Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk kahvesi üreticilerin yeni gözdesi oldu
22 Kasım 2014 Cumartesi 03:04

Türk kahvesi üreticilerin yeni gözdesi oldu

Türkiye’de 570 milyon TL’lik kahve pazarının 170 milyon TL’sini oluşturan Türk kahvesi, üreticilerin yeni gözdesi oldu

Türkiye’de 570 milyon TL’lik kahve pazarının 170 milyon TL’sini oluşturan Türk kahvesi, üreticilerin yeni gözdesi oldu. Geçtiğimiz yıl yüzde 9′lara ulaşan büyüme rakamının ardından pazarda ‘hazır‘ bir segment oluşturan firmalar, fallık telvesiyle sade, orta ve şekerli hazırlarla klasik keyfin peşinde.

Kahve, artan çeşitleri, ardı ardına açılan büyük kahve zincirleri ve inovatif ürünlerle son yılların büyüyen trendlerinden biri haline geldi. Yerli ve yabancı pek çok kahve zinciri büyüme rakamları ile girişimcinin franchise yatırımı anlamında ilk tercihi olurken, tüketiciler bu zincirlerin piyasaya sunduğu yeni tatlara ve çeşitlere alışmış vaziyette. Bu durum Nestle, Ülker gibi büyük üreticileri de farklı ve inovatif ürünlerle özellikle ev içi ve ofis tüketim pazarını yeniden gözden geçirmeye itiyor. Son verilere göre Türkiye’de hazır kahve pazarı 570 milyon TL. Bu pazarda en önemli büyüme segmentlerinden biri de Türk kahvesi. Bu geleneksel içecek, 2010 yılında yüzde 5 olan büyüme oranını geçen yıl yüzde 10′a taşıdı. Türk kahvesi pazarının toplam büyüklüğü 170 milyon TL ve yaklaşık 27 milyon doları paketli pazar.

İlk olarak Gaziantep’li yerel üretici Shazili’nin ürettiği Hazır Türk Kahvesi, daha sonra Nestle ve Ülker’in de piyasaya sürdüğü ürünlerle yeni bir pazar haline geldi. Pişirme süresini kısaltan ve cezveyi bir kenara bırakarak hızlı bir lezzet sunan hazır Türk kahvesi, gördüğü ilgi ile üreticileri de memnun etmiş görünüyor.

Nescafe Falcı‘ya en büyük talep ev hanımlarından

Falcı markası ile pazara giren Nescafe, toplam 4 milyon TL yatırım ve 4 yıllık bir çalışmadan sonra raflardaki yerini aldı. İlk 4 aylık satışlardan oldukça memnun olduklarını belirten Nescafe Türkiye Genel Müdürlüğü, talebin beklentilerinin de üzerine çıktığını aktardı.

Falcı ile uzun vadede pazarın yüzde 20′sini hedeflediklerini ileten şirket özellikle ev hanımları olan hedef kitleleri ile ilgili “Hedef kitlemizi zaman, mekan, hazırlama sıkıntısı yaşamadan Türk Kahvesi içmek isteyen tüm kahve severler diye açıklasak da bu kitle içerisinde kadınlar ayrı bir önem taşıyor. Araştırmalarımızda Türk kahvesi içmek isteyen fakat zaman ve hazırlanışı sebebiyle bundan vazgeçen büyük bir kitle vardı. Bu kitle genellikle çalışan kadınlardan oluşuyor. Biz de pratik alternatifmiz Nescafe Falcı’yı üreterek hayatlarını kolaylaştırmak istedik.Öte yandan ev hanımları da keyifli anlar, uzun sohbetler ve fal için Türk Kahvesini tercih ediyor. Nescafe Falcı, lezzeti ve köpüğü tam kıvamında, telvesi de kahve falı için ideal oranda.. Bu nedenle ev hanımları,özelliklekalabalık günlerde Nescafe Falcı‘yı tercih ediyor. Bugün evlerin yarısından fazlasında Türk Kahvesi tüketiliyor. Nescafe Falcı’nın yoğunlukla evlerde, ev dışındada daha çok ofislerde tüketileceğiniz öngörüyoruz” diye konuştu.

Hazırlamakla uğraşmak istemeyen gençlere hazır çözüm

Geçtiğimiz yıl pazara yeni alternatif sunan fimalardan biri de Ülker Cafe Crown idi. Düzenlenen lansmanda en büyük hedeflerini gençlerin Türk kahve tüketimini artırmak olarak açıklayan firma, hazırlama süreci nedeniyle diğer kahve çeşitlerinden geride kalan Türk kahvesinin hazır ürünlerle büyüme adımlarını hızlandıracağına işret etti. Günde 45 ton hazır kahve tüketildiğini açıklayan Grup, ‘birarada’ kahvelerin toplam pazarın yüzde 66′sını oluşturduğunu, Türk kahvesinin ise toplam pazarda yüzde 23 pay aldığına işaret etti.

Kahve pazarın sadece 3′te 1′i paketli. Toplam kahve pazarı 570 milyon TL civarında. Türk Kahvesi bu pazarda 170 milyon TL’lik paya sahip. Paketli Türk kahvesi toplam pazarın 3′te 1 ‘ini temsil ediyor. Türk kahvesindeki fincan artışı 2010 yılında yüzde 5, iken 2011′de bu oran yüzde 9 oldu. Günde 45 bin ton hazır kahve üretiliyor.

Türk kahvesi tek kullanımlık poşette 

Kahve pazarında çözülebilir hazır kahvede, fındıklısından vanilyalısına, şekerlisinden sadesine kadar pek çok farklı ürünü piyasada. Sektörde rekabet, ürünlerin çeşitlendirilmesi üzerinden yaşanıyor. Türk kahvesini de tek kullanımlık poşetlerle rafl arda. Bu segmentte Caroline Koç’un ortağı Banu Yentür ortaklığındaki ‘Selamlıque İstanbul’, Türk kahvesini tek kullanımlık poşetlerde, sade, az şekerli, orta şekerli, şekerli, tarçınlı, damla sakızlı çeşitleriyle üretiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA