Bugün 12 Mart 2018 Pazartesi
 • İstanbul13 °C
 • Ankara2 °C
 • BIST
  116.915
  %0.30
 • Altın
  162,348
  %0.06
 • Dolar
  3,8094
  %-0.35
 • Euro
  4,6962
  %-0.34
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarım Bakanlığı: Et ithalatı çözüm değil!
17 Ağustos 2015 Pazartesi 01:31

Tarım Bakanlığı: Et ithalatı çözüm değil!

Et fiyatlarındaki tırmanışı frenlemek için ithalat yolunu açan bakanlığın hazırladığı rapora göre çözüm, mevcut varlığın veriminin artırılmasında…

Et fiyatlarındaki tırmanışı frenlemek için ithalat yolunu açan bakanlığın hazırladığı rapora göre çözüm, mevcut varlığın veriminin artırılmasında…

Dünya Gazetesi, kırmızı et sorununun tüm yönleriyle tartışıldığı çalıştayın ardından hazırlanan “Kırmızı Et Stratejisi 2015” raporuna ulaştı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı stratejide, son 10 yılda önemli düzenlemeler gerçekleştirilmesine rağmen, temel yapısal sorunların devam ettiği vurgulandı.

Türkiye’de işletmelerin küçük ölçekli olduğu, yem bitkileri üretimi, çayır ve meraların korunması ile ıslahında yetersiz kalındığı belirtilen raporda, “zaman zaman başvurulan et ve besilik hayvan ithalatı, sorunu çözmekten uzaktır” denildi.

Bakan Mehdi Eker’in de zaman zaman dile getirdiği “etçi ırkların yaygınlaştırılması” konusuna da değililen raporda, Türkiye’nin etçi ırkların yaygınlaştırılması konusunda uygun koşullara sahip bulunmadığı ve hayvan materyali teminindeki doğru stratejinin mevcut varlığın veriminin artırılması olduğu ifade edildi.

ÜÇ TEMEL SORUN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

BESİ MATERYALİ ÜRETİMİ YETERSİZ

Besi materyali üretiminde yetersizliğin giderilmesi için üretim modelleri geliştirilmeli, özel destekler verilmeli. Bölge ve işletme koşullarına uygun damızlık geliştirilemli, krediler sözleşmeli modele kaydırılmalı.

KABA YEMDE AÇIK BÜYÜK

73.6 milyon ton olan kaba yem ihtiyacının 58.6 milyon tonu karşılanabiliyor. Yıpranmış mera alanlarının amacı dışına çıkması önlenmeli, meralar ıslah edilmeli. Ekilebilir arazinin yem bitkilerine ayrılan kısmı yüzde 11’den yüzde 15’e çıkarılmalı.

KARMA YEM ÜRETİMİ DIŞA BAĞIMLI

Karma yem üretiminde açık 5 milyon ton. Hammedelerin yüzde 40-50’sinin ithalatla karşılanması maliyeti artırıyor. Yemlik hububat ve yağlı tohum üretiminde sözleşmeli üretim modeli özendirilmeli. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 Patron Türk | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA