Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk şirketleri ürünlerini Amerika'ya taşıyor
02 Mart 2015 Pazartesi 12:58

Türk şirketleri ürünlerini Amerika'ya taşıyor

Uzun yıllardır Türkiye'de Amerika'nın donut, hamburger gibi geleneksel ürünleriyle rekabet eden Türk markaları şimdi döner, simit, baklava gibi geleneksel Türk ürünlerini Amerika'ya taşıyor.

Uzun yıllardır Türkiye'de Amerika'nın donut, hamburger gibi geleneksel ürünleriyle rekabet eden Türk markaları şimdi döner, simit, baklava gibi geleneksel Türk ürünlerini Amerika'ya taşıyor. Simit Sarayı, Nejat Güllüoğlu gibi markaların ardından Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Dilek Pastaneleri Baydöner, Kasap Döner, Urfalı Hacı Bekir Sofrası, NusrEt de ABD'de mağaza açmaya hazırlanıyor.

Hamburger, donut, waffle.... Türkiye'de Amerika'nın bu geleneksel lezzetlerini sunan çok sayıda marka var. Her gün yeni bir marka Türkiye pazarına yatırıma soyunuyor. Bu alıştığımız trendin yanı sıra son dönemde tersi bir akım da ortaya çıkmaya başladı. Artık döner, simit, baklava, köfte gibi Türkiye'nin geleneksel ürünleri de Amerika'ya açılmaya hazırlanıyor. Türkiye'de Mc Donalds, Burger King gibi markalarla rekabet ederek kendini geliştiren şirketler şimdi Amerikalı küresel rakipleriyle kendi sahalarında kıyasıya bir mücadeleye girişmeye hazırlanıyor. Simit Sarayı, Simit & Simir, Nejat Güllüoğlu, Çiğköftem gibi bazı şirketler halihazırda var olan mağaza sayılarını artırmaya çalışırken pazara yeni girmeye hazırlanan da çok sayıda şirket var. Seyidoğlu, Tarihi Sultanahmet Köftecisi, NusrEt, Dilek Pastaneleri, Hacı Belir Sofrası, Baydöner, Kasap Döner gibi markalar da 2014'te ABD'de ilk mağazalarını açmaya hazırlanıyor.

EN CAZİP PAZAR

ABD, 300 milyona yaklaşan nüfusu ve kişi başına düşen yüksel gelir seviyesi ile dünyanın en büyük ekonomisi. Yalnız ilk beş fast food zincirinin halihazırda toplam 66 bin mağazası var. Bu ekonomi Türkiye'de kendine güvenen yerli markaların da dikkatinden kaçmıyor. Amerika'nın karma yapısı ülkede farklı lezzetlerin kabul edilmesine imkan tanıyor. Simit, döner, baklama, kebap gibi Türk lezzetleri Amerika'yı keşfe hazırlanıyor.

ABD pazarının şirketler açısından en büyük avantajı yüksek alım gücü. Döner, kebap gibi ürünlerde düşük hammadde maliyeti de pazarı cazip kılıyor. Bununla beraber yüksek işgücü maliyetleri ve ülkeye özel mevzuatlar pazara girmek isteyen markaların dikkat etmesi gereken en kritik konular arasında yer alıyor. Pazarın ihtiyacına ve damak tadına yönelik ürünler geliştirmesi gerekiyor. Bu nedenle şirketler ABD pazarında genelde bölgeyi iyi tanıyan ortaklarla ilerlemeyi tercih ediyor.

simit--smith.png

SİMİTÇİLER ÖNE ÇIKIYOR

Amerika'ya açılan şirketler arasında simitçiler dikkat çekiyor. Simit Sarayı, geçen yıl açtığı Amerika mağazasıyla öne çıksa da aslında simidi Amerika'Ya ilk taşıyan isim Simit & Smith oldu. Burak Atay ve ortağı Bora Pekşen'in 2012 yılında New Jersey'de açtığı Simit & Smith'in bugün altı şubesi bulunuyor. 2015'te franchise vererek büyümeye hazırlanan şirket, New York'un Queens, Brooklyn ve Long Island başta olmak üzere farklı bölgelerinde açılmaya hazırlanıyor.

simit-sarayi-new-york.png

Simit Sarayı ise geçen yıl kasım ayında New York 5. Cadde'deki ilk mağazasını açtı. ABD pazarının kendine özel talepleri doğrultusunda ürün gamını çok geniş bir yelpazede sunan şirket, sadece unlu mamullerde değil salatalardan sandviçlere, ızgara etlerden pizzalara kadar birçok ürünü raflarına koydu. Stratejisinin pozitif geri dönüşü de kısa sürede aldı. New York mağazası şu anda Simit Sarayı'nın Mekke'den sonra en çok ciro yapan şubesi konumunda. Giyimden gıdaya dünyanın en büyük perakende zincirlerinin yer aldığı 5. Cadde'de bir Türk markası olarak yer alarak "Küresel yarışta biz de varız" mesajı veren Simit Sarayı, ikinci mağazasını ise Times Square'de açmayı planlıyor. 24 saat yoğunluğun yaşandığı ve dünya turizminin en hareketli noktalarının başında gelen bu bölgenin çok önemli olduğunu söyleyen Simir Sarayı İcra Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu, 2015 yılı sonuna kadar New York'ta 10 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini belirtiyor.

TÜRK TATLISINI TANITIYOR

Nejat Güllüoğlu, ABD pazarını erken fark eden markalardan. Şirketin ülkede iki franchise olmak üzere altı mağazası bulunuyor. Bu mağazaların toplam ciro içindeki payı yüzde 15 civarında. Önümüzdeki iki yıl içinde ABD'de franchise sistemi ile 10 mağaza daha açmayı hedefleyen şirketin ihracat ve pazarlama müdürü Atınç Çelen, "Amerika büyük bir pazar. Nüfus yoğunluğu çok, insanların dışarıda yemek yeme ve sipariş verme alışkanlığı fazla. Her ne kadar pazarda Arap rakiplerimiz olsa da bizim ürünlerimiz kaliteli olduğu için onlara göre avantajlıyız" diye konuşuyor.

Çiğköftem ise 2012 yılında New York'ta ilk mağazasını açarak ABD pazarına giriş yaptı. Hamburger kültürünün avantajını Amerika'da çiğköfteyi sevdirebilmek için Çiğburger isimli bir ürün çıkaran şirket, Avrupa'nın ardından Amerika pazarında yayın bir zincir olmayı hedefliyor. 

ABD'de lokasyon belirleme çalışmaları devam eden Dilek Pastaneleri, ilk şubeyi Amerikalı bir yatırımcı ile birlikte açmayı planlıyor. Daha sonra franchise sistemiyle büyümeyi hedefleyen marka, ilk üç şube için tek noktada üretim yapabilecek bir tesis kurmayı hedefliyor. ABD'de Türk damak tadına yakın Ortadoğulu ve Asyalı pek çok milletten insan olduğunu söyleyen Dilek Pastaneleri'nin ortaklarından Cebir Yazıcı, "Bu yapı bizi Amerika'da yatırıma yönlendirdi. Bu insanların gidebileceği bizim gibi konsept markalara ihtiyaç var" diyor.

ABD'DE KÖFTE SATACAK

ABD'ye açılmayı planlayan bir diğer marka da  Tarihi Sultanahmet Köftecisi. Uzun zamandır Amerikalı iş adamlarından işbirliği teklifleri alan şirket sonunda somut adım atmayı başardı. ABD'de işbirliği yapacakları kişi ve kuruluşlarla anlaşmalarını yaptıklarını ve altı ay içinde ilk mağazayı açacaklarını söyleyen şirketin sahibi Mehmet Tezçakın, "İlk aşamada New York ve Boston'da şube açmayı planlıyoruz. Kısa vadede iki şube açılması, 2-3 yıllık orta vadede ise şube sayısının altıya çıkılması konusunda fikir birliğine vardık" diyor. ABD pazarının yakından tanıyan, bu ülkede yerleşik girişimcilere franchise vererek büyümeyi planlayan şirket, ayrıca, yine işbirliği yapacağı girişimcilerle ABD'de üretim tesislerini kurarak dondurulmuş köfte pazarına girmeyi hedefliyor. 

ABD'ye gitmeye hazırlanan markalardan biri de Urfalı Hacı Bekir Sofrası. 1979 yılında kurulan Hacı Belik Sofrası'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Bekir Yaşar, "Amerika'ya hiç Urfa'dan giden marka yoktu. Biz yaptığımız araştırmalar sonucunda böyle bir ihtiyaç olduğunu gördük ve orada mağaza açmaya karar verdik" diyor. İlk mağazalarını kendisi açmayı planlayan şirketi, altyapıyı oturttuktan sonra franchise vererek büyümeyi planlıyor. Amerika'nın tamamında önümüzdeki beş yılda 50 restoran açmayı hedeflediklerini söyleyen Hacı Bekir Yaşar, "Amerika'ya 10 milyon dolar yatırım yapacağız, İlk aşamada ustalarımızı, çalışanlarımızı Türkiye'den götüreceğiz" diye konuşuyor.

DÖNERCİLER DE ABD YOLUNDA

Bay Döner de ABD pazarına girmek için sıkı bir hazırlık sürecinde. Pazara giriş stratejileriyle ilgili ABD'de Georgetown Üniversitesi (Georgetown Üniversitesi, ABD'de Georgetown, Washington'da bulunan özel bir üniversitedir. 23 Ocak 1789'da Başpiskopos John Carroll tarafından kurulan üniversite, ABD'deki en eski Cizvit ve Katolik üniversitesisidir.) ile işbirliği kapsamlı bir ön çalışmada yapan şirket, stratejisini bu çalışma doğrultusunda hazırlayacak. ABD'de belirli bir bölgeye odaklanmış açılışlar yapacaklarını söyleyen Baydöner CEO'su Bülent Polat, "Ama öncesinde modelimizin tüm detaylarını hazırlamak istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor" diyor. Dönerin Amerika'da da tercih edilen bir ürün olduğunu söyleyen Polat, "Ancak kalite ve kurumsal oyuncu yok denecek kadar az. ABD pazarı bu açıdan ilgimizi çekiyoruz diye konuşuyor. Şirket, ilk etapta ABD'nin kuzeydoğusunda yedi büyük kendin yer aldığı Washington DC ve New York metro bölgelerine odaklanmayı planlıyor. İlk açılışı takip eden beş yıl içinde 100 mağaza açılması hedefleniyor. İlk etapta pazara kendisi girmeyi planlayan şirket, modelin oturmasının ardından franchise vermeyi planlıyor.

DÖNERE İLGİ BÜYÜK

ABD pazarını markaja alan bir başka döner markası ise Kasap Döner. Sarıtaş Et'in bir yatırımı olarak 2010 yılında faaliyete başlayan Global Restoran'ın bir markası olan Kasap Döner, son dönemde yurtdışına odaklanmış durumda. Lefkoşa'da ve Bakü'de büyümeyi planlayan şirketin hedef pazarlarından biri de Amerika. ABD'de Türk dönerine karşı büyük bir ilgi ve talep olduğunu düşünen şirket yetkilileri 2015'te Manhattan'da bir şube açmayı planlıyor.

Doğuş Grunu tarafından satın alındıktan sonra büyüme ivmesine giren NusrEt de Amerika'ya açılacak. Amerika'ya açılmak için ön hazırlık yapan şirket, şimdilik detay paylaşmak istemiyor.

Ayşegül Sakarya Pehlivan / Ekonomist

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA