Bugün 13 Mart 2017 Pazartesi
 • İstanbul7 °C
 • Ankara6 °C
 • BIST
  89.611
  %0.68
 • Altın
  144,980
  %0.33
 • Dolar
  3,7394
  %-0.76
 • Euro
  3,9897
  %0.04
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'nin en çok kazanan doktorları
22 Mart 2015 Pazar 21:01

Türkiye'nin en çok kazanan doktorları

Doktorlar yılda ortalama 1.3 milyon TL kazanç ile gelir rekortmeni oldu. Bu açıdan mühendis, avukat ve mimarları hatta sanatçıları bile geride bıraktılar.

Doktorlar yılda ortalama 1.3 milyon TL kazanç ile gelir rekortmeni oldu. Bu açıdan mühendis, avukat ve mimarları hatta sanatçıları bile geride bıraktılar.

Türkiye'nin en çok kazanan doktorları araştırmasına göre, listede yer alan doktorların yıllık ortalama kazancı 1.3 milyon TL, aylık kazancı ise 37 bin TL. Araştırmaya göre, en yüksek geliri onkoloji sağlıyor. Listede ilk sırayı alan Ortopedi ve Travmatoloji Omurga Cerrahisi Uzman Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu'nun günlük kazancı 10 bin TL'yi buluyor.

En çok kazanan uzmanlık alanlarına baktığımızda genel cerrahi çoğunluğu oluşturuyor ama onkoloji uzmanlarının da arttığını görüyoruz. Çünkü Türkiye'de kanserli hasta sayısında ciddi yükseliş var. Son bir yılda kanserli hasta sayısı binde 2 arttı. Gelecek 10 yılda 1.5 kat artacağı tahmin ediliyor. Bu da onkoloji uzmanlığına olan ilgiyi artırıyor. Genel cerrahi ve onkoloji iç hastalıkları uzmanları takip ediyor.

İller bazında baktığımızda ilk 10 sıraya İstanbul'daki doktorlar alıyor. Ankara'dan sadece iki doktor, vergi listesinde kendine yer bulurken İzmir ve Bursa gibi büyük illerde vergi rekortmeni doktorlara rastlanamadı. Samsun, Mersin, Denizli ve Kayseri illerinin vergi rekortmenleri listelerinde doktorlar da yer alıyor.

NASIL HESAPLANIYOR?

İllerin 2013 vergi rekortmenleri listelerini referans aldık. 100 vergi mükellefi içinde yer alan doktorları belirledik ve 30 kişilik bir liste oluşturduk. Bu listeyi oluşturdurktan sonra doktorların ödediği vergiden hareketle yaklaşık yıllık gelirlerini hesapladık. Bu hesaplamayı yaparken mevcut gelirler vergisi tarifesini kullandık. Sonuçta ortaya yaklaşık olarak bir kazanç tablosu çıktı.

Türkiye'nin en çok para kazanan doktorları

Esra Kızıltan - Turkishtime

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA