Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’de start-up ekosistemi melek yatırımlarla genişliyor
26 Ocak 2016 Salı 20:57

Türkiye’de start-up ekosistemi melek yatırımlarla genişliyor

Son dönemde özellikle gelişmekte olan ülkelerde inovasyon patlaması yaşanıyor. Girişim rotası, özellikle start-up’ları işaret ediyor.

Nevzat Aydın, büyük bir pazar kitlesine hitap edebilen, hızlı büyüme yeteneğine sahip start-up'lar için bir ideol. Yemeksepeti.com’u Berlin merkezli online yemek sipariş platformu Delivery Hero’ya 589 milyon dolara satarak Türk internet tarihinin şu ana kadar ki en büyük satış anlaşmasına imza atan Aydın, şu ana kadar kurulan ve kurulacak olan onlarca start-up’a ilham kaynağı olmayı başardı. Kuşkusuz Türkiye’de internet sektörünün büyümesinde, son yılların en popüler yeni iş fikri modeli olarak karşımıza çıkan start-up’ların payı büyük. Her yıl pek çok yeni start-up’ların internet pazarına dahil olması Türkiye ekosisteminin potansiyelinin büyüklüğünün de bir göstergesi…

Dijital ekonomide inovatif potansiyel

Son dönemde özellikle gelişmekte olan ülkelerde inovasyon patlaması yaşanıyor. Girişim rotası, özellikle start-up’ları işaret ediyor. Bu da internetin, inovasyonun ve yeni iş modelinin gücünü ortaya koyuyor. Pazarın dünya paranomasına baktığımızda ise özellikle Türkiye’de inovatif fikri olan pek çok girişimcinin başarılı start-up’ları hayata geçirdiği görülüyor. Çünkü ekosistemin hızla geliştiği, kaliteli girişimlerin ve girişimcilerin artmasına bağlı olarak girişim sermayesi ve melek yatırımcı sayısının da hızla arttığı Türkiye’de dijital ekonomi hızla gelişiyor. Türkiye, özellikle girişimcilik alanında verilen destekler ve başarılı start-up örnekleri ile Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve Orta Asya gibi önemli pazarlar arasında dikkat çekiyor.

Yatırımcı ilgisi artıyor

Türkiye’deki start-up ekosistemi bir taraftan, özellikle melek yatırımlarla giderek genişliyor. Başarılı yani büyütülebilir ve üretilebilir start-up’lar global fonların yanı sıra Türkiye’deki yerli fonlar ve bireysel yatırımcılar tarafından destekleniyor. Melek yatırımcılar arasında ismi en çok öne çıkan Hasan Aslanoba, 71 ayrı girişime 67 milyon dolar yatırdı. Galata İş Melekleri, beş farklı yatırım gerçekleştirdi. 2015 yıl da dahil edilirse kuruluş, toplamda 12 yatırıma 4 milyon dolar destek verdi.

3 milyar tüketici

Kendi işini yapmak isteyen pek çok girişimci için dijital dünyanın sunduğu imkânlarla önemli iş alanları yaratıyor olması pek de şaşırtıcı olmasa gerek. 2010 yılında dünyada sadece 2 milyar internet kullanıcısı varken, 2015 yılında bu rakam 2,7 milyar kişiyi geçtiği tahmin edildi. Ama bu rakam beklenenin üstünde bir seyir göstererek 3 milyara yükseldi. Bu alandaki ürün ve hizmetlerin sonsuz kombinasyona olanak sağlaması, girişimlerin dayandığı iş fikirlerinin de bir o kadar çeşitlenmesiyle sonuçlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA