Ama bizde öyle değil. Hata yaparsanız, temsil ettiğiniz insan her gün ölür. Çünkü o kararı düzeltmeniz artık mümkün değildir. Kendi kendinize bunun muhasebesini yaptığınızda huzurunuz kalmaz. Bu meslek insanı vezir de eder rezil de.

Başarınızda payı olan davalardan birkaç örnek verebilir misiniz?

1987-88 yılında başlayan Kemal Horzum davası benim dönüm noktalarımdan biridir. Ben davayı 1991 yılında devraldım. Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal davanın takipçisiydi. Karmaşık ve zorlu bir davaydı. Bir sebeple dava bana geldi. Ben asla bir davanın ortasından girmem, bu benim prensibimdir. İsterlerse bana dünyayı versinler ama yine de kabul etmem. Çünkü temelinden itibaren inşaatı siz kurmazsanız o binanın çökme ihtimali yüksektir. Ama dava o kadar zorluyduki, açıkçası kendimi denemek istedim. Kendimle yarışmak istedim. Nihayetinde davayı biz kazandık. Kemal Horzum zimmet davasında en üst ceza ile yargılandı. O zaman bu dava TRT’de canlı yayınlanıyordu. Herkes beni orada izledi. Benim de ünlenmem bu dava ile oldu.

Neden ticaret hukukunu seçtiniz?

Çünkü hukukta en grift, en karmaşık alanlardan biri. Boşanmada ya da diğer alanlarda böyle değil. Ticaret hukukunda alan çok geniş. Eğer alan genişse öğrenilecek çok şey var demektir.

Şirket satın alma ve birleşmelerinde şu sıralar bir hareketlilik var mı?

Şu anda bir hareketlilik yok. Bunun sebebi seçim dönemi. Yabancı yatırımcı seçim sonuçlarını bekliyor. Yabancıları Türkiye’de yatırım yapmaya teşvik eden iki unsur vardır: Ekonomik ve siyasi istikrar. Koalisyon hükümeti kurulunca yatırımcılar bu iki istikrarın gerçekleşip gerçekleşmediğine bakacaklar. Eğer gerçekleşti ise yatırımlar yeniden başlayacak. Yabancıların gözünden koalisyon hükümeti çok daha olumlu karşılanıyor. Çünkü büyük çoğunluğu kapsayacak. Uzlaşma ortamı oluşacak. Şu anda durgun olan piyasa da böylelikle canlanacak.

Şirket birleşme/devralma sözleşmelerinde hangi hususlara dikkat etmek gerekir? Riskleri nelerdir?

Bu sözleşmeler avukatlara çok fazla sorumluluk getirir. Hata yapma şansınız yoktur. Eğer bir hata yaparsanız bunun bedelini iki şekilde ödersiniz. İlki, yaptığınız hatanın karşılığında müvekkilinizin bir zararı doğduysa onu ödersiniz. İkincisi ise bütün kariyeriniz biter. Bu paradan çok daha değerlidir. Bin tane başarılı iş yapın ama bir tanesinde hata yapın bir daha kendinizi asla toplayamazsınız. Benim meşhur bir söylemim vardır: “Ben Kuzey Kutbu’nda bir hata yapayım, bana orada avukatlık yaptırmazlar”.

Bir avukat olarak sizi buraya getiren elbette mesleki üstünlüklerinizdir. Ancak ticari yetenekler de gerekmez mi? İkisi arasında nasıl bir yönetim var?

Ben mesleğe İzmir’de başladım. 1984 yılında İstanbul’a taşındım. Çünkü İzmir’de ufkumu geliştireceğime inanmadım. Ve o tarihten itibaren tek başına avukatlığın da yapılamayacağını anladım. Çünkü bir insanın 24 saati bu kadar işi bitirmesi için yetmez. Ben de o tarihten itibaren hem insana hem teknolojiye yatırım yapmaya başladım. Ve bunun sonunda kurumsallaşmaya başladık. 2008 sonunda 23 yılda bu avukatlık bürosunu bir kurum haline getirdim. Burası şimdi bir makine gibi çalışıyor. 24 saat 365 gün açıktır. Aşağıdaki kapı hiçbir zaman kilitlenmez. Biz yurtdışı ile çalışıyoruz. Dünyanın her yerinden müvekkilimiz var. Onların ihtiyaçlarına her an cevap verebilmeliyiz. Aksi düşünülemez.

BAŞARININ İKİ SIRRI

UZMANLAŞMA: Bu işin ilk kuralı uzmanlaşmadır. Hukuk çok derin bir bilim, hepsini bir anda bilemezsiniz. Bir yerde boşanma, bir yerde arazi ihtilafına bakamazsınız. Her şeyi bilemezsiniz. Ama alanı daraltırsanız bilginiz uzmanlığa doğru gider.

İLKELİ OLMA: Bu işte ilkeli olmak önemli. Ben asla bir davanın ortasından girmem, bu benim prensibimdir. İsterlerse bana dünyayı versinler ama yine de kabul etmem. Çünkü temelinden itibaren inşaatı siz kurmazsanız, o binanın çökme ihtimali yüksektir.

Esra Kızıltan / Turkishtime

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA