Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye kredi risk primi en yüksek 10 ülke arasında
21 Ağustos 2015 Cuma 00:23

Türkiye kredi risk primi en yüksek 10 ülke arasında

Bank Of America'nın "Dönüşen Dünya Atlası' adlı yayınında 31 Ağustos itibarıyla dünyanın en riskli ve güven içindeki ülkelerin dış borçları ele alındı.

Bank Of America'nın "Dönüşen Dünya Atlası' adlı yayınında 31 Ağustos itibarıyla dünyanın en riskli ve güven içindeki ülkelerin dış borçları ele alındı.

Türkiye'de devlet tahvili alan bir yabancı yatırımcı bunu garantiye almak istiyorsa CDS firmalarına yüzde 2 dolayında faiz ödüyor.

Bank Of America’nın  "Dönüşen Dünya Atlası' adlı yayınındaki yapılan sıralamada, ödeme güçlüğü içinde olabilecek borçlu ülkelere karşı, o ülkelere yatırım yapanların faiz ve anapara alacaklarını garanti etmek için ödemeyi kabul ettikleri risk primlerinin yüksekliği dikkate alınarak yapılan incelemede çarpıcı sonuçlar çıktı.

Credit Defaults Swaps

"Credit Defaults Swaps”(CDS - kredi risk primleri)’ların en yüksek olduğu ülke Venezuela ve rakam 5000 baz puana yakın. İkinci sıradaki Yunanistan’ın cds’leri 2300 bps civarında. Ülke borcu en riskli üçüncü ülkenin Ukrayna olduğu belirtildi. Bu ülkenin cds’leri 2000 baz puan.

Bu üç ülkeden sonra ödeme riski içinde olan ülkelerde cds’lerin düştüğü görülüyor. Risk priminin yüksekliği açısından gelen ülke grubu 400 bps civarında risk primi bulunan Mısır, Kıbrıs Rum Kesimi ve Rusya’dan oluşuyor.

Cds’ler Rusya, Brezilya ve Kazakistan ile inmeye devam ederken 200 bps dolayında kredi risk primi bulunan Türkiye, devlet borcu en riskli 10’uncu ülke konumunda bulunuyor.

Yani Türkiye’den devlet tahvili alan bir yabancı yatırımcı bunu garantiye almak istiyorsa cds firmalarına yaklaşık yüzde 2 dolayında faiz ödemek durumunda kalıyor. Bu ödeme cepten yapılmadığına ve o devlette alınacak faize yansıtıldığına göre risk primlerinin yüksekliği devletlerin borçlanma maliyetlerini de yükseltiyor.

Son sırada 0’a yakın cds’si bulunan Almanya’nın bulunduğu 39 ülkelik listese, cds’si en yüksek yani en riskli 10’uncu ülke bulunan Türkiye’yi şu ülkeler izledi: Güney Afrika, Vietnam, Endonezya, Kolombiya, Hindistan, Fas, Portekiz, Malezya, Meksika, Tayland, Şili, İtalya, Çin, Filipinler, İspanya, İsrail, Polonya, Suudi Arabistan, İrlanda, Güney Kore, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda, Fransa, İngiltere, ABD, İsveç, İsviçre, Almanya.

Sıralama, büyük krizler yaşayan İspanya ve İrlanda ülke borçları risk sıralamasında Portekiz ve İtalya’nın aşağısına indiğini ve piyasanın ilk iki ülkeyi artık riskten uzakta gördüğünü ortaya koydu. İspanya ekonomisinin yıkıcı bir konut ve işsizlik krizinden sonra bir parça canlanma yoluna girdiği belirtiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA