Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye'de kişi başına gelir eğitim seviyesine göre yüksek!
06 Haziran 2015 Cumartesi 23:32

Türkiye'de kişi başına gelir eğitim seviyesine göre yüksek!

Türkiye’de kişi başına gelirin eğitim seviyemize göre yüksek...

Bireysel gelirin belirlenmesinde eğitimin önemli bir rolü var. Daha eğitimli bireyler genelde daha vasıflı işlere ve dolayısıyla da daha yüksek ücretlere sahip oluyor. 

Yapılan araştırmalara göre eğitimin ülkelerin gelir seviyelerinin belirlenmesinde de benzer bir etkisi bulunuyor. Eğitim seviyesi daha yüksek olan ülkelerde kişi başına gelirin de daha yüksek olduğu gözleniyor. Bu da eğitim seviyesi yüksek olan ülkelerde üretiminde kullanılan emek faktörünün daha becerikli ve dolayısıyla daha verimli olmasına bağlanıyor.

Türkiye’de kişi başına gelirin gelişmiş ülkelerin gerisinde kalmasının bir nedeninin de eğitim düzeyimizin düşüklüğü olduğu sık sık ifade ediliyor. Gerçekten de ülkemizde yetişkin nüfusun eğitim seviyesi gelişmiş ülkelerin epey gerisinde kalıyor. Amerikalı iktisatçı Robert Barro ile Güney Koreli Jong-Wha Lee tarafından derlenen ve hesaplanan verilere göre, 2010 yılı itibariyle, Türkiye’de 25 yaş üstü nüfusun ortalama eğitim süresi 6,6 yıl. Yani 4+4+4’lük yeni sisteme göre milletçe ortaokul üçüncü sınıftayız. Oysa gelişmiş ülkelerde ortalama eğitim süresi çift haneyi buluyor. Mesela bu süre Fransa’da 10,6 yıl, Almanya’da 12.7 yıl, ABD’de 13,7 yıl düzeyinde. Eğitim seviyemiz gelişmiş ülkelerin yarısında kalması muhakkak ki kişi başına gelirimizin daha yüksek olmasını önlüyor.

EĞİTİM VE GELİR

Esasında bizim hesaplarımız Türkiye’de kişi başına gelirin eğitim seviyemize göre yüksek bile olduğunu gösteriyor. Türkiye’nin Satınalma Gücü Paritesi (SGP) ile hesaplanan kişi başına geliri 2013’te 18 bin 783 dolardı. Bizim hesaplarımız 6,6 yıllık ortalama eğitim seviyesine göre olması gereken kişi başına gelirin ise 6 bin 530 dolar olduğunu gösteriyor. Buna göre eğitim düzeyimize göre olabileceğinden 2,9 kat daha zengin durumdayız.

Eğitimdeki artış refah seviyesini yükseltiyorBunu 135 ülkenin verilerini kullanarak yaptığımız ve yandaki grafikte görselleştirdiğimiz bir regresyon analizi üzerinden hesapladık. Bu analiz ülkelerin kişi başına geliri ile eğitim seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğunu gösteriyor. Grafikteki denkleme göre, ortalama eğitim seviyesindeki her 1 yıllık artış, ülkelerin kişi başına gelirini yüzde 30,2 arttırıyor. Burada regresyondaki bağımlı değişken olan kişi başına geliri logaritmik olarak aldığımız için denklemdeki eğitim katsayısını 100 ile çarptığımızı belirtmekte fayda var.

Grafikteki regresyon çizgisel elbette tüm ülkelere birebir uymuyor. Bu çizginin altında kişi başına gelirleri eğitim düzeylerine göre düşük kalan, üzerinde ise kişi başına gelirleri eğitim yüksek olan ülkeler yer alıyor. Çizginin altındaki ülkeler arasında en çok dikkat çekenler, Tacikistan, Kırgızistan ve Moldova gibi eski Sovyet Cumhuriyetleri.

Bunların Sovyetler Birliği yönetimi altındayken yakaladıkları yüksek eğitim seviyelerini refah artışına çeviremedikleri görülüyor. Çizginin üstündeki ülkeler arasında ise en çok Katar ve Suudi Arabistan gibi petrol zenginleri dikkati çekiyor. Bunlar da petrol gelirleri sayesinde eğitim seviyelerinin çok üzerinde bir kişi başına gelire sahip bulunuyor.

ETKİN KULLANIMDA İYİYİZ

Grafikte görüldüğü gibi, Türkiye’de regresyon çizgisinin üzerinde yer alıyor. Bizim gibi doğal kaynak zenginliğimiz olmadığına göre, bu durum eğitim seviyesi çok yeterli olmayan insan gücümüzü  yine de pek çok ülkeden daha etkin kullanmamızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu da insan gücümüze yeterli eğitimi sağlamadığımız taktirde refah basamaklarını daha hızlı tırmanabileceğimizi düşündürüyor. Seçimden sonra kurulacak yeni hükümetin bunu gündemine almasında fayda bulunuyor. (Orhan Karaca / Ekonomist)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA