Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye otomotiv sektörü hızla büyüyor
01 Şubat 2018 Perşembe 03:23

Türkiye otomotiv sektörü hızla büyüyor

Türkiye’de en büyük üç sektörden biri olan otomotiv sektörü, hızla büyüyor. Otomobilde üretim adımı ilk olarak 1954’te Tuzla’da açılan Jeep fabrikası ile başlıyor. Yerli araba Anadol’un üretildiği tarih olan 1966, otomobil tutkunlarının zihinlerine kazını

Türkiye’de en büyük üç sektörden biri olan otomotiv sektörü, hızla büyüyor. Otomobilde üretim adımı ilk olarak 1954’te Tuzla’da açılan Jeep fabrikası ile başlıyor. Yerli araba Anadol’un üretildiği tarih olan 1966, otomobil tutkunlarının zihinlerine kazınıyor. 1968’de kurulan Türk Otomobil Fabrikası Murat 124 modelinin üretimini yapıyor. 70’li yıllardan itibaren ivme kazanan sektörde Oyak, Otoyol, Karsan gibi fabrikalar öne çıkıyor. Peki günümüze gelindiğinde hangi otomobillerin üretimi ülkemizde yapılıyor? Yerli otomobil tartışmaları sürerken Türkiye’de üretilen otomobil modellerine birlikte göz atalım.

Otomotiv Sektörü

Otomotiv sektörü üretimde bulunduğu ekonomiye yüksek katma değer sağlayan, teknolojik gelişmeleri hızlandıran, ihracat kanalıyla döviz geliri kazandıran, müşterisi olduğu birçok sektörün gelişimine katkıda bulunan, tedarik sağladığı inşaat ve turizm gibi imalat sanayiini destekleyen sektörlerle savunma, ulaş- tırma ve altyapı gibi stratejik alanları geliştiren, lokomotif niteliğinde sektörler arasında yer almaktadır. 2016 yılı itibarıyla 4 trilyon dolar ile dünya ekonomisinin yaklaşık %5’ini oluşturan otomotiv sektörü dünyanın en büyük 4. ekonomisine tekabül etmektedir.

Dünyada otomotiv üretiminin son 16 yıllık resmine bakıldığında 2008 küresel finans krizi kırılma noktası olmuş, Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Japonya pazar büyümeleri gelişmekte olan ülkelerin gerisinde kalmış, bunun neticesinde otomotiv üretiminin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere geçiş süreci hızlanmış ve üretici ülkelerin dünya üretiminden aldığı paylar radikal değişim göstermiştir.

Dünya genelinde üretimdeki yeni coğrafyalara kayış sürecinde Türkiye’ye gelen üretici firma sayısı ve yabancı doğrudan yatırımlar artmıştır. 2000 yılına kadar Türkiye’ye gelen otomotiv markaları büyük ölçüde iç pazara yönelik üretim amacıyla yatırımlarını yapmıştır. Avrupa Birliği ile 1996 yılında Gümrük Birliği anlaşmasının sağlanması sonrasında Türkiye’de Avrupa’yı besleyecek ihracat odaklı yatırımlar hızlanmıştır.

Türkiye Otomotiv Sektörü

2000 yılından sonra küresel üreticilerin Türkiye’de yapmış olduğu yatırımlar yalnızca montajlama sürecini genişletmek yerine rekabet için teknolojik yenileme, yeni model yatırımları ve AR-GE çalışmaları şeklinde olmuştur.

Bu süreçte Türkiye’nin toplam taşıt araçları üretimi (traktör hariç) 2000 yılındaki 431 bin adet seviyesinden 2015 yılında 1 milyon 359 bin adet seviyesine yükselmiş, söz konusu 16 yıllık dönemdeki ortalama üretim büyüme oranı %12,7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye'de Üretilen Otomobil Modelleri

 • Fiat Egea
  Türkiye’de en çok üretilen otomobil modeli Fiat Egea, Türkiye’nin en çok satan otomobilleri listesinin de ilk sıralarında kendine yer buluyor. Sedan, hatchback ve station wagon seçeneklerinden oluşan Egea ailesinin üretimi Bursa’da yer alan Tofaş çatısı altında yapılıyor.
   
 • Renault Megane
  Yıllık yaklaşık 350.000 adet araç üretim kapasitesine sahip Oyak Renault Fabrikalarında 1997 yılından beri üretimi yapılan Megane otomobiller hem Türkiye’de hem de dünyada aile otomobili arayışındaki sürücülerin ilk tercihlerinden birini oluşturuyor.
   
 • Renault Clio
  Geçmişten günümüze 5 milyondan fazla araç Oyak Renault fabrikalarının üretim bandından çıkıp tüketici ile buluşuyor. Bursa’da üretimi yapılan Clio’nun kasa seçenekleri arasında hatchback ve sport tourer yer alıyor.
   
 • Honda Civic
  1997 yılından itibaren Honda Civic üretimi Gebze Şekerpınar’da bulunan Honda fabrikasında yapılıyor. 369.580 m2 alan üzerine kurulu fabrikada üretilen otomobiller Kuzey Afrika’ya, İsrail’e ve Avrupa’ya ihraç ediliyor.
   
 • Ford Transit, Courier, Custom, Trucks
  1965’ten günümüze 8 milyondan fazla üretilen, dünyanın en çok tercih edilen ticari aracı Ford Transit üretimi 50 yıldır Ford’un Gölcük’te yer alan fabrikasında yapılıyor. 7. nesli ile yollarda olan Transit, Avrupa’nın en uzun ömürlü otomobili olarak biliniyor. Ford Custom’ın ve Türkiye’de en çok satılan hafif ticari araç Courier tek üretim merkezi de yine Ford’un Gölcük fabrikası. Ford Otosan İnönü Fabrikası ise çekici, inşaat ve yol kamyonu üretimi yapıyor. Ford Trucks kamyonların üretimi 1983’ten beri bu fabrikada yapılıyor.
   
 • Hyundai i10 ve Hyundai i20
  Şehirli sürücülerin ilk tercihleri arasında yer alan Hyundai i10 ve Hyundai i20 modellerinin üretimi İzmit’te yer alan Hyundai Assan fabrikasında yapılıyor. Türk kullanıcısının da severek kullandığı bu otomobiller İzmit’ten Avrupa’ya ihraç ediliyor.
   
 • Toyota Corolla, Verso, CH-R
  Toyota Corolla, Toyota CH-R ve Toyota Verso; Sakarya’da yer alan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye tarafından üretiliyor. Dünyanın en çok satan otomobili Toyota Corolla’nın 11. nesli Türkiye’den 30 ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye’de üretilen ilk hibrit otomobil Toyota CH-R; düşük yakıt tüketimi ile yüksek performansı buluşturmayı vadediyor. 
   
 • Isuzu D-MAX
  Isuzu D-MAX, Kocaeli’nde yer alan Şekerpınar fabrikasında üretiliyor, Türkiye’nin Pick-Up’ı sloganıyla tüketiciye sunuluyor. Türkiye’de üretilen ilk pikap olma özelliğine sahip D-MAX’in 4x4 ve 4x2 versiyonları bulunuyor.

Türkiye otomotiv pazarı tarih boyunca oldukça dinamik bir görünüm sergilemiştir. 1930’lu yıllarda otomobile sahip olmak üst düzey zenginliğe işaret ederken özellikle Amerikan otomobilleri statüyü simgelemekteydi. O yıllarda 6 bin Türk Lirası’na satılan bir otomobil yaklaşık 110 memur maaşına denk gelmekteydi.

Türkiye’de otomobilin zaman içinde erişilebilir hale gelmesi, her ne kadar üst statü algısını zayıflatacağı düşünülse de otomotiv endüstrisinin dijitalleşme, yakıt verimliliği, emisyon salınımı, emniyet ve tasarım gibi birçok alanda, tüketici talebine yönelik, yeni hedefler ortaya koyması günümüzde de arzulanan nesne konumunu sağlamlaştırmıştır.

2016 yılı itibarıyla Türkiye araç parkı 16 milyon adedi geçmiştir. Son 30 yılda araç parkının tarihsel yıllık büyüme hızı %7,8 düzeyinde gerçekleşmiştir. 

Otomotiv Sektörü Beklentileri

Sektörde ihracat/üretim oranın yüksek seviyede bulunması ve yapılan ihracat içinde Avrupa pazarının ağırlığının %75’in üzerinde olması sektör üretimini ana ihraç pazarı olan Avrupa’daki talep koşullarına bağlı kılmaktadır. Bu açıdan 2017 yılında da birliğe yapılan ihracat performansı sektördeki üretim rakamları üzerinde belirleyici olacaktır.

Avrupa Merkez Bankası’nın makro ekonomik istikrar sağlanana dek parasal genişlemeye devam edeceğini duyurması ve işsizlik rakamlarının gerilemeye devam etmesiyle birlikte tüketici güvenindeki toparlanmanın 2017 yılında sektöre yönelik talebi güçlü tutacak faktörlerken, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının ve ilgili pazarın 2014, 2015 ve 2016 yıllarındaki soluksuz güçlü büyümesinin oluşturduğu baz etkisinin 2017 büyümesi üzerinde baskılayıcı etkiye yol açması beklenmektedir. Avrupa otomotiv pazarının 2017 yılında %3 büyüyeceğini tahmin edilmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA